HaberlerMusul Operasyonu THY'nin Bağdat ve Erbil seferlerini etkilemedi

Musul Operasyonu THY'nin Bağdat ve Erbil seferlerini etkilemedi

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Musul Operasyonun Irak uçuşlarına etkisine ilişkin yaptığı açıklamada, 'Biz de risk değerlendirmemizi diğer şirketler gibi yapıyoruz. Takip ediyoruz. Şu anda bizim için Erbil uçuşlarımız devam ediyor hiçbir sıkıntı yok. Bağdat uçuşlarımız devam ediyor hiçbir sıkıntı yok' dedi.

Musul Operasyonu THY'nin Bağdat ve Erbil seferlerini etkilemedi

15 Temmuz darbe girişimi sonrası dünyanın farklı coğrafyalarından gazetecileri Türkiye'ye davet eden THY, bu kez Afrikalı gazetecileri İstanbul'da ağırladı. THY Genel Müdürlük binasında gerçekleştirilen konferansa 27 ülkeden toplam 110 basın mensubu katıldı. Yabancı gazetecilere yönelik gerçekleştirilen toplantıda basın mensuplarına hitap eden THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, FETÖ yapılanması ve 15 Temmuz darbe girişimi sırasında yaşananları yabancı gazetecilerle paylaştı.
15 Temmuz sonrası 486 yabancı gazeteci Türkiye'de ağırlandı
Toplantı öncesinde Atatürk Havalimanı muhabirlerinin sorularını yanıtlayan THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, 15 Temmuz sonrası yüzlerce yabancı gazeteciyi Türkiye'ye davet ettiklerini belirterek, 'Bugüne kadar 376 gazeteciyi ağırladık. Bugün de yeniden 27 ülkeden yaklaşık 110 gazeteciyi buraya getirdik Afrika'dan. Afrika ülkelerinin dışında da Nepal Katmandu ve Pakistan'dan da gazeteciler var. Böylelikle 30 civarı ülkenin 110 civarında gazeteciyle birlikte toplam 486 gazeteci oldu. Bu çalışmalara devam edeceğimizi söylemiştik. Arkadaşlarımızla birlikte buraya hem 15 Temmuz gecesi ve sonrasında yaşananlarla ilgili THY olarak havayolu gazetecilerini, turizm gazetecilerini ağırladık ve ağırlamaya devam edeceğiz' dedi.
'Çift haneli büyüme rakamlarını göreceğimiz günler uzak değil'
THY'nin güncel doluluk oranlarına ilişkin bilgileri de paylaşan İlker Aycı, 'Doluluk oranlarımız şuanda yüzde 72-73 civarlarında. Elbette yüzde 78-79'lardan buraya geldik bu süreç içerisinde. Ama 70'lerin altına düşürmedik. Arkadaşlarımız şu anda doluluk oranlarında artış gözlemlemeye başladılar. Geçtiğimiz bayramda da hem gelişte hem gidişte rekorlar kırıldı. Aynı şekilde Ekim ayındaki hareketliliğimiz devam ediyor. Sürekli çalışmaya devam edeceğiz. Rakamlarımızı arttırmak için sürekli gayret edeceğiz. Bu gayretimizin sonunda THY alışık olduğu çift haneli büyüme rakamlarına yeniden gelecek. Bugün belki yüzde 4-5'lerde büyüyor yolcu sayımız ama yeniden çift haneli rakamları göreceğimiz günler uzak değil' dedi.
'Bağdat ve Erbil uçuşlarımızda sıkıntı yok'
THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı'ya Musul ve çevre bölgesini DAEŞ terör örgütü mensuplarından arındırmak için Türkiye'nin de aralarında bulunduğu koalisyon ülkelerinin katılımıyla dört gün önce Irak'ta başlatılan operasyon sonrası ülkeye yapılan uçuşlarda aksamaların yaşanma ihtimalinin sorulması üzerine, 'Bizim orada uçtuğumuz yer Erbil, Süleymaniye ve Necef. Biz de risk değerlendirmemizi diğer şirketler gibi yapıyoruz. Takip ediyoruz. Şu anda bizim için Erbil uçuşlarımız devam ediyor hiçbir sıkıntı yok. Bağdat uçuşlarımız devam ediyor hiçbir sıkıntı yok. Sanıyorum Basra konusunda hazırlıklarını yapıyorlar. Basra'yı da çok yakın bir zamanda açabilirler ama tüm bunlar risk değerlendirmesi yapılarak diğer havayolu şirketlerinin de bizim de Sivil Havacılık Kuralları gereği, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüzle yaptığımız istişareler, gerekli diğer paydaş kurumlarla yaptığımız istişareler sonrası aldığımız kararlar hepsi açık şeffaf ve net. Gerektiği zaman da sitemizden duyuruyoruz. Şu anda Erbil ve Bağdat devam ediyor' şeklinde konuştu.
THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı toplantıya yabancı gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Aycı, Ganalı bir gazetecinin 'Darbe girişimi konularını neden THY anlatıyor. Bunu devletin yapması lazım. Neden THY yapıyor?' şeklindeki sorusuna, 'Yaşanan olaylar Türk Hava Yolları'nı da etkiledi. Bu darbe bizi de etkiledi ve havalimanımızı işgal ettiler. Havalimanımızın işgali yüzünden uçaklarımız havada başka yerlere divert ettiler. Yolcularımızı buradan tahliye edip bir kısmını otellere yerleştirdik. Yolcularımızın nezdinde biz de itibar zedelenmesi yaşadık. Bunun ötesinde hayatımıza kast edildi. FETÖ'cülerin yayınladığı darbe sonrası bir liste var biliyor musunuz? Kimi TV şirketinin başına getirecekler, kimi uçak şirketinin başına getirecekler; bizlerin yerine bile atamalar var. Bu darbe hepimizi kapsayan bir darbe. Öyle sizin gördüğünüz gibi sadece hükümete ve hükümetin başındaki birilerini hedef almıyor. Tüm ülkeyi ele geçirmek ve yönetmek, kaos çıkarmak ve bir iç savaş çıkarmakla ilgili bir darbe. Bu nedenle darbeyle ülkenin farklı yerlerinde aynı anda saldırmaya başladılar' diye konuştu.

Musul Operasyonu THY’nin Bağdat ve Erbil seferlerini etkilemedi


İSTANBUL haberleri
SIRADAKİ HABER
}