HaberlerIsparta Haberleri15 Temmuz şehitleri ve gazileri için yazdığı mektuplar, kitapçık haline getirild

15 Temmuz şehitleri ve gazileri için yazdığı mektuplar, kitapçık haline getirild - Isparta Haberleri

Isparta Gazi Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin 15 Temmuz şehitleri ve gazileri için yazdığı mektuplar, kitapçık haline getirilerek okullara gönderildi.

15 Temmuz şehitleri ve gazileri için yazdığı mektuplar, kitapçık haline getirild

Isparta Gazi Sosyal Bilimler Lisesi Edebiyat Öğretmeni Enis Esgin, milli egemenlik ve demokrasi adına hain darbe girişiminde 241 vatandaşın şehit, onlarca insanın ise gazi olduğunu söyledi. Ülke insanının 15 Temmuz'da şehit olanlara karşı çok şey borçlu olduğunu aktaran Esgin, okul olarak da şehitlere olan saygılarını göstermek için bir proje hazırladıklarını kaydetti.
Öğrencilerden 15 Temmuz şehitlerine mektup