Mavi Işıklar'a Hayran Kaldılar

Türkiye Sakatlar Derneği (TSD)'nin 3. Karadeniz Bölge Toplantısı Samsun'da yapıldı. TSD Genel Başkanı Çakır, Mavi Işıklar Eğitim, Dinlenme ve Engelliler Rehabilitasyon Merkezi'nden övgüyle söz ederek, tüm engelliler adına Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'a teşekkür etti.

Mavi Işıklar'a Hayran Kaldılar

TSD 3. Karadeniz Bölge Toplantısı, Samsun Büyükşehir Belediyesi Mavi Işıklar Eğitim, Dinlenme ve Engelliler Rehabilitasyon Merkezi'nde gerçekleşti. 12 ilden çok sayıda dernek yöneticisinin katıldığı toplantı, akşam yemeği ile sona erdi.

Akşam yemeğine AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Camaş, TSD Genel Başkanı Özkan Çakır, Büyükşehir Belediyesi Huzur Evi ve Engelli Hizmetleri Şube Müdürü Mümin Tan ve Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şube Başkanı Hayriye Hakyemezoğlu ile dernek yöneticileri katıldı.
Yemekte konuşma yapan TSD Genel Başkanı Çakır, Mavi Işıklar Eğitim, Dinlenme ve Engelliler Rehabilitasyon Merkezi'nin Türkiye'de başka örneğinin olmadığını söyledi. Genel Başkan Çakır, 'Dünya'nın bir çok ülkesine gezdik. Geçen yıl engelliler ile ilgili çıkarılan yasaları incelemek ve 75. Değişim Programı'na katılmak amacıyla ABD Dış İşleri Bakanlığı'nın davet üzerine Amerika'ya gittik. Programımızda bir engelliler kulübü vardı. Gölün kenarındaki engelliler kampını gördük. Çok beğenmiştik. Ama burasını görünce orayı unuttuk. İşte biz bunu istiyoruz. Eşit şekilde yaşam hakkı talebimizi Samsun Büyükşehir Belediyesi mükemmel bir merkez ile yerine getirmiş. İsviçre'deki bile bu kadar güzel değil. Buraya hayran kaldım. 5 yıldızlı otel konforu var. Ne diyeceğimi bilemiyorum. 8.5 milyon engelli adına Sayın Yusuf Ziya Yılmaz'a teşekkür ediyorum. Sayın vekilimizden de bütün belediye başkanlarını buraya davet etmelerini istiyorum. Burayı görürlerse işimiz kolaylaşacaktır' dedi.
Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş ise Mavi Işıklar Eğitim, Dinlenme ve Engelliler Rehabilitasyon Merkezi ile ilgili bilgi verdi. Projeyi verebileceklerini ifade eden Daire Başkanı Çamaş, ''Bu merkezimiz 12 bin metrekare. Denizden doldurarak elde ettik. 2009 yılında projelendirdik. Her metrekaresini ekibimizle birlikte inşa ettik. Açıldığı günden bu yana 2 yıldır Dünya'nın dört bir yanındaki 4 bin 800 engelli vatandaşımıza hizmet veriyoruz. Günü birlik gelip hizmet alan engelli sayısı ise 10 bini aşmıştır' şeklinde konuştu.
Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin insan hayatını kolaylaştırmaya yönelik çok önemli hizmetleri olduğunu hatırlatan Necmi Çamaş, 'Bunların hepsi sağlıklı insanların yararlanabileceği, denizin nefesini içine çekebileceği güzel hizmetlerdir. Ama hayatın karşımıza neyi çıkaracağını bilmiyoruz. Hepimiz birer engelli adayıyız. Onun için engelli vatandaşlarımızın hiçbir engelle karşılaşmayıp hizmet alabilecekleri bu projeyi tüm detaylarıyla düşünüp hayata geçirdik. Şimdi de 12 ay hizmet vermeyi planlıyoruz. Engelli vatandaşlarımız önümüzdeki yaz denize de girebilecek. Bunların hiç birisi sizlere bir lütuf değil. Bunlar sizlere yönelik asli görevlerimizin önemli bir unsurudur. Bu hizmetleri bu zaman yerine getirememişsek bu bizim eksikliğimizdir. Bu tesislerin hiçbirisi bizim değil. Burası sizlerindir. Onun için burayı doyasıya kullanın. Sizlere ne kadar hizmet etsek görevimizi tam yapmış saymıyoruz. Yaşadığınız yerlerdeki yöneticileri bu hizmetleri yaptırma yönünde zorlayınız. Burasının bütün engellilerimize faydalı olmasını istiyoruz. Bunun karşılığını da Allah'tan bekliyoruz' ifadelerini kullandı.
Yemek programı sonunda Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, engelli misafirlerine Samsun'u tanıtıcı ürünlerin yer aldığı paketleri hediye etti.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da tramvay araca çarptı: 1 yaralı

1 Samsun'da tramvay araca çarptı: 1 yaralı

AK Parti'li Şahin, Kılıçdaroğlu'na yüklendi

2 AK Parti'li Şahin, Kılıçdaroğlu'na yüklendi

Kızılcahamam Emniyetinden zehir tacirlerine ağır darbe

3 Kızılcahamam Emniyetinden zehir tacirlerine ağır darbe

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği toplantısı Kuşadası'nda yapıldı

4 Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği toplantısı Kuşadası'nda yapıldı

Bakan Taşlı çocukların bayramını kutladı

5 Bakan Taşlı çocukların bayramını kutladı

İznik'te şüpheli ölüm

6 İznik'te şüpheli ölüm

Düzce Üniversitesi öğrencileri madalyaya doymuyor

7 Düzce Üniversitesi öğrencileri madalyaya doymuyor

Kadına yönelik şiddet ile mücadele eğitimi verildi

8 Kadına yönelik şiddet ile mücadele eğitimi verildi

Keskin'den 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı

9 Keskin'den 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı

Peyzaj mimarlarının sorunlarına değinildi

10 Peyzaj mimarlarının sorunlarına değinildi


SIRADAKİ HABER