Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Dr. M. Emin Dinççağ: 'Diyabet küresel bir sorun'

Halk Sağlığı ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Emin Dinççağ, küresel bir sorun olan diyabetin devletler düzeyinde mücadele edilmesi gereken bir sorun olarak görülmesinin ümit verici olduğunu söyledi.

Dr. M. Emin Dinççağ: 'Diyabet küresel bir sorun'

14 Kasım Dünya Diyabetliler Günü dolayısıyla Diyabetle Yaşam Derneği Samsun Şubesi'nin 2016-2017 diyabet raporunu açıklayan Halk Sağlığı ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Emin Dinççağ, “Küresel bir sorun olan diyabetin devletler düzeyinde mücadele edilmesi gereken bir sorun olarak görülmesi ve kontrol programlarının uygulanması diyabet ve diyabetlinin sorunlarının çözümü konusunda ümit vericidir.

Dünyada her yıl diyabetin artmasına karşın diyabet farkındalık oranının da her an artmakta olması, kamuoyunun, medyanın ve toplumun diyabet konusundaki duyarlılığı takdir edicidir. Bu diyabetin tedavisinde ve komplikasyonların önlenmesinde oldukça olumlu sonuçlar verecektir.

Diyabetlinin kendi kendine kontrolü ve kan şekeri regülasyonunda elde ettiği imkanlarla geleceğin diyabetli için daha iyi bir yaşam standardı sağlayacağını öngörmektedir" dedi.

Dr. Dinççağ, "2016 yılında diyabet konusunda bilgi kaynaklarının artması, diyabet tedavisinin bir ekip hizmeti olduğunun kabulü ve uygulamada her aktörün görevini daha iyi yapması, sağlık hizmetlerine ulaşımın kolaylaşması, hastanın alınan önlemler ile ilaca ulaşımının önündeki engellerin kaldırılması, diyabet tedavi ve korunmasındaki standardı yükseltmiştir. Diyabet eğitimi yaygınlaşmıştır.

Ancak diyabet tedavisinde kırsal alanda ara sağlık elemanı eksikliği halen uygulama alanı bulamamış, kent ile kırsal kesim arasında diyabet tedavi ve bakım kalitesi arasında büyük fark vardır. Bu fark, kırsal kesim aleyhinedir. İnsülin uygulama konusunda hastanın bilgilendirilmesi halen yeterli kurallara bağlanamamış ve bu konuda insüline başlayan hastalar için aksaklıklar mevcuttur. İnsülin sağlayan firmaların bir tüketici hakkı olarak 'bilgilenme hakkı' çerçevesinde bu eksikliği gidermesi ve bu konuda eleman temini zorunludur" diye konuştu.
Dr. Dinççağ açıklamasını söyle tamamladı:
"Okullarımızda diyabet eğitiminin yaygınlaşması ve çocukluk çağı obezite problemlerinin okullarımızda beden eğitimi dersinin daha etkili ve pratik fayda sağlayacak şekilde düzenlenmesine gerek vardır. Diyabet hastaları diyabet tedavisinde eşitsizlik yaratan ilaç kısıtlamalarının kaldırılmasına ne kadar sevindi ise diyabet ölçüm cihazlarının ücretsiz verilmesinin kaldırılmasına da o denli üzüldüklerini belirtmek istiyoruz. Dernek üyesi diyabetliler, diyabet tedavisinde devletimizin imzaladığı St.Vincent Deklarasyonu'nun şartlarının yerine getirilmesini beklemektedirler."EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü Bir anda ağzımdan çıktı

1 Samsunspor: Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü: 'Bir anda ağzımdan çıktı'

Yılmaz, niye öfkelendi

2 Yılmaz, niye öfkelendi?..

Samsunsporda sarı alarm

3 Samsunspor'da sarı alarm!

Samsunspor Samsunspor Başkanvekili Araboğlu  Tek derdimiz Samsunspor

4 Samsunspor: Samsunspor Başkanvekili Araboğlu 'Tek derdimiz Samsunspor'

Samsunspor Kader haftaları

5 Samsunspor: Kader haftaları

Samsun Haber Samsunda içki çaldığı markete ikinci kez gidince yakalandı

6 Samsun Haber: Samsun'da içki çaldığı markete ikinci kez gidince yakalandı

Samsun Haber Fikri Yalman açıkladı O fotoğrafı Yılmazer istedi

7 Samsun Haber: Fikri Yalman açıkladı: O fotoğrafı Yılmazer istedi

Samsun Haber Samsunda madde bağımlılarına manevi destek

8 Samsun Haber: Samsun'da madde bağımlılarına manevi destek

Samsun Haber Savaşın çocukları annesiz kaldı

9 Samsun Haber: Savaşın çocukları annesiz kaldı

Samsun Haber Acılarla dolu bir sezon

10 Samsun Haber: Acılarla dolu bir sezon


SIRADAKİ HABER