Gülsan Sanayi Sitesi'nin yerine ne yapılacak?

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Gülsan Sanayi Sitesi ile ilgili planladıkları projeler hakkında bilgi verdi.

Gülsan Sanayi Sitesi'nin yerine ne yapılacak?

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, İl Koordinasyon Kurulu toplantısında kurum çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Gülsan Sanayi Sitesi için birkaç tane örnek proje çıkardıklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, şu bilgileri verdi: “Hızla gelişen ilimizin halen kent merkezi içerisinde kalan Gülsan Sanayi Sitemizin desentrilizasyonu, kent merkezinde oluşan yeni taleplere karşı kent makroformunun yeniden şekillenmesi ile birlikte mekansal planların sürdürülebilir olması açısından önem arz etmektedir. Gülsan Sanayi Sitesi yaklaşık olarak 250 dönümlük bir arazidir. Burası Samsun’un kalbinde hastalıklı bir ur gibi duruyor. Mutlaka burası bir şekilde ihya edilmesi gerekiyor. Burası için bir mimarlık bürosuna dini tesis alanı, sosyal alanı için çizim yaptırdık. Kesinlikle ticaret alanına, konut alanına kapalı olacak. Buradaki bütün çirkin yapıların hepsini yıkıp, esnafımızın ekmek yemesini sağlayacak ama ulaşım yollarının da olduğu batı çevre yoluna yakın Atakum ilçesi tarafındaki şimdilik 500 dönümlük bir bölge seçildi. Gülsan Sanayi Sitesi için bir proje tasarlıyoruz. Samsun’da artık şehrin içinde kalan ve hem işlevsellik hem de estetik olarak en sorunlu alanlarından birisi haline gelen Gülsan Sanayi Sitesi boşaltılarak yerine yaklaşık 25 hektarlık alanda ilimizin ihtiyacı olan ve kentin marka değerini arttırıcı özellikte tasarlanan kültürel ve sosyal tesislerin rekreasyon alanları ile birlikte değerlendirileceği bir vizyon proje oluşturulmuştur. Bu kapsamda Gülsan Sanayi Sitesi kullanımının, dini tesis alanı, kültürel tesis alanı ve rekreasyon alanı olarak yeniden düzenlenmesine ilişkin 1/50.000 ölçekli çevre düzeni planı değişikliği hazırlanarak Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde kabul edilmiştir. Görsellik ve estetik anlamında Samsun’un kanayan yarası olan Gülsan Sanayi Sitesi’nde kamu yararı kararı alınarak kamulaştırma işlemine başlanacak olup, boşaltıldıktan sonra şehrin önündeki o çirkin görüntü kaldırılacaktır.”

Gar-Tekkeköy arası raylı sistem Üniversite-Taflan arası tercihli yolların açılacağı tarihleri açıklayan Yurt, “Gar-Tekkeköy arasındaki 14 kilometre hafif raylı sistem projemiz devam ediyor. Önümüzdeki hafta içersinde rayların döşenmesine başlanacak. Katener direklerinin temel kazı ve betonlama işleri devam ediyor. 10 Ekim 2016 tarihinde burayı seyahat edilebilir güzergah haline dönüştüreceğiz. Üniversite ile Taflan arasındaki 11 kilometrelik toplu ulaşım tercihli yol projesi sessiz sedasız bir şekilde devam ediyor. Burası da 10 Ekim 2017 tarihinde de güzergahı açacağız” diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da şok intihar! Cezaevinde mahkum kendini astı...

1 Samsun'da şok intihar! Cezaevinde mahkum kendini astı...

Sürpriz yapacak

2 Sürpriz yapacak

FETÖ Samsun'u 3 eyalete ayırmış

3 FETÖ Samsun'u 3 eyalete ayırmış

Samsun'da Cumhurbaşkanı'na hakaret

4 Samsun'da Cumhurbaşkanı'na hakaret

Samsun'da fuhuş çetesini yöneten imam 'yüzsüz' çıktı

5 Samsun'da fuhuş çetesini yöneten imam 'yüzsüz' çıktı

Samsun'da çakmak kavgasında kan aktı: 2 yaralı

6 Samsun'da çakmak kavgasında kan aktı: 2 yaralı

Karayılmaz'dan Passolig açıklaması

7 Karayılmaz'dan Passolig açıklaması

Samsun'da çatıdan düşen kadın ağır yaralandı

8 Samsun'da çatıdan düşen kadın ağır yaralandı

Ağır ceza geliyor

9 Ağır ceza geliyor

Samsun'da tüm ekipleri alarma geçiren ihbar

10 Samsun'da tüm ekipleri alarma geçiren ihbar


SIRADAKİ HABER