Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Fındık fiyatları neden yükselmiyor? İşte cevabı...

Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, rekolte azlığına rağmen fındık fiyatının yükselmemesi, bunun sebebinin Ordu Ticaret Borsası olduğu iddialarını sert bir dille kınayarak, 'Biz serbest piyasada oluşan fiyatı duyurmakla mükellefiz. Fiyatlar alıcı sayısının düşmesinden dolayı yükselmiyor' dedi.

Fındık fiyatları neden yükselmiyor? İşte cevabı...

Kahraman yaptığı yazılı açıklamada, serbest piyasadaki fındık fiyatını her gün ilan tahtasında duyurduklarını ancak kamuoyunun bunu ‘fındık fiyatını belirleyen borsa’ olarak yorumladığına dikkat çekti. Fındık fiyatını kendilerinin ilan etmediğini, sadece serbest piyasadaki fiyatı duyurduklarını kaydeden Kahraman, şu açıklamalarda bulundu:

“Biz Merkez Borsa değiliz”

“Fındık üretim bölgesinde Ordu Ticaret Borsasının da dahil olduğu 14 Ticaret Borsası bulunmaktadır. Son zamanlarda fındığın işlem gördüğü borsalar arasına İstanbul Ticaret Borsası da eklenmiştir. Fındık fiyat ilanı yapan bu borsaların ilan ettikleri fiyatlar incelendiğinde birbirine çok yakın ya da aynı fiyatlar olduğu görülecektir. Şu halde, herhangi bir yerde fındık fiyatı 15 TL ya da 20 TL’ydi de Ordu Ticaret Borsası 10-11 TL mi yazmıştır? Tam bu noktada Ordu Ticaret Borsasının ‘Merkez Borsa’ olduğu ve diğer borsaları etki ya da baskı altında tuttuğu gibi mantığa ve mevzuatlara tamamen aykırı bir iddianın da yine, tarafımızdan, hukuk karşısında ispatının isteneceğini belirtmek isteriz. Türkiye genelindeki tüm Ticaret Borsaları müstakil olup, herhangi bir konuda aralarında astlık üstlük ilişkisi mevcut değildir.”

Kahraman, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Borsaların görevleri arasında ‘Borsaya dâhil maddelerin borsada oluşan her günkü fiyatlarını usulü dairesinde tespit ve ilan etmek’ hükmüne dayanarak borsalar fiyat ilan etmektedirler. Bu, bir anlamda kamusal bir görevdir. Fiyat ilan etmek ile fiyat belirmemek aynı şey değildir. Bizler fiyat belirlemiyor, fiyat ilan ediyoruz. Fındık üretim bölgesindeki Ticaret Borsalarının hiçbirinde ‘Satış Salonu’ bulunmamakta olup, spot işlem takibi de yapılamamaktadır. Bu nedenle de günlük fiyatların tespiti ağırlıklı olarak ‘Fiyat Haberleşmesi’ denilen usulle ve müsbit evrak teminiyle yapılmaktadır. Ortaya çıkan ortalama fiyat tamamen bilgi amaçlı olarak kamuoyuyla paylaşılır. Borsamız fiyat ilan panosunun üstünde ilan edilen fiyatın nasıl tespit edildiğinin ve bilgi amaçlı olduğunu ifade eden bir özet yazı da asılı bulunmaktadır. Borsa tarafından ilan edilen fiyatı ‘Tavan Fiyat” gibi algılamak ya da algılatmak yanlıştır. Bu fiyat ‘Bugün, fındığın bu fiyattan alım satım yapılabilir, pazarlığa buradan başlanabilir gibi bir bilgi vermektedir.”

“Biz fiyatı bilgi amaçlı duyuruyoruz”

“Tekrar etmekte yarar vardır; borsaların ilan ettikleri fiyat taban ya da tavan fiyat değildir, özelikle üreticilerimiz bu fiyattan fındığını satmak zorunda oldukları gibi bir durum asla söz konusu değildir. Fındığı kıymetlendirecek olan bizzat üreticilerimizin kendisidir. Onlar ürünlerine sahip çıktıkça ve kendi öz örgütleri işlevsellik kazandıkça her şeyi değiştirmek de mümkün olabilecektir. Bu fiyat, üreticilerimiz ürünlerinin satışı için pazarlığa başlayabilecekleri, kabul edilebilir pazarlık eşiğini gösteren bilgi amaçlı fiyattır. Bunun dışında başka ve gizli bir manası da yoktur.”

“Fiyatlar alıcı sayısının düşmesinden dolayı yükselmiyor”

“Bir diğer öne çıkan husus ise; rekolte az, o halde neden fiyatlar yükselmiyor? Evet rekolte az ama özellikle son yıllarda alıcı sayısı da azaldı. Ordu Ticaret Borsası kurulduğu tarihten bu yana üye kayıtları incelendiğinde yaklaşık Bin 700 firma ve şahsın fındık sektöründe baktığı görülmektedir. Bu durum bölgedeki diğer borsa üyeleri için de geçerli olup yıllar içinde alıcı sayısının azalması ve bugünkü tablonun ortaya çıkmasına da olanak doğmuş oldu.”EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü Bir anda ağzımdan çıktı

1 Samsunspor: Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü: 'Bir anda ağzımdan çıktı'

Yılmaz, niye öfkelendi

2 Yılmaz, niye öfkelendi?..

Samsunsporda sarı alarm

3 Samsunspor'da sarı alarm!

Samsunspor Samsunspor Başkanvekili Araboğlu  Tek derdimiz Samsunspor

4 Samsunspor: Samsunspor Başkanvekili Araboğlu 'Tek derdimiz Samsunspor'

Samsunspor Kader haftaları

5 Samsunspor: Kader haftaları

Samsun Haber Samsunda içki çaldığı markete ikinci kez gidince yakalandı

6 Samsun Haber: Samsun'da içki çaldığı markete ikinci kez gidince yakalandı

Samsun Haber Fikri Yalman açıkladı O fotoğrafı Yılmazer istedi

7 Samsun Haber: Fikri Yalman açıkladı: O fotoğrafı Yılmazer istedi

Samsun Haber Samsunda madde bağımlılarına manevi destek

8 Samsun Haber: Samsun'da madde bağımlılarına manevi destek

Samsun Haber Savaşın çocukları annesiz kaldı

9 Samsun Haber: Savaşın çocukları annesiz kaldı

Samsun Haber Acılarla dolu bir sezon

10 Samsun Haber: Acılarla dolu bir sezon


SIRADAKİ HABER