Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Başbakan Yardımcısı Türkeş: 'Terör örgütleri en büyük katliamı ve zararı Müslüma

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Medeniyetler İttifakı İstanbul Konferansı'nda yaptığı konuşmada, farklı olanları dışlama kültürünün radikalleşmeye ve aşırıcılığa mercek tuttuğunu belirterek, 'Bunlar da terörü tetikliyor. İslam adına eylem yaptığını iddia eden terör örgütleri, en büyük katliamları Müslümanlara yapıyor. En büyük zararı da onlara veriyor' dedi.

Başbakan Yardımcısı Türkeş: 'Terör örgütleri en büyük katliamı ve zararı Müslüma

Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş, İstanbul Cemal Reşit Rey Salonu'nda düzenlenen Medeniyetler İttifakı İstanbul Konferansları kapsamında 'Yeni Dünya, Yeni Türkiye ve Medeniyetler İttifakı' konferansına katıldı. Konferansa Türkeş'in yanı sıra Başbakan Başmüşaviri Prof. Dr. Bekir Karlığa, Birleşmiş Milletler (BM) İttifakı Yüksek Temsilcisi Nassir Abdulaziz Al-Nasser, İBB Meclis 1'inci Başkan Vekili Ahmet Selamet, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve davetliler katıldı.
Konferansta konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş, 'Esasen İstanbul'un kendisi medeniyetler ittifakı simgesidir. Bir çok kültürü bir arada barındırmıştır ve yeni gelen de eski kültürün daima muhafazasından yana olmuştur. Türkiye'nin medeniyetler ittifakı kuruluşu dahil olmak üzere bugüne kadar sağlamış olduğu siyasi, fikirsel ve maddi destek ülkemizin medeniyetler arası diyalog uyum ve işbirliği alanındaki öncü rolünde teyit etmektedir' dedi.
'Farklı olanları dışlama kültürü terörü tetikliyor'
Türkeş, 'İttifakın sağladığı bunca başarıya rağmen kemikleşmiş ön yargıları, insanları, inançları, kökenleri ve kültürleri temelinde ayrıştıran anlayışı henüz aşamadığımızı üzülerek görmekteyiz. Kültürel, dini ve etnik farklılıkların birer tehdit değil, zenginlik olarak görüldüğü hoşgörünün ve uyumun her yerde her alanda öne çıktığı toplumsal anlayışı maalesef henüz küresel ölçüde yaygınlaştıramadık. Bugün 60 milyon insan ülkelerindeki çatışmalar yüzünden evlerini terk etmek zorunda kaldıkları bir dünyada yaşıyoruz. Büyük kısmını kadınların ve çocukların oluşturduğu bu masum insanların önemli bir bölümünün çıktığı umut yolculuğu, denizlerin karanlık sularında daha büyük acılarla sonuçlanıyor. Farklı olanları dışlama kültürü ne yazık ki radikalleşmeye ve aşırıcılığa mercek tutuyor. Bunlar da terörü tetikliyor. İslam adına eylem yaptığını iddia eden terör örgütleri, en büyük katliamları Müslümanlara yapıyor. En büyük zararı da onlara veriyor. Bu örgütlerin sebep olduğu algının dahi etkisiyle özellikle batıdaki yabancı düşmanlığı ve İslamofobinin de hızla yayıldığını görüyoruz. Oysa biz hep terörün, terör örgütlerinin dininin, kökeninin, bölgesinin ve kültürünün olmadığını söylüyoruz. Terör terördür, terörist de teröristtir. Masum insanların canına kastetmeyi hiçbir inanç, kültür, vicdan tasvip etmez. Özellikle ismini dahi barış kökünden alan İslam zulmün ve şiddetin her türlüsünü reddeder' ifadelerini kullandı.
'Norveç'te 77 insanı katleden teröristi kimse 'Hristiyan' diye tarif etmedi'
Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş konuşmasını şöyle sürdürdü:
'2011 yılında Norveç'te göçmen çocukların ağırlıklı olduğu bir ısındırma kampında, Hristiyan olan bir şahıs 77 insanı katletti. Bu bir çılgınlık, akıl tutulması ve ırkçı bir yaklaşımdı. Ama bugüne kadar biz dahil hiç kimse bu teröristi, 'Hristiyan' diye tarif etmedik. Terör örgütleri medeniyetler ittifakı projesiyle kurmaya çalıştığımız ortak idealin en büyük düşmanıdır. Bu tehditti ancak ortak mücadeleyle aşabiliriz. Aksi yöndeki her tutumun, beyanın teröre ve terör örgütlerine destek anlamına geldiğini de biliyoruz.'
'Terör örgütü takımının dinler arası hoşgörü olayını hiç anlamadım'
Konuşmaların ardından soruları yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Türkeş, 'Kaygıları ve tereddütleri anlıyoruz. Vatandaşların anlaması gereken bir şey var. Devlet kolay olunmuyor hele de devlet ebet-müddet felsefesine sahip bir devletin yaşaması ve ileriye doğru bakması ve gitmesi çok kolay bir iş değildir. Terör örgütü takımının bir ara dinler arası hoşgörü diye bir şeyi vardı. Ben onu başından beri hiç anlamadım. Ramazanda davet edeceğiz, papaz, haham gelecek iftarımıza ortak olacak. Amenna buyursun gelsinler. Ama sen dinler arası diyalog diye başlayacaksın. Başladığın günde bugüne onlar seni hiçbir şeylerine çağırmayacaklar. Ben bunu hep garipsedim. Bunu onlarla karıştırmayın. Bu devlet aklı içinde 21'inci yüzyılda bölgesel güç, yıldız olmasını istediğimiz Türkiye Cumhuriyeti devletinin politikalarıyla ilgilidir' diye konuştu.
'Bölgesel birçok sıkıntıdan işsizlik zaten oluyor'
İşsizlikle ilgili soruya ise Türkeş, 'İşsizlik dönemsel olarak artabilir ama çok çalışmak lazım. Zaten Ar-Ge'ye daha çok önem veriyoruz. Bölgesel birçok sıkıntıdan işsizlik zaten oluyor. Bunlar aşılamayacak şeyler değil, yani gücümüze hangi kemerin üzerinde hissediyoruz. Onu ve gücümüzü bilmemiz lazım, hedefimizi de bildiğimiz takdirde bunlar problem değil diye düşünüyorum. Bu kadar ümitsiz olmayınız' dedi.
Konferansın ardından protokol üyelerine buket verilerek hatıra fotoğrafı çekildi.

