HaberlerDünya Üniversitelerarası Dünya Güreş Şampiyonası 25 Ekim'de başlıyor

Dünya Üniversitelerarası Dünya Güreş Şampiyonası 25 Ekim'de başlıyor

Hitit Üniversitesi ev sahipliğinde bu yıl 12. gerçekleştirilecek olan Üniversitelerarası Dünya Güreş Şampiyonası, 25 Ekim'de başlayacak.

Dünya Üniversitelerarası Dünya Güreş Şampiyonası 25 Ekim'de başlıyor

Hitit Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Faruk Yamaner ve öğretim görevlileri ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan şampiyona hakkında bilgi verdi. 2013 yılından bugüne 12. Dünya Üniversitelerarası Güreş Şampiyonası'nı almak için çok emek sarf ettiklerini belirten Rektör Alkan, çok rutin ve standart bir uygulamayla değil özverili bir çalışma sonucu şampiyonanın Çorum'a alındığını söyledi.
Şampiyonaya katılacak olan sporcuların 23 Ekim'de gelmeye başlayacağını dile getiren Prof. Dr. Alkan, '30 farklı ülkeden 400'e yakın sporcu katılacak. Pek çok alanda ilimize katkı sağlayacak. Güreş konusunda ilimiz son derece önemli bir yere sahiptir. Pek çok şampiyonun çıktığı bir şehirdeyiz. Böyle bir etkinliğin profesyonel bir düzeyde ilimizde yapılması bizim açımızdan çok büyük öneme sahiptir. Artık 6 yıla yakındır sizlerle birlikteyiz ve 6 yıl boyunca en fazla ayda 1 kere en çokta haftada 1 kere pek çok etkinliğe ev sahipliği yapıyoruz. Bu yaptığımız ne son ne de ilk etkinliğimiz olacak. Mesela gelecek yıl Futsal Avrupa Şampiyonası'nı da Çorum'a kazandırdık. Şuanda 2018 için de bir başka etkinliğimizin peşindeyiz. Bizim anladığımız üniversite, sadece öğrenci sayısıyla öne çıkan, şehirdeki bir takım mekanizmaları çalıştıran değil, her anlamda katkı sağlayan bir üniversite anlayışını benimsedik. Büyürken kaliteli bir büyümeyi ön plana çıkarttık. Nicel büyüme her ne kadar göze batsa da nitelikli büyümeyle bunu taçlandırdık' dedi.
Üniversite, bulunduğu şehre ve bölgesine her anlamda katkı sağlaması gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Alkan, 'Özellikle entelektüel bilginin artmasına, ticari, ekonomik ve kültürel olarak gelişmesine sağlanmalıdır. Bu nedenle bu faaliyetleri böyle değerlendirmemiz çok güzel. İnşallah alnımızın akıyla çıkacağız. Gördüğünüz gibi gayret edilip koşturulursa, uluslararası etkinliklerin Çorum'a gelmemesi için hiçbir neden yok' ifadelerini kullandı.
Güney kampüsü hakkında da açıklamada bulunan Rektör Alkan, 'Şuanda Tıp Fakültemizde 90 civarında hocamız var. Önümüzdeki yıl Tıp Fakültesi eğitimini Çorum'a alacağız. Orada başlayan öğrenciler orada devam edip bitirecekler. Biz 1. Sınıftan itibaren 2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılında öğrencilerimizi buraya alacağız. Güney kampuste bir sağlık kampusu yapılacak. Güney kampusu bir sağlık üniversitesi konsepti içerisinde tasarlayacağız. Çorum'un büyük hedeflere, büyük vizyonlara ihtiyacı var. 1 öğretim elemanına 20 ila 25 civarında öğrenci düşmesi kaydıyla öğrenci sayısının artırılmasında hiçbir limitim yok. Bir öğretim elemanına 20 ila 25 öğrenci düşecek şekilde ayarlayacağız. Şuanda hastanemiz çok iyi durumda. Türkiye'de hemen her hafta ilk olan ameliyatlara imza atıyoruz. Bu arkadaşlarımızın hemen çoğu Ankara'da alanlarında en iyi olan hocalarımız. En büyük şansımız Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanemizin ciddi bir kadroya sahip olmasıdır. Biz 2017 yılında tıp öğrencisi almaya çalışacağız' dedi.

Dünya Üniversitelerarası Dünya Güreş Şampiyonası 25 Ekim’de başlıyor


ÇORUM haberleri
SIRADAKİ HABER
}