Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Şanlıurfa haber: Terör olayları Şanlıurfa'daki turizm sektörünü zora soktu

Şanlıurfa haber: Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bir yıl içerisinde yaşanan terör olayları turizm sektörünü zora soktu. Turizmciler, belediye başkanlarından sektör için destek istedi

Terör olayları Şanlıurfa'daki turizm sektörünü zora soktu
Şanlıurfa haber:
Güneydoğu Anadolu bölgesinde yıl içerisinde yaşanan terör olayları GAP Turu düzenleyen şirketleri zora soktu. Turizm sektörü terör olaylarından etkilenen iller arasındaki Şanlıurfa'ya gelen turist sayısı ise dibe vurdu. Sektördeki daralma nedeniyle dertli olan Konukevleri Dayanışma Derneği Başkanı Osman Karakaş, belediyelerin ise turizme destek vermesi istedi. Turizmi canlandırma adına destek verilmesi gerektiğini belirten Karakaş, 'Havaalanından, otogardan başlayan işsizlik Balıklıgöl'e kadar uzanmakta yerli ve yabancı turist sayısının azalması hemen hemen bütün sektörleri etkilemektedir. Taksici esnafından başlayarak isot ve hediyelik eşya satan esnafa, Balıklıgöl'de yem satan insanlara kadar uzanmaktadır. Bölge turizminin hareketlenmesi için yerel yöneticilere büyük iş düşüyor. Hatta Belediye başkanlarının bu sektör için etkin rol alması gerekir. En başta ekonomik sıkıntılara rağmen ayakta kalarak Şanlıurfa kültürünü tanıtmaya çalışan Konukevleri işletmecilerinin desteklenmesini bekliyoruz. Ayrıca Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığının komşu illerdeki belediye başkanları ile temasa geçerek en azından yerli turist sayısının arttırılmasına katkı sağlamalıdır' dedi.
Turist sayısı ile konukevleri sayısının da bir bir kapanmaya başladığını anlatan Karakaş, 'Yüksek kira, personel ücretleri, sigorta primleri konukevlerini zora sokmaktadır. Daha önceki yıllarda astronomik rakamlarla kiralanan konukevleri şimdilerde ise tek tek kapanmaktadır. Kapanan işyerlerinde bulunan personelde işizlik kervanına katılmaktadır. Her konukevinde işletmecisiyle birlikte ortalama yirmi personel çalışmakta bu personelin ailelerini de kattığımızda yüzlerce kişinin geçim kaynağının dolaylı olarak turizm sektöründen geldiğini biliyoruz. Turizm sektöründeki bu sıkıntı kasap, manav, fırıncı, taksici ve diğer esnafı da zora sokmaktadır' diye konuştu.

Terör olayları Şanlıurfa’daki turizm sektörünü zora soktuEN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Samsunsporda borca fren

1 Samsunspor: Samsunspor'da borca fren

Samsun Haber Samsunda 3 yaşındaki çocuğun ayağı bilekten kesildi

2 Samsun Haber: Samsun'da 3 yaşındaki çocuğun ayağı bilekten kesildi

Cemaat ve ilişki sermayesi

3 Cemaat ve ilişki sermayesi...

Samsun Haber Başbakan Yardımcısı Canikli, bayram namazını Samsunda kıldı

4 Samsun Haber: Başbakan Yardımcısı Canikli, bayram namazını Samsun'da kıldı

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Sosyal yardım alma şartları değişti

5 Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, 'Sosyal yardım alma şartları değişti'

En acı bayram ziyareti

6 En acı bayram ziyareti

Milasta yol kontrolünde termostan esrar çıktı

7 Milas'ta yol kontrolünde termostan esrar çıktı

Sungurlu belediyesinden mevlit

8 Sungurlu belediyesinden mevlit

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Samsunlularla bayramlaştı

9 Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Samsunlularla bayramlaştı

AK Parti Adana İl Başkanlığından iftar yemeği

10 AK Parti Adana İl Başkanlığı'ndan iftar yemeği


SIRADAKİ HABER