HaberlerCHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: Kral gibi yaşıyor

CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: Kral gibi yaşıyor

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, 'Sayıştay raporundan çıkan sonuç, hayatı boyunca israf haramdır edebiyatı yapan Tayyip Erdoğan'n, adeta Kral gibi yaşadığı gerçeğidir' dedi

CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: Kral gibi yaşıyor

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, yaptığı yazılı açıklamayla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın harcamalarını eleştirdi. Akcagöz, "Her geçen gün artan ve adeta dudak uçuklatan Cumhurbaşkanlığı harcamaları, ilk kez Sayıştay raporlarına yansıdı.

Raporla birlikte, Cumhurbaşkanlığı’nın kullandığı örtülü ödenek gideri de ilk kez ortaya çıkmış oldu. Tayyip Erdoğan’ın yıllık gideri en az 250 milyon lira. Eski hesaba göre 250 Trilyon" ifadelerini kullandı.

GİDER 150 MİLYON TL
Akcagöz, Sayıştay raporunda 'Cumhurbaşkanlığı’nın Gizli Hizmet Gideri 150 milyon TL' olarak belirlendiğini ileri sürürek açıklamasını şöyle sürdürdü: "Yani 27 Mart 2015’te yapılan yasal düzenleme ile gizlenen Cumhurbaşkanlığı örtülü ödeneği için 150 milyon TL. harcandı. Yasaya Mart 2015’te konulan bir madde ile Cumhurbaşkanlığı bütçesindeki ödeneklerin Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile belirlenmesi ve uygulanması düzenlemesine gidildi. Bu da Cumhurbaşkanlığı örtülü ödeneğinin gizli kalması anlamını taşıyor. Erdoğan’ın kendisine 525 bin TL ödeme yapıldı. Kaçak Saray’ın personeline ise 2015 yılı içinde 67 milyon 255 bin 79 TL., kullanılan taşıtların akaryakıt ve yağ alımları için ise 4 milyon 330 bin TL harcandı. Sarayın bir yıllık elektrik tüketim bedelinin ise 9 milyon 672 bin 688 lira olduğu görüldü. Yani Saray’ın aylık elektrik faturası yaklaşık 806 bin TL. Organizasyonlara 30 milyon TL., ısıtma için yıllık 3 milyon 200 bin TL., kiralık araçlar için yıllık 8 milyon TL., Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın takdiri ile temsil ve ağırlamanın gerektirdiği her türlü tören, fuar ve organizasyon giderleri için bir yılda 30 milyon 648 bin 492 TL harcandı."

TÜRKİYE ARAP EMİRLİĞİ DEĞİL
CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Çarpıcı başka bir nokta da, dernek, birlik, kurum, kuruluş, sandık gibi kurullara 4 milyon 150 bin TL para transfer edildiği yönündeki bilgidir ki, acaba Ensar Vakfı ve toplumda şaibeli bilinen, tanınan yapılara da bu tür bağışlar yapılmış mıdır, bunu bilmek isteriz. Bu paraların bir kısmının ise, sırf sosyal medyada Tayyip Erdoğan lehine faaliyette bulunmaları için, Aktroller diye lanse edilen kişilere aktarıldığı da ortaya atılan iddialar arasındadır. Sayıştay raporu, özet olarak bunları içeriyor. Burdan çıkan sonuç, hayatı boyunca israf haramdır edebiyatı yapan Tayyip Erdoğan’ın, adeta Kral gibi yaşadığı gerçeğidir. Türkiye, bir Arap Emirliği değildir. Kamu görevi yürüten hiç kimsenin, hakkından olandan fazlasını, keyfi bir şekilde kullanmaya hakkı yoktur. Sayıştay raporu, denetlenmeye muhtaç bir çok konunun var olduğunu ortaya koymaktadır. Unutulmamalıdır ki, Tayyip Erdoğan, bu harcamaları milletin kesesinden yapmaktadır. Millet, ayın sonunu getirmek için binbir türlü çabanın içine girerken, Cumhurbaşkanı'nın bu keyfi tutumu kabul edilemez. Asgari ücretli, emekli, memur; yoksulluk sınırı içinde yaşamını idame ettirmeye çalışırken, Tayyip Erdoğan'ın abartılı yaşamı, bugün değilse bile yarın mutlaka masaya yatırılacak ve toplumdan gizlenen gerçekler varsa onlar da bir bir ortaya çıkacaktır."

SIRADAKİ HABER
}