HaberlerFındık fiyatları üzerinde oynanan oyunu adı kapitülasyondur

Fındık fiyatları üzerinde oynanan oyunu adı kapitülasyondur

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, 'Fındık fiyatları üzerinde oynanan oyunun adı resmen kapitülasyondur' dedi.

Fındık fiyatları üzerinde oynanan oyunu adı kapitülasyondur

Ziraat Odaları olarak fındık ve fındık üreticisinin hakkını her platformda savunmaya devam edeceklerini kaydeden Karan, tek hedeflerinin Türk fındığı ve üreticinin alın terinin hak ettiği değeri bulması için mücadele etmek olduğuna dikkat çekerek, “Cumhuriyet tarihinin en düşük fındık rekoltesiyle karşı karşıyayız” dedi.

Fındık fiyatları üzerinde oyun oynandığına dikkat çeken Karan, “Güçlü bir alıcı fındıkta bir tekel oluşturarak piyasa üzerinde baskı oluşturuyor. Artık öyle bir noktaya gelindi ki, akşam 13 lira olan fındık fiyatı sabah 12 liraya düşüyor. Akşamdan sabaha fındık fiyatının değiştiğini bu sezon gördük. Bu da apaçık tekelleşmenin eseridir" dedi.

BU BİR KAPÜTİLASYON

Fındıkta yaşanan tekelleşmeyi 'kapitülasyon' olarak değerlendiren Karan, "Birileri kendi menfaatleri uğruna üreticinin alın teriyle çocukla oynar gibi oynuyor. Şu anda serbest piyasada işlem gören fındık fiyatlarını kabul etmediğimizi bir kez daha belirtmek isteriz. 15 lirayı gören ve az olan bir ürünün 12 liraya kadar düşmesi normal bir durum değildir. Türk fındığı tekelleşiyor. Buna da maalesef göz yumuluyor. Söylemden ileri gitmeyen açıklamalarla fındıkta tekelleşmenin önüne geçemeyiz” ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER
}