Samsun'daki o tartışmaya Çarşambalılar tepkili

Samsun Çarşambalılar Derneği Başkan Yardımcısı Rana Aka Atalay, OMÜ Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesi'nin taşınmasıyla ilgili taleplere karşı olduklarını ve bu spekülasyonların sona ermesi gerektiğini söyleyerek, ''İkinci üniversitenin Çarşamba'da kurulması, Samsunumuz için akılcı, uygun ve faydalı olacak'' dedi

Samsun'daki o tartışmaya Çarşambalılar tepkili

Çarşambalılar Yardımlaşma ve Haberleşme Derneği Yönetim Kurulu üyeleri, yaptıkları basın açıklamasıyla son günlerde Çarşamba'da bulunan OMÜ Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesi ve İletişim Fakültesi'nin Samsun şehir merkezine taşınma taleplerine karşı olduklarını duyurdu.

Dernek Başkan Yardımcısı Rana Aka Atalay, ''Konuyla ilgili paydaşların bu durumu bazı kişilerin ve grupların çıkarları açısından değil, şehrin ve toplumun tüm kesimlerinin ortak çıkarları açısından yaklaşacaklarına inanıyoruz'' ifadelerini kullandı.

TAŞINMASI ETİK DEĞİL
OMÜ Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesi'nin taşınmasıyla ilgili Samsun ve Çarşamba halkı nezdinde endişe ve üzüntüye neden olabilecek spekülasyonların bir an önce sona erdirilmesi konusunda Samsun kamuoyuna çağrıda bulunan Atalay, ''Fakülte, Çarşamba’ya hayırsever hemşehrimiz merhum Mustafa Kemal Güneşdoğdu tarafından kazandırıldı. Tüm yapım giderleri onun tarafından karşılandı. Dolayısıyla fakültenin, tüm maddi birikimini kendi memleketine bir Hukuk Fakültesi yapılması için harcayan merhumun arzusu hilafına taşınması meşru ve etik değil. Ali Fuat Başgil Çarşamba’nın yetiştirdiği, tüm yaşamını hukukun ve adaletin üstünlüğüne adamış bir hukuk profesörü ve devlet adamı. Fakültenin ismi onun aziz hatırasına istinaden ve hemşehrilerinin vefa göstergesi olarak verildi. Dolayısıyla fakültenin mevcut konum olarak yer değiştirmesini gerekli kılacak hiçbir haklı gerekçe yok. Rektörümüzün ve Hukuk Fakültesi öğretim elemanlarının bu konuya bazı kişilerin ve grupların çıkarları açısından değil, şehrin ve toplumun tüm kesimlerinin ortak çıkarları açısından yaklaşacaklarına inancımız tam'' diye konuştu.

İKİNCİ ÜNİVERSİTE ÇARŞAMBA'YA KURULMALI
Samsun'da ikinci devlet üniversitesinin Çarşamba'da kurulmasının akılcı ve uygun olduğunu söyleyen Atalay açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: ''Bu görüşte olmamızın; Mevcut yerleşkenin konumu şehir merkezine 30 dakika uzaklıkta, mevcut üniversitenin alanı genişletilebilir, Çarşamba 76 binlik nüfusuyla üniversiteye sahip pek çok şehirden daha büyük, ilçemiz aynı zamanda tarımsal faaliyetlere dayanan güçlü bir ekonomiye sahip ve sosyo-ekonomik gelişmişliğinin de artması gibi haklı sebepleri var. Çarşamba konumu olarak da çevre ilçelerin cazibe merkezi haline gelebilir. Sonuç olarak ikinci üniversitenin şu an üç fakülte ve iki yüksek okul ile öğrenim yapılan Çarşamba’da kurulması, Samsunumuz için her bakımdan akılcı, uygun ve faydalı olacaktır.''

Zerrin SOMUNCUEN ÇOK OKUNANLAR

Sahilde bir Megastar!

1 Sahilde bir Megastar!

Coşkun Zeren yeniden Samsunspor'da

2 Coşkun Zeren yeniden Samsunspor'da

Karadeniz'de 137 yıllık rüya gerçek oldu

3 Karadeniz'de 137 yıllık rüya gerçek oldu

Komşusuyla yatakta bastığı annesi tarafından boğularak öldürüldü!

4 Komşusuyla yatakta bastığı annesi tarafından boğularak öldürüldü!

'Bana tecavüz ediyormuş gibi hissettim'

5 'Bana tecavüz ediyormuş gibi hissettim'

Ceza geliyor

6 Ceza geliyor

Samsunlu minik Furkan'ın acı sonu

7 Samsunlu minik Furkan'ın acı sonu

Samsun'da Bowling Salonu halka açılıyor

8 Samsun'da Bowling Salonu halka açılıyor

Samsun'da yıldız öğretmenler belgelerini aldı

9 Samsun'da yıldız öğretmenler belgelerini aldı

Samsun'da eşine fuhuş yaptırmakla suçlanmıştı! Bakın neden tutuklandı

10 Samsun'da eşine fuhuş yaptırmakla suçlanmıştı! Bakın neden tutuklandı


SIRADAKİ HABER