Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Milli Eğitim Komisyonu üyesi CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil:

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, 'Eğitim kalitesi yoksa, her kentte üniversitenin anlamı yok' dedi.

Milli Eğitim Komisyonu üyesi CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil:

Milli Eğitim Komisyonu üyesi CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında üniversitelerde yaşanan sorunları dile getirerek rektörlerin keyfi tutumlarına dikkat çekti. 'Yüksek düzeyde eğitim, öğretim ve bilimsel araştırma ortamının en üst makamında oturan ama husumet güderek öğretim üyelerine iftira atan rektörleri, akrabalarını işe yerleştiren çiftlik kahyası zihniyetiyle görev yapan rektörleri kınıyorum' diyen İrgil, bazı üniversiteleri de kamuoyuna şikayet etti.
İrgil, 'Kapatılan vakıf üniversitelerindeki mağduriyetlere ilişkin çalışmalarımız sırasında gördük ki, öyle bazı üniversiteler ve öyle rektörler var ki, Türkiye'deki üniversite eğitiminin utanç tablosu. Kapılarında üniversite yazıyor ama yönetimler lise düzeyinde' diye konuştu.
'Cumhurbaşkanı da kalitesizliğin farkında'
Cumhurbaşkanının akademik yılın açılış törenindeki konuşmasına dikkat çeken İrgil, 'Sayın Cumhurbaşkanı, YÖK'ten bağımsız bir kalite kurulu kurulmasını istiyorum dedi. Ne demek bu? 'Çok kalitesizsiniz' demek. O da farkında kalitesizliğin her kente üniversite kuruyorsunuz, 'öğrencinin ayağına üniversiteyi getiriyoruz' diyorsunuz. Her mahallede ilköğretim okulları olması gereklidir ama kampüs hayatı geçirenler, üniversite atmosferini bilenler üniversitelere aynı izanla yaklaşmamalıdır. Bu yaklaşımın millete hizmetle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Ama bu iktidarın millete hizmetten anladığı iki çimento bir harç al sana yol, köprü, baraj. İki gün sonra yol çöker, köprünün ayağında hasar olur, baraja su dolmaz ama yaptık mı yaptık. Kaliteye, niteliğe bakan yok. Tıpkı senelerdir devlet içinde liyakata bakılmadığı gibi' dedi.
'Bu üniversiteler kötü örnek'
'Abdullah Gül Üniversitesi, 65 bin öğrencinin YÖK kararıyla yerleştirilmeleri sürecinde, bu çocukların çatıları altında olmasından duydukları rahatsızlığı 'Daha düşük eğitim veren okullara gidin, burada okursanız zaten derslerden geçemezsiniz sözleriyle ifade eden bir rektör yardımcısına sahip' diye konuşan İrgil, 'Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi keyfi tutuma, husumet duygularına esir olan bir yönetime sahiptir. Uludağ Üniversitesi'nde ve Bursa Teknik Üniversitesi'nde sıkıntılar vardır. Soruşturma kapsamında özel hayatı sorgulamak doğru değildir, kabul edilemez. Yine çocuklara türlü zorluklar çıkaran Gaziantep Üniversitenin yöneticileri de ayrıştırıcı bir yaklaşıma sahipler. Harran, Pamukkale ve Bolu Üniversiteleri de statüleri 33A'dan 50 D'ye dönüştürülen ÖYP araştırma görevlilerinin geri çağrılma işlemlerini YÖK tarafından çıkarılan genelgeleri işleme koymuyor, 'YÖK ve genelgeleri bizi bağlamaz diyor' şeklinde konuştu.


BURSA haberleri


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Haber Samsunda cami inşaatı çöktü 3 ölü 1i ağır 3 yaralı

1 Samsun Haber: Samsun'da cami inşaatı çöktü: 3 ölü 1'i ağır 3 yaralı

Samsunspor Samsunspor Stadı, 15 gün sonra hazır

2 Samsunspor: Samsunspor Stadı, 15 gün sonra hazır

Samsun Haber Samsunda otomobilin çarptığı yaya hayatını kaybetti

3 Samsun Haber: Samsun'da otomobilin çarptığı yaya hayatını kaybetti

Kaymakamın kangalları başkana saldırdı

4 Kaymakamın kangalları başkana saldırdı

Samsun Haber Samsundaki caminin çökme anı kamerada

5 Samsun Haber: Samsun'daki caminin çökme anı kamerada

Samsun Haber İşçilerin göçük altında kalmadan 5 dakika önce çekilen fotoğrafı

6 Samsun Haber: İşçilerin göçük altında kalmadan 5 dakika önce çekilen fotoğrafı

Samsun Haber  Başkan Taşçıdan çöken cami inşaatıyla ilgili açıklama

7 Samsun Haber: Başkan Taşçı'dan çöken cami inşaatıyla ilgili açıklama

Samsun Haber Samsunlu teğmen çatışmada yaralandı

8 Samsun Haber: Samsunlu teğmen çatışmada yaralandı

Samsun Haber Samsun, Arap şehri değil

9 Samsun Haber: Samsun, Arap şehri değil

AK Parti Samsun İl Başkanı Göksel Aday olacağım belli değil

10 AK Parti Samsun İl Başkanı Göksel: 'Aday olacağım belli değil'


SIRADAKİ HABER