HaberlerO ülkede mini etek artık yasak!

O ülkede mini etek artık yasak!

Tanzanya Cumhurbaşkanı John Magufuli, ülkesindeki kadınlara mini etek ve kısa elbise giymeyi yasakladı. Gerekçesi ise oldukça ilginç.

O ülkede mini etek artık yasak!

John Magufuli, bu tür giyimin HIV ve AIDS'in yayılmasına neden olduğunu iddia etti. Magufuli, kadınlara bu tür ‘kışkırtıcı' giyimi imha etmeleri için 3 hafta süre verdi.


Tanzanya'da bundan birkaç ay önce de yine ‘kışkırtıcı' olduğu nedeniyle twerking dansı yasaklanmıştı. Ülkenin Ulusal Kültürel Gelişme Direktörü Herman Mwansoko, bu dansın gençleri olumsuz etkilediğini söylemişti.

John Magufuli, geçen kasım ayında iktidara geldiği günden itibaren bütçe fonlarının tasarrufu amacıyla ilgi çekici birçok yasak getirdi. Tanzanya lideri, hükümet üyeleri için yılbaşı ve Noel kartpostalların basımını yasakladı. Ülkede ayrıca Bağımsızlık Günü kutlamaları yasaklandı, tasarruftan kalan paraları ise çöp toplamaya aktarıldı. Magufuli, "İnsanlarımızı koleradan ölürken bu kadar parayı kutlamalar için harcamak ayıp" dedi.


Tanzanya Cumhurbaşkanı John Magufuli, ayrıca parlamento açılış töreni için para harcamayı yasakladı. Parayı, ülkenin en büyük sağlık merkezleri için yatak alımına harcadı. Zira daha öncesinde bir hastaneyi ziyaret eden ülke lideri, sağlık kurumunun yatak kıtlığı yaşadığını, hastaların da yerde yatmak zorunda kaldığını görmüştü.

Bunların dışında devlet yetkililerinin yurtdışı ziyaretlerini de yasaklayan Tanzanya Cumhurbaşkanı, yetkili ve memurların devlet paralarını yurtdışı gezilerine harcamak yerine ülke içi sorunlar üzerinde çalışmasını talep etmişti. Eğer ziyaret kaçınılmazsa da yetkililerin uçaklarda ekonomi sınıfıyla uçması gerekiyor. Birinci ve business sınıfıyla uçma hakkı sadece cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanı yardımcısı ve başbakana ait.

SIRADAKİ HABER
}