HaberlerCHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: Yürek solda atıyor

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: Yürek solda atıyor

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, 'AKP faşizminin önüne geçebilmek için solda, tüm sivil inisiyatifleri de kapsayan bir birlikteliği öngören her alternatif çalışmanın desteklenmesi gerekiyor. Yürek solda atıyor' dedi

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: Yürek solda atıyor

Birleşik Haziran Hareketi Samsun Yürütme Kurulu üyeleri, CHP Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz’ü İl Başkanlığı’nda ziyaret etti.

Önceki dönem Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın ve Birleşik Haziran Hareketi Türkiye Yürütme Kurulu üyesi Önder İşleyen’in panelist olarak katılacağı "Laikliği kazanacağız" konulu etkinliğe CHP Samsun örgütünü davet eden Yürütme Kurulu üyesi Coşkun Konca, “15 Temmuz sonrasında, darbe teşebbüsü bahanesiyle saray darbesi gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Demokrasiye olan inancımızdan dolayı, tüm darbelerin karşısında olduğumuz gibi, bu tür darbelerin de karşısındayız” dedi.

ÇABA HARCAMAK GEREKİYOR
Haziran Hareketi adının, insanlara sıcak bir enerji verdiğini belirten CHP İl Başkanı Tufan Akcagöz ise, “Bu hareketin içinde bir çok akademisyen ve aydın var. Çıkış noktasına bakıldığında, ortak hassasiyetler üzerinde siyaset planladığımızı görüyorum. AKP faşizminin önüne geçebilmek için solda, tüm sivil inisiyatifleri de kapsayan bir birlikteliği öngören her alternatif çalışmanın desteklenmesi gerekiyor. Yürek solda atıyor. O halde solda her örgütlü sivil inisiyatifin var olması için çaba harcamak gerekiyor. Bu uğurda yapılan panellerin, konferansların oldukça yararlı olacağını düşünüyorum" dedi.

DEVLET TARAF OLMASIN
Samsun Şehir Kulübü'nde bugün saat 16.00'da başlayacak olan panelin 'Laikliği kazanacağız' temalı olduğuna dikkat çeken Akcagöz, "Esasında, laikliğin ne anlamlı bir çimento olduğunu, bu yaşadığımız süreç bize açıkça gösteriyor. Herkes kendi dinini, başkasının özgürlüklerine müdahale etmeden yaşasın ve her türlü ibadetini serbestçe yapabilsin. Devlet, tüm inançlara ve inanç kimliklerine karşı aynı mesafede dursun. Taraf olmasın. Din ve vicdan özgürlüğünün teminatı olsun. Devletin asli görevi bu olsun. Ancak bugün geldiğimiz noktada, laiklik adına çok gerilerde olduğumuzu görüyoruz. Devlet, sünni İslam düşüncesine göre idare edilmeye çalışılıyor. Bunun için de, Cumhuriyet ve laiklik düşmanı bir çok tarikat ve cemaat, kamu kurumları içinde dahi etkin. Bu nedenle, çok geç olmadan bizi biz yapan ve bizi bir arada tutan temel prensiplerden birinin laiklik olduğunu kavramak zorundayız. Avrupa bugün laik bir idare anlayışıyla yönetilmeseydi, hiçbir Müslüman orada rahat edemez, ibadetini özgürce yapamazdı. Şimdi Avrupa’da bir çok yerde camiler var ve insanlar ibadetlerini dilediğince yapabiliyorlar. Bunun sağlayıcısı, laik idaredir. Türkiye’de, ülkeyi laiklik zemininden uzaklaştırmak ve adeta Taleban devletine dönüştürmek isteyenlere karşı mücadelemiz, sonuna kadar sürecektir" dedi.

SIRADAKİ HABER
}