Haberler14 Temmuz'da Samsun'dan kaçmış

14 Temmuz'da Samsun'dan kaçmış

OMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kuran, 15 Temmuz'dan sonra ülkenin gelişimini bilimin sağlayacağını belirterek, ''Şehrimizde kapanan üniversitede, Amerikalı bir öğretim görevlisi 14 Temmuz'da odasını toparlayıp ülkeyi terketmiş gitmiş. Bu darbe girişimini kimlerin organize ettiğini gösteriyor'' dedi

14 Temmuz'da Samsun'dan kaçmış

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliğiyle ''Ar-Ge ve Tasarım Merkezi Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı'' düzenlendi.

STSO Davut Altan Meclis Toplantı Salonu’ndaki toplantıya, Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. İlker Murat Ar, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kuran, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Selahattin Ulusoy, Makina Mühendisleri Odası Başkanı Kadir Gürkan, öğretim görevlileri ve çok sayıda işadamı katıldı.

GELİŞİM TEKNOLOJİYLE
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Samsun TSO Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Şahin, dünyada kalkınmaya etki eden faktörlerin çok hızlı bir şekilde değiştiğini ve güncellendiğini belirterek, ''Türkiye'nin Cumhuriyetin 100'üncü yılı için ortaya koyduğu hedefler var. Bizim bu hedeflere ulaşabilmemiz ve ülkemizi bu hedeflerin daha ötesine taşıyabilmemiz için geleceği yönetebilmeliyiz. Bu şüphesiz teknoloji üretimi ile mümkün. Ar-Ge ve yenilik ekosistemi tesis etmeliyiz. Zira bu ekosistem kamu, üniversiteler, reel sektör firmaları, teknoloji geliştirme bölgeleri, Ar-Ge merkezleri ve araştırma altyapılarının bulunduğu çok kıymetli bir sistem. Bu anlayışla ortaya konulan tüm çalışmaların destekçisiyiz'' dedi.

BİLGİ SANAYİYLE BULUŞMALI
Ülkelerin ekonomik gelişmelerini sağlayan itici gücünün KOBİ'ler olduğunu ve OMÜ'nün her türlü işbirliğinde bulanacağını kaydeden OMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kuran, ''Siz araştırmalarınızı yapıp yurtdışında önemli dergilerde yayınlayabilirsiniz. Ama ülke ekonomisine katkı sağlayamadığınız sürece o bilginin de bir kıymeti olmaz. Bilgiyi mutlaka sanayiyle buluşturmamız gerekiyor. 15 Temmuz darbe olayının birçok şeyin farkına varmamıza da neden oldu. Uluslararası işbirlikleri yapıyoruz ama ülkenin kurtuluşu hala bizde. Halkımızın cesur duruşu sayesinde buradayız. Bundan sonra da ülkemizin gelişmesini sağlayacak yine bizleriz. Şehrimizde kapanan üniversitede, Amerikalı bir öğretim görevlisi 14 Temmuz'da odasını toparlayıp ülkeyi terketmiş gitmiş. Bu darbe girişimini kimlerin organize ettiğini gösteriyor. Ne kadar işbirliği yapılırsa yapılsın kendi Ar-Ge'nizi ve teknolojinizi geliştirmediğiniz sürece hala bağımsız olamazsınız. Onun için bu alan son derece önemli'' ifadelerini kullandı.

SANAYİCİLERLE BİREBİR GÖRÜŞME
Konuşmaların ardından Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. İlker Murat Ar, kürsüye gelerek, ''Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerine Sağlanan Destekler ve Başvuru Süreçleri'' hakkında sunum gerçekleştirdi. Daha sonra fuaye alanında Samsun'da Ar-Ge merkezi kurmak isteyen sanayicilerle birebir görüşmeler gerçekleştirildi.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}