HaberlerSamsunlu taksiciler buton istiyor

Samsunlu taksiciler buton istiyor

Samsun'da çalışan taksiciler, vatandaşların taksi ihtiyacını zaman zaman karşılamakta zorlandıklarını belirterek, İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde bulunan buton sisteminin Samsun'da da kurulması önerisinde bulundu

Samsunlu taksiciler buton istiyor

İnsanlarla yakın diyalog, gece-gündüz demeden çalışma gibi nedenlerle taksicilik mesleği, zor meslekler arasında kabul ediliyor. Günlerinin büyük bir kısmını direksiyon başında geçiren taksiciler, birçok sıkıntıyla karşı karşıya kalabiliyor. Samsunlu taksicilerin en büyük sorunu ise vatandaşların taksi kullandığında fiyatın yüksek olacağı düşüncesi ile endişeye kapılması. Bunun yanı sıra taksiciler, taksiye ulaşımın daha kolay olması için Samsun'da buton sistemi kurulması önerisinde bulunuyor.

'KAZIKLANIR MIYIM' DÜŞÜNCESİ VAR
Samsun'da 25 yıldır taksicilik yapan 49 yaşındaki İsa Yılmaz, "Yıllardır bu mesleğin içindeyim. Benim bildiğim, alıştığım zevkli bir meslek. Tabi mesleğin çeşitli zorlukları ve problemleri de var. Samsun'da hemen hemen herkesin cebinde muhakkak bir taksici kartı vardır. Burası Ankara ve İstanbul gibi değil. Çünkü Ankara'da her köşe başında 'buton sistemi, İstanbul'da da 'Bi Taksi' diye bir sistem var bu sistem de size en yakın taksiyi yönlendiriyor. Samsun'da da bu sistem olmalı. Çünkü Ankara'dan gelen misafirlerimiz bize soruyor. Uzun süre taksi beklediklerini, zaman kaybettiklerini ifade ediyorlar. İnsanlar Samsun'da taksiye yeni yeni alışıyor. Çünkü korkuyorlar. Acaba ne kadar para isteyecekler. Kazıklanır mıyım gibi düşünceleri oluyor. Halbuki bu gibi durumlarda şikayet yerlerimiz var. Korkmasınlar yani taksiye binsinler. Samsun'da da taksi fiyatları yüksek değil. Mutlaka taksimetreyi açtırsınlar" dedi.

SAMSUN'DA TAKSİ KÜLTÜRÜ YOK
Taksicilik mesleğine baba mesleği olarak devam eden Soner Kanca ise hükümetin konuyla ilgili elinden geleni yaptığını, fiyatların da normal olduğunu ifade ederek, "Liseyi bitirdikten sonra iş bulamayınca, baba mesleği olan taksiciliğe başladım. Samsun'da piyasa çok durgun. Bizler bilinmiyoruz. Çünkü Samsun'da taksi kültürü yok. Bence taksicilik ölüyor. Şu anda taksi fiyatları normal. Eğer fiyatlara zam gelirse bu mesleği biz yapamayız. Hükümet bu konuda elinden geleni yapıyor bize karşı. Biz de elimizden geldiği kadar bu mesleği yapmaya çalışacağız" şeklinde konuştu.

İLGİ SON BEŞ YILDA ARTTI
Samsun'da taksicilik mesleğine ilginin son beş yılda arttığı söyleyen taksici Erdal Serçe de, "15 yıldır bu mesleği yapıyorum. Özgürlüğüme ve rahatıma düşkün olduğum, emir altına girmekten hoşlanmadığım için bu mesleği seçtim. İşlerimiz gayet güzel gidiyor. Samsun'da taksilere olan ilgi son beş yılda arttı. Önceden böyle bir durum söz konusu değildi. Bunun sebebini ise insanların ekonomik olarak daha da güçlenmiş olmasına bağlıyorum ben.Böyle olunca haliyle bizim işlerimiz de arttı. Yazın bizim işlerimiz daha iyi oluyor. Çünkü turistler ve gurbetçiler geliyor. İnsanlar sokağa çıkıyor. Ücret konusunda da bazıları pahalı, bazıları ucuz buluyor. Buton sistemi de işlerimizin daha da artmasına, insanların taksiye ulaşmasına önayak olacaktır. Samsun'da taksiye çıktığımızda kötü olaylarla karşılaşmıyoruz. Burada Ankara ve İstanbul'a nazaran olaylar olmuyor. Şoförlük çoğu mesleğe göre getirisi olan bir iş ama yapılması çok zor bir iş. Şimdi ki aklım olsa tercih eder miydim, bilmiyorum" diye konuştu.

EN SON ÇAREDİR BU İŞ
Taksici Hüseyin Güven de ticaretle uğraşırken iflas ettiğini ve son çare olarak taksicilik mesleğine başladığını belirterek şöyle konuştu: "Ben 4 yıldır bu işi yapıyorum ben ticaretle uğraşıyorken işlerim iyi gitmedi ve iflas ettim. Bu sebepten dolayı taksicilik mesleğine yöneldim. Bence bu iş insanlar için en son çare olarak yapılacak bir iş. Çünkü şoförlüğü olan herkes bu işi yapabilir. Taksicilik, zor ve bir o kadar da stresli bir iş. İnsanlara laf anlatmak oldukça zor. Herkesi tam olarak memnun etmek mümkün değil. Bu yüzden yaşadığımız zorluklar da oluyor. Bizler Samsun'da tek taraflı olarak bu işi yapıyoruz. Yani İstanbul ve Ankara gibi değil İstanbul'da bir taksici gittiği yerden dönerken müşteri bulabiliyor o yoldan boş dönmüyor. Biz Samsun'da tek taraflı olarak bu işi yapıyoruz. Samsun'da bir yere gittiğimizde boş dönüyoruz. Bu anlamda sıkıntı çekiyoruz."

Dilber BAHADIR

SIRADAKİ HABER
}