HaberlerElazığ HaberleriAK Parti'li Kaya'dan, kayyum ve milletvekilleri değerlendirmesi

AK Parti'li Kaya'dan, kayyum ve milletvekilleri değerlendirmesi - Elazığ Haberleri

Mecliste milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırıldığını belirten AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, dokunulmazlıkları kaldırılan milletvekilleri ile ilgili hukuk içerisinde yargının gereğini yaptığını söyledi.

AK Parti'li Kaya'dan, kayyum ve milletvekilleri değerlendirmesi

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, partisinin Elazığ il başkanlığını ziyaret etti. AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, İl Başkanı Ramazan Gürgöze ve partilerle görüşen Kaya, açıklamalarda bulundu. Mecliste bazı milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırıldığını hatırlatan Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, 'Dokunulmazlığı kaldırılan bütün milletvekillerimiz fezlekeleriyle ilgili işlem yaklaşık 1 yıla yakındır sürüyor. Bunun gereği nedeniyle hukuki yargı bazı adımlar attı. Kim hukuka, bu ülkenin birliğine ve beraberliğine, ya da yanlış bir işlem yapıyorsa bunun hesabını vermek zorundadır. Hiçbir ayrım hiç kimseye yapılmayacaktır' dedi.
FETÖ soruşturması dahil 33 belediyeye kayyum atandığını da aktaran Kaya, bunların içerisinde sadece HDP'nin olmadığını, AK Parti ve MHP'li belediyelerin de olduğunun altını çizerek, hukuk önünde herkesin eşit olduğunu kaydetti.
'Belediyeler istediği gibi parayı alıp harcayamaz'
Belediyenin mali kaynaklarının kamu kaynakları olduğunu anımsatan Kaya, konuşmasını şöyle sürdürdü:
'2015 yılında Türkiye'deki bin 397 belediye ve il özel idarelerin toplam harcamaları yüz milyarca liradır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin neredeyse bütçesiyle mukayese yaparsak yüzde 25'ini yerel yönetimler yapıyor. Mali kaynakları da kamuya aittir. Belediyelerden istediğiniz gibi, istediğiniz parayı alıp harcayamazsınız. Diğer önemli parametresi ise belediyelerimizin iş ve iş makineleri ya da mülkiyetleridir. Bunlarda kamuya aittir. Türkiye'deki belediyecilik bu şekilde anlaşılırken, son dönemde ilginç bir tabloyla karşılaştık. Bakıyoruz ki bizim belediye başkanımız ve personeli kamu görevi yapacağına kamunun huzurunu bozan, milletin ve ülkenin birliğine, beraberliğine kast eden açıklamalar yapıyor. Terörizmi ve teröristleri desteklediğini görüyoruz. Kamunun iş makinelerinin şehirleri ihya, imal etmek ve geleceğe taşımak noktasına görev yapmak yerine şehri imha eden, çukurlar, hendekler ve barikatlar kazan noktada olduğunu gördük. Yine aynı makinelerin bu ülkenin birliğine, beraberliğine, polisine ve askerine kastetmek için bomba taşıdıklarını gördük. Bunları kabul etmek mümkün değil.'
'Kamuya hizmet etmeyenler hukuk önünde bedelini ödeyecek'
Belediyelere kayyum atanması ile ilgili tartışmanın olduğunu vurgulayan Kaya, 'Dolayısıyla bugün bu belediyelere kayyum ataması yapılıyor. Neden atama yapıyorsunuz deniliyor. Kamunun görevi kamuya hizmet etmektir. Eğer siz kamuya hizmet etmiyorsanız bunun bedelini ödersiniz. Hukuk önünde ödersiniz ve ödüyorlar. Kim ki bu ülkenin huzuruna kastediyorsa bunun hesabını vermek zorundadır. AK Parti hükümetinde hiçbir belediye başkanı bize ayrım yaptın diyemez. Bizim gönderdiğimiz 2.2 milyar TL nereye harcandı. Bu ülkenin huzurunu bozmaya harcandıysa bunun hesabı sorulur ve soracağız. Hukuk bunun hesabını sormak zorundadır. Ülkenin birliğine beraberliğine kastedenler hukuk önünde hesap vermek zorunda' diye konuştu.

AK Parti’li Kaya’dan, kayyum ve milletvekilleri değerlendirmesi

SIRADAKİ HABER
}