Haberler Kimyasal ilaç değil, bitki tedavisi

Kimyasal ilaç değil, bitki tedavisi

Kış mevsiminin etkisini göstermesiyle aktar Kenan Soner Civil, vatandaşların hasta olmamak için doğal bitkilere yöneldiğini söyledi. Civil, kimyasal ilaçlardan uzak durularak da şifa bulunabileceğini ifade ederek, ''İlaçlar da bitkilerden yapılıyor'' dedi.

 Kimyasal ilaç değil, bitki tedavisi

Samsun'da yıllardır aktarlık yapan Kenan Soner Civil, kış mevsimiyle birlikte şifalı bitkilere olan ilginin arttığını söyleyerek vatandaşları yapılmaması gerekenler konusunda uyardı. Bitkilerin hasta olduktan sonra değil, öncesinde kullanılmasını öneren Civil, ''Bitkileri sadece kış aylarında değil, günlük yaşantımızda da düzenli olarak tüketirsek hasta olmayı önleyebiliriz'' ifadelerini kullandı.

ÖKSÜRÜĞE BİRE BİR ZENCEFİL

Soğuk havaların etkisini göstermesiyle birlikte en çok zencefil, ıhlamur, nane limon ve kuşburnu gibi şifalı olan bitkilere de talep arttığını kaydeden Civil, ''İnsanlar kendi bünyelerini daha iyi biliyorlar. Bana iyi gelen bir bitki size iyi gelmeyebilir. Çünkü bazı bitkilerin de yan etkileri olabilir. Kendi karışımları varsa vatandaşların bunu kullamaları daha iyi olur. Grip ve öksürük için özellikle en önemli olan şey ter atmak. Bizim öksürük ve grip için tavsiyemiz sıcak su, zencefil tozu, karabiber, tarçın, kestane balı ve limonun olduğu karışım. Bu karışım hem yakar, hem de terletir. Bizim için en iyi karışım bu. Yalnız toz zencefili alırken güvenilir bir esnaftan ya da kökünün alınıp kişi tarafından çekilmesi, daha da iyi olacak. '' dedi.

HASTA OLMADAN ÖNCE KULLANIN

Şifalı bitklilerin aslında hasta olmadan önce günlük yaşamda düzenli olarak kullanılması gerektiğini belirten Civil, ''Yani hastalandıktan sonra sağlığımıza kavuşmaya çalışıyoruz. Aslında kimyasal ilaçlar da bitkilerden yapılıyor. O ilaçlar yerine alteratif tıbba yönlenebilir. Şu anda karışık çay revaçta içinde tarçın, hibiskus, limon ve portakal kabukları gibi birçok ürün var. Bunların dışında, adaçayı, papatya, hatmi çiçeği ve rezene çayları soğuk algınlığına iyi geliyor. İnsanlar bu bitkilerle şifa bulabilirler. Bu çayları alırken de açık olarak almaları daha sağlıklı. Biz sallama çayları pek de tavsiye etmiyoruz. Bitkileri kullanırken de çok uzun demleme süresi olmamalı. Demleme süresi için 3-4 dakika yeterli olur. Mesela, çayın içine tarçın veya zencefil atılacaksa demleme süresinin son bir dakikasında atılmalı. Aksi takdirde tat olarak ağızda acı tat bırakabilir '' ifadelerini kullandı.

KUŞBURNU 2 LİRA

Çok uygun fiyatlarda sağlıklı bitkilere sahip olunabileceğini söyleyen Kenan Soner Civil, bitkilerin 100 gram fiyatlarını şu şekilde verdi; "Şu anda ıhlamur ve zencefil 7 lira, hatmi çiçeği 5 lira, kabuk tarçın 4 lira, kış çayı 3 lira ve kuşburnu ise 2 liradan satışta "

Dilber BAHADIR

 

 

 

SIRADAKİ HABER
}