Başbakan Yardımcısı Türkeş: “Terör örgütleri en büyük katliamı ve zararı Müslüma


İSTANBUL haberleri


EN ÇOK OKUNANLAR

Ordu Haber Aileler kayıp kızlarına kavuşmanın sevincini yaşıyor

1 Ordu Haber: Aileler kayıp kızlarına kavuşmanın sevincini yaşıyor

Samsunspor Samsunsporda işler kötüye gidiyor

2 Samsunspor: Samsunspor'da işler kötüye gidiyor

Samsun Haber Samsundaki pompalı tüfek cinayetinin sır perdesi aralandı

3 Samsun Haber: Samsun'daki pompalı tüfek cinayetinin sır perdesi aralandı

Samsunspor Samsunspor Teknik Direktörü Osman Özköylü Sezon sonu yokum

4 Samsunspor: Samsunspor Teknik Direktörü Osman Özköylü: 'Sezon sonu yokum'

Samsunspor Samsunsporda iki önemli eksik

5 Samsunspor: Samsunspor'da iki önemli eksik

Samsun Haber Samsunda FETÖnün emniyet ayağına operasyon

6 Samsun Haber: Samsun'da FETÖ'nün emniyet ayağına operasyon

Savaş ile Barışın hayat kavgası

7 Savaş ile Barış'ın hayat kavgası...

İkinci el otomobil satışında yeni dönem

8 İkinci el otomobil satışında yeni dönem!

Samsun Haber Samsunda 112 personeline mesai arkadaşlarından son görev

9 Samsun Haber: Samsun'da 112 personeline mesai arkadaşlarından son görev

Samsun Haber Kimse Yok Mu ekibi adliyede

10 Samsun Haber: Kimse Yok Mu ekibi adliyede


SIRADAKİ HABER