HaberlerOrdu HaberleriYaralı karacayı 3 kilometre omzunda taşıyan avcı konuştu

Yaralı karacayı 3 kilometre omzunda taşıyan avcı konuştu - Ordu Haberleri

Ordu'nun Perşembe ilçesinde avlanan ve aynı zamanda güvenlik görevlisi olan avcı, yaralı halde bulduğu karacayı 3 km sırtında taşıyarak tedavi edilmesini sağladı.

Yaralı karacayı 3 kilometre omzunda taşıyan avcı konuştu

Perşembe ilçesinde arkadaşlarıyla birlikte avlakta avlanan Volkan Bal, ormanda yaralı halde bulduğu karacanın kanamasını tampon yapıp durdurduktan sonra 3 kilometre omzunda taşıdı. Ordu Üniversitesi'nde güvenlik görevlisi olarak çalışan, Ordu Avcılar Derneği'nin de üyesi olan Volkan Bal arkadaşlarıyla karacayı tedavi için Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü'ne teslim etti. Avcı Gökhan Bal'ın karacayı sırtında taşıdığı anlar ise arkadaşlarının cep telefonu kamerasına yansıdı. Karacanın telden atlarken yaralandığı ihtimali üzerinde durulurken, sosyal medyadan da Volkan Bal'a tebrik yağdı.
'Hasta nasıl doktora veriliyorsa bende yaralı karacayı veterinere teslim ettim'
Olay günü yaşananları anlatan Ordu Avcılar Derneği Üyesi ve Facebook Avcılar Kulübü Ordu Temsilcisi Volkan Bal, yaralı karacayı kurtarmak için arkadaşları ile seferber olduklarını söyledi. Bir arkadaşının üstündeki elbiseleri çıkararak soğuk havaya aldırmadan karacaya tampon yaptığını ifade eden Bal, 'Avcılığı kendimi bildim bileli yapıyorum. Cumartesi günü 4 arkadaş çulluk avına gitmiştik. Gittiğimiz bölgenin en yüksek tepesinde avlanırken karşı tepeden ses geldiğini duydum ve sese doğru yöneldim. Sese doğru yöneldiğimde ise yerde yatan bir Karaca gördüm. Hayvan beni görür görmez ayağa kaktı ve birkaç adım attı ben de o esnada yarasını gördüm. Arkadaşlarımdan rica ettim ve hayvanın yarasına tampon yaptık. Arkadaşım üzerindekileri çıkarıp soğuk havaya aldırmadan 10-15 dakika boyunca karacaya tampon yaptı. Daha sonra yetiştirmemiz gerektiği için tırnaklarını bezle sararak sırtıma aldım ve derelerden geçerek yola ulaştık. Yola ulaştığımızda ise karacayı önceden haber verdiğimiz Milli Parklar yetkililerine teslim ettik. Hasta nasıl doktora veriliyorsa bende yaralı karacayı veterinere teslim ettim' dedi.
'Avcı olmaktan gurur duyuyorum'
Yaralı karacayı bulduğunda aklından geçen ilk şeyin ona yardım etmek olduğunu dile getiren Bal, avcılığın yanlış anlaşılmamasını istedi. Avcıların doğayı çok sevdiğini vurgulayan Bal, 'Onu ilk gördüğümdeki tek düşüncem ona yardım etmekti aklımdan başka hiçbir şey geçmedi. Çünkü bize avcılığı öğretenler ilk önce doğayı sevmeyi öğretti. Doğayı seversen, doğanın içindekileri de sevmiş olursun. O nedenle bu tarz şeyler avcıya bağlanmamalı, çünkü avcı cani değil, her önüne gelini vuruyor değil. Avcı bunlardan çok farklı bir şey ve doğaya çok yardımı dokunan kişilerdir. Avcılar boş kalan alanlarda gezerler doğanın içinde olurlar. Avcı bir nevi doğayı koruyandır. Bunu herkesin iyi bilmesini istiyorum ve avcı olmaktan da gurur duyuyorum. Ben ava gittiğim zaman hep kuş vurmuyorum, doğada oturuyorum ve huzur buluyorum' diye konuştu.
Yaralı karaca kurtarılamadı
Volkan Bal'ın sırtında 3 km yürüyerek kurtarmak amacıyla veterinerlere teslim ettiği yaralı Karaca kurtarılamadı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü İshak Yılmaz, 'Karacanın yarası ağırdı. Veterinerlerimiz tüm müdahaleye rağmen kurtaramadı' açıklamasını yaptı.

Yaralı karacayı 3 kilometre omzunda taşıyan avcı konuştu

SIRADAKİ HABER
}