'Yunanistan'a kaçan subayları getirmek için çalışıyoruz'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'FETÖ terör örgütüyle mücadelemizi sonuna kadar sürdürmemiz lazım içeride ve dışarıda. Yunanistan'a kaçtılar, şimdi sığınma talepleri reddedildi. Bir tanesi kaldı, diğer 7'sinin sığınma talebi reddedildi mahkeme tarafından. Biran evvel onları getirmek için çalışıyoruz' dedi.

'Yunanistan'a kaçan subayları getirmek için çalışıyoruz'

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma ve Tedavi Merkezi (AMATEM), Aşır Aksu Hastanesi yerleşkesinde düzenlenen törenle hizmete girdi.

Antalya’da sağlık alanında önemli adımlar atıldığını vurgulayan Çavuşoğlu, “Antalya’da şehir hastanesinin yeri ile ilgili sorun çözülmek üzere. Bu hastane Kepez üstüne yapılacak. Antalya merkez ve ilçelerinde yeni hastaneler açmak için de hummalı çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Demre’de proje ihalesi başlayacak, Finike’de ihale yapıldı, arazi çalışması yapılıyor. Alanya’da bölge hastanesinin yüzde 90’u tamamlandı. Burayı eğitim ve araştırma hastanesine dönüştürdük. Antalya’da 5 üniversitemiz oldu, herkesin ihtiyacına göre liseler de açıldı. İlçelerde de yüksek okul ve fakülteler var. Antalya’yı sağlık ve eğitim merkezi yapmak için çalışıyoruz” dedi.

Kepez ilçesinde yapımı tamamlanan Sütçüler Hastanesi’ne yönetici ve doktorlar atandığını ve kasım ayında hizmet vermeye başlayacağına değinen Çavuşoğlu, “Türkiye’nin ilk akıllı hastanesini Antalya’da inşa ettik. Vatandaşımızın hizmeti yerinde alması gerekiyor. Gerçekten çok kaliteli bir hastaneyi ve Türkiye’nin ilk akıllı hastanesini kasım ayında hizmete sokmanın heyecanı şimdiden yaşıyoruz. Açılışını da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ya da Başbakanımız Binali Yıldırım ile birlikte önümüzdeki süreçte inşallah gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

“Körfez İşbirliği Konseyi toplantısı gelecek yıl Türkiye’de”

Çavuşoğlu şöyle konuştu:

“Ülkemizi tüm dünyada en iyi şekilde temsil etmek ve Türk bayrağını dünyanın her yerinde dalgalandırmak bizim asli görevlerimizden bir tanesidir. Bu görevimizi de yerine getirirken bize verilen görev ve yetkiler çerçevesinde halkımızın bize verdiği güç doğrultusunda gece gündüz çalışıyoruz. Dün Riyad’daydık. 4 seneden sonra ilk defa Körfez İş Birliği Konseyi Türkiye Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Körfez bölgesindeki tüm ülkelerle birlikte beraber Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman gibi çok değerli kardeşlerimizle bir araya geldik. Onlar Körfez bölgesiyle serbest ticaret antlaşması imzalamak için çalışmayı başlattı. Bundan sonra iki kurum arasında Türkiye ve Körfez İş Birliği Konseyi ülkeleri arasında her türlü ilişkileri geliştirmek için bir yol haritası belirledik. Gelecek sene mayıs ayında bir sonraki toplantıyı inşallah Türkiye’de yapacağız. Büyük olasılıkla da Antalya’da yapacağız.”

“İslam İşbirliği FETÖ’yü terör listesine alacak”

15 Temmuz gecesi terör örgütü FETÖ’nün darbe girişiminde bulunduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Halkımızın cesaretiyle, ferasetiyle ve Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle hep beraber tüm millet olarak bu darbeye dur dedik. Bu terör örgütüyle mücadelemizi sonuna kadar sürdürmemiz lazım içeride ve dışarıda. Yunanistan’a kaçtılar, şimdi sığınma talepleri reddedildi. Bir tanesi kaldı, diğer 7’sinin sığınma talebi reddedildi mahkeme tarafından. Biran evvel onları getirmek için çalışıyoruz. Dün Körfez İş Birliği Konseyi FETÖ’yü terör listesine aldı. Önümüzdeki hafta içinde çarşamba günü İslam İş Birliği Dışişleri Bakanları toplantısı kardeş ülke Özbekistan’ın Taşkent şehrinde gerçekleşecek. 57 üyeli ve birçok gözlemci üyesi de var. İslam İş Birliği Teşkilatı da FETÖ’yü terör listesine alacak. Şuanda taslak hazır, Üst Düzey Uzmanlar Toplantısı’nda kabul edildi. Dün gece de Malezya’da 3 tane FETÖ’cü teröristi teslim aldık. Nerede olurlarsa olsunlar ülkemize bu acıyı yaşatanların hesabını yargı önünde soracağız. Onları yargıya teslim edeceğiz. Önümüzdeki günlerde de Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Washington’a gidecek, ilave belge ve delillerle beraber bazı temaslarda bulunacak. Bizde bu temasları devam ettireceğiz” dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'a şehit ateşi düştü

1 Samsun'a şehit ateşi düştü

Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

2 Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

Büyük ikramiye Samsun'a çıktı

3 Büyük ikramiye Samsun'a çıktı

Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

4 Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

Samsunspor'a sponsor aranıyor

5 Samsunspor'a sponsor aranıyor

Başkanın inadı...

6 Başkanın inadı...

Samsunlu şehit Nevşehir'den uğurlandı

7 Samsunlu şehit Nevşehir'den uğurlandı

Su krizi yaşanabilir

8 Su krizi yaşanabilir

Film sahnelerini aratmayan araç kovalaması

9 Film sahnelerini aratmayan araç kovalaması

Samsunspor'a 15 Bin TL para cezası

10 Samsunspor'a 15 Bin TL para cezası


SIRADAKİ HABER