Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Şimşek: Başkanlık sistemiyle istikrar sağlanır

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, başkanlık sisteminin gelmesi durumunda yönetimde istikrar ve temsilde adaletin sağlanacağını söyledi.

Şimşek: Başkanlık sistemiyle istikrar sağlanır

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gaziantep'in Araban ilçesinde, Ak Parti Yavuzeli ve Araban ilçe teşkilatlarıyla bir araya geldi. Vatandaşların da katılım sağladığı toplantıda Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, vatandaşların sorunlarını dinledi. Şimşek, program öncesi yaptığı konuşmada, başkanlık sisteminin gelmesi durumunda yönetimde istikrar ve temsilde adaletin sağlanacağına dikkat çekti.

“Böyle bir ortamda koalisyonlarla yönetilmek büyük risk”

Mehmet Şimşek, dünyanın önde gelen terör örgütleri bu coğrafyada yaşadığını belirterek, “Ne yazık ki bu terör örgütleri Türkiye’ye musallat olmuş durumda. Diğer tarafta ise yakın coğrafyamızda oynanan büyük oyunlar ve terör bunun bir uzantısıdır. Böyle bir durumda Türkiye’nin koalisyonlarla yönetilmesi büyük bir risktir. 1970’li ve 990’lı yılları hepimiz çok iyi hatırlıyoruz. Bu yılların en büyük özelliği koalisyon hükümetleri ülke sıkıntıdan sıkıntıya ve hep kriz ve iflasla karşı karşıya kalmıştı. Çok partili demokratik sistemlerde Türkiye’de olduğu gibi rekabet yoğundur fakat dönem dönem koalisyon riski yüksektir. Tek başına hükumet dönemleri süreklilik arz etmiyor. Türkiye’de eğer başkanlık sistemini getirebilirsek iki tane temel ihtiyaç görür. Birincisi Türkiye’de yönetimde istikrar sağlanmış olur. Parlamentonun yapısı ne olursa olsun yani çok partili dağınık bir yapı dahi olsa devleti yönetecek ekibin başı milletin yüzde 50 ve daha fazla oyuyla seçilen devlet başkanı cumhurbaşkanı belirlenen süre boyunca 4 veya 5 yıl boyunca parlamentonun yapısından bağımsız olarak yönetir ve icraatlarını yaparak ülkemizi ileriye taşır. Görev süresi boyunca millet memnunsa tekrar seçer memnun değilse ikinci defa seçilmez. Zaten en fazla ikinci defa imkan olacak” dedi.

“Başkanlık sistemi temsilde adaleti sağlar”

Türkiye’de siyasi istikrar bozulmasın diye geçmiş dönemlerde yüzde 10 barajının getirildiğini hatırlatan Şimşek, “Başkanlık sisteminin bir diğer avantajı ise başkanlık sistemi temsilde adaleti sağlar.Bugün Türkiye’de siyasi istikrar bozulmasın diye yüzde 10 barajı getirilmiş. Yüzde 9.9 alsanız parlamentoda temsil edilemiyorsunuz. Başkanlık sisteminde yönetimde istikrar başkan üzerinden sağlanacağı için o zaman bu barajlara ihtiyaç kalmayacak. Meclis yasama ve denetim görevini yerine getirir başkan ve ekibi ülkede icraat yapar” şeklinde konuştu. Başkanlık sistemiyle federal yapının da karıştırıldığına dikkat çeken Şimşek, “Bazı yerlerde başkanlık sistemi ile federal yapı karıştırılıyor böyle bir şey yok. Türkiye’de bizim bildiğimiz başkanlık sistemi mevcut yapı üzerine sadece hükümetin başının, cumhurun başının milletin oylarıyla seçilmesidir. Ona göre de anayasanın ve sistemin yeniden kurgulanması demektir” ifadelerini kullandı.

Mehmet Şimşek, 15 Temmuz'da darbe girişimine kalkışan hainlerin devletin her kademesinden temizlenmesi için çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

Türkiye ekonomisinin geçen yıl yüzde 4 büyüdüğünü anımsatan Şimşek, "Gelişmekte olan ülkeler yüzde 2 bile büyüyemedi. Biz onların iki katı büyüdük” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek programın sona ermesinin ardından vatandaşlara kendi elleriyle aşure dağıttı.Bir süre vatandaşlarla sohbet eden Şimşek daha sonra Araban’dan ayrıldı.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsundaki başarıya devlet takdiri

1 Samsun'daki başarıya devlet takdiri

Samsundaki kayıp şahsın cesedi bulundu

2 Samsun'daki kayıp şahsın cesedi bulundu

Samsuna şehit ateşi düştü

3 Samsun'a şehit ateşi düştü!

Samsun Emniyet Müdürü Yavuzun Avukatı Mustafa Kaymak yargıya başvurdu

4 Samsun Emniyet Müdürü Yavuz'un Avukatı Mustafa Kaymak yargıya başvurdu

Samsunda düğün yolunda feci kaza Çok sayıda yaralı var

5 Samsun'da düğün yolunda feci kaza! Çok sayıda yaralı var

Samsunspor 14 sıraya yükseldi Play-off potasıyla puan farkı 5e düştü

6 Samsunspor 14. sıraya yükseldi! Play-off potasıyla puan farkı 5'e düştü

Balık hafızası

7 Balık hafızası...

TFF 6 kulübün puanını sildi

8 TFF 6 kulübün puanını sildi

Samsuna 2,13 milyarlık yatırım

9 Samsun'a 2,13 milyarlık yatırım

Samsunda FETÖnün üniversite yapılanmasına yönelik operasyonda flaş gelişme

10 Samsun'da FETÖ'nün üniversite yapılanmasına yönelik operasyonda flaş gelişme!


SIRADAKİ HABER