HaberlerÇarşamba’da Zarar 300 Bin TL

Çarşamba’da Zarar 300 Bin TL

Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, 2016 yılı başında etkili olan kar yağışının ardından çiftçinin büyük zarar uğradığını belirterek, seralarda yaklaşık 300 bin TL?lik zarar oluştuğunu ifade etti.

Çarşamba’da Zarar 300 Bin TL

Muammer Aydemir, 2016 yılı başında Çarşamba ilçesinde etkili olan yoğun kar yağışından büyük hasar gören seralar ve tarlalarda ki zararın büyük maliyetlere çıktığını belirterek, Gıda, Tarım İl Müdürlüğü ve Çarşamba Ziraat Odası olarak zararın karşılanabilmesi için çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Başkan Aydemir yaptığı açıklamada, “15 gün önceki yoğun kar yağışı nedeniyle deniz tarafındaki köylerimizde sera yapan çiftçilerimizin büyük bir kısmı zarara uğradı. Seraların yüzde 70’inin yıkıldığını ve tamamen kullanılamaz hale geldiğini yerinde tespit ettik. Tespitler sonucunda yaklaşık 300 bin TL gibi bir zarar ile karşılaştık. Çiftçilerimizin bir kısmı sigorta yaptıramadığı için mağdur duruma düştüler. Çiftçi kardeşlerimizin zararlarının karşılanması için yetkililerle görüşmeler halindeyiz. Bölgemizde kışlık sebzeler yoğunlukta. Hasarın ardından haliyle fiyatlarda yükseldi. Vatandaşların mağdur olduğunun farkındayız. Bunların giderilmesi için yetkililerin bu konuda duyarlı olacaklarını düşünüyoruz” dedi.

Ayrıca fındık fiyatlarında ki düşüşe değinen Başkan Aydemir, “Fındık, Karadeniz Bölgesi’nin olmazsa olmazıdır. Geçen yıldan bu yana fındık büyük bir fiyat düşüklüğü yaşadı. Bu yüzden esnafımızın, üreticimizin ve tüketicimizin büyük bir kısmı mağduriyet yaşadı. Ekonomik yönden bunalıma girildiğini görmekteyiz. Bir ürün bir yıl önce 22 TL’den satış görürken şimdi ise 15 TL’ye düşmesi bilinmeyen bir denklem gibi. İnşallah ileri de kıpırdanmalar olacaktır. Daha önce Bakanlığımızın ortaklaşa bir alım planı vardı. Bu mağduriyetlerin giderilmesi için ellerinden geleni yapacaklardır. Herkes fındığa göre yatırımını yaptığı için bütün planlar bozulmuş durumda. İnşallah ileride düzelir ve vatandaşlarımızın rahat bir nefes alır” diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}