Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Şanlıurfa haber: Terör olayları Şanlıurfa'daki turizm sektörünü zora soktu

Şanlıurfa haber: Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bir yıl içerisinde yaşanan terör olayları turizm sektörünü zora soktu. Turizmciler, belediye başkanlarından sektör için destek istedi

Terör olayları Şanlıurfa'daki turizm sektörünü zora soktu
Şanlıurfa haber:
Güneydoğu Anadolu bölgesinde yıl içerisinde yaşanan terör olayları GAP Turu düzenleyen şirketleri zora soktu. Turizm sektörü terör olaylarından etkilenen iller arasındaki Şanlıurfa'ya gelen turist sayısı ise dibe vurdu. Sektördeki daralma nedeniyle dertli olan Konukevleri Dayanışma Derneği Başkanı Osman Karakaş, belediyelerin ise turizme destek vermesi istedi. Turizmi canlandırma adına destek verilmesi gerektiğini belirten Karakaş, 'Havaalanından, otogardan başlayan işsizlik Balıklıgöl'e kadar uzanmakta yerli ve yabancı turist sayısının azalması hemen hemen bütün sektörleri etkilemektedir. Taksici esnafından başlayarak isot ve hediyelik eşya satan esnafa, Balıklıgöl'de yem satan insanlara kadar uzanmaktadır. Bölge turizminin hareketlenmesi için yerel yöneticilere büyük iş düşüyor. Hatta Belediye başkanlarının bu sektör için etkin rol alması gerekir. En başta ekonomik sıkıntılara rağmen ayakta kalarak Şanlıurfa kültürünü tanıtmaya çalışan Konukevleri işletmecilerinin desteklenmesini bekliyoruz. Ayrıca Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığının komşu illerdeki belediye başkanları ile temasa geçerek en azından yerli turist sayısının arttırılmasına katkı sağlamalıdır' dedi.
Turist sayısı ile konukevleri sayısının da bir bir kapanmaya başladığını anlatan Karakaş, 'Yüksek kira, personel ücretleri, sigorta primleri konukevlerini zora sokmaktadır. Daha önceki yıllarda astronomik rakamlarla kiralanan konukevleri şimdilerde ise tek tek kapanmaktadır. Kapanan işyerlerinde bulunan personelde işizlik kervanına katılmaktadır. Her konukevinde işletmecisiyle birlikte ortalama yirmi personel çalışmakta bu personelin ailelerini de kattığımızda yüzlerce kişinin geçim kaynağının dolaylı olarak turizm sektöründen geldiğini biliyoruz. Turizm sektöründeki bu sıkıntı kasap, manav, fırıncı, taksici ve diğer esnafı da zora sokmaktadır' diye konuştu.

Terör olayları Şanlıurfa’daki turizm sektörünü zora soktuEN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü Forvet yok ki gol atalım

1 Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü: Forvet yok ki gol atalım

Ehliyeti olanlar dikkat İddialar gerçek değil

2 Ehliyeti olanlar dikkat! İddialar gerçek değil

Kılıç ve Demirören Samsunda

3 Kılıç ve Demirören Samsun'da

Karayolları Samsunda kara kışa hazır

4 Karayolları Samsun'da kara kışa hazır

SAMSİAD Haberde Salonda değil sahadayız

5 SAMSİAD Haber'de 'Salonda değil sahadayız'

Samsunspor Sportif Direktörü Zeren Basit hatalar yaptık

6 Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: Basit hatalar yaptık

Samsunda bir annenin feryadı Oğlumu kurtarın

7 Samsun'da bir annenin feryadı: 'Oğlumu kurtarın'

Altuntaş Türkler dini baskı altında

8 Altuntaş: Türkler dini baskı altında

İkinci Cumhuriyetçilere sahip çıkmak

9 İkinci Cumhuriyetçilere sahip çıkmak...

Giresunlu balıkçılar palamut ile sevindi ama

10 Giresunlu balıkçılar palamut ile sevindi ama...


SIRADAKİ HABER