HaberlerCHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: Hukukun üstünlüğü hayal oldu

CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: Hukukun üstünlüğü hayal oldu

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, Türkiye'nin 'Hukukun Üstünlüğü Endeksi'nde 102 ülke arasında 21 sıra gerileyerek 80'inci sıraya düştüğünü belirterek, 'Türkiye'de hukukun üstünlüğünden bahsetmek ham hayal olur' dedi

CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: Hukukun üstünlüğü hayal oldu

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, '2015 Hukukun Üstünlüğü Endeksi'nde geçen yıl 59'uncu sıradaki Türkiye'nin 21 sıra gerileyerek 102 ülke arasında 80'inci olduğunu; bu durumun ülke açısından büyük bir gerileme ve travma niteliği taşıdığını ileri sürdü.

HERKES ZARAR GÖRÜYOR
Akcagöz, araştırmanın 102 ülkenin adalet sistemi üzerinde 100 bin hanede 2 bin 400 uzman tarafından yapılan bir çalışmayla ortaya çıkarıldığını ve projeye Türkiye Barolar Birliği'nin de destek verdiğini belirtti. Akcagöz, "Hukukun üstünlüğü bakımından dünyada en ileri ülkeler Danimarka, Norveç, İsveç, ve Finlandiya geçen yıl olduğu gibi ilk sıraları paylaşıyor. Yapılan bu araştırmada, bir ülkede hukukun üstünlüğü arttıkça, o ülkede kişi başı milli gelirin ciddi bir şekilde arttığı, hukukun üstünlüğü zedelenince herkesin bundan zarar gördüğü, hukukun üstünlüğünün olduğu bir ülkede, vatandaşların kendini güvenli ve huzurlu hissettiği de belirtiliyor" diye konuştu.

SORUN ERDOĞAN
Akcagöz, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Hepimiz görmek ve bilmek zorundayız ki, ülkemizin temel sorunu, Tayyip Erdoğan’ın bizzat kendisidir. Kabul edelim ki, demokrasiye inanmadığını, demokrasiyi bir araç olarak gördüğünü, hukukun üstünlüğüne ise asla müsamaha göstermediğini bildiğimiz biri, bugün Cumhurbaşkanı sıfatıyla Beştepe'de oturuyor. Anayasa üzerine etmiş olduğu yemine bile sadık değil. Türk milletinin tamamını temsil etmesi gerekirken, Anayasa'ya aykırı olarak, AKP'nin üst aklı olarak çalışmaya devam ediyor. Hal böyleyken, Türkiye semalarında hukukun üstünlüğünden bahsetmek ham hayal olurdu."

TÜRKİYE İHTİRASLARA TERK EDİLEMEZ
CHP İl Başkanı Akcagöz, Türkiye'nin Erdoğan'ın siyasi ihtiraslarına teslim edilemeyecek kadar güzel bir ülke olduğunu belirterek, "Uluslararası kurumların yapmış olduğu bu çalışmalar, bir defa daha bu durumu gözler önüne seriyor. Hukukun üstünlüğünü savunmaya ve herkes için adalet diye haykırmaya devam edeceğiz. Hukuk mücadelesinde, yılmadan çalışacak ve güzel ülkemizi bu muhterislerden mutlaka kurtaracağız ve ülkemiz çağdaş dünya devletleri ailesi arasında eski saygın yerini alacaktır" dedi.

SIRADAKİ HABER
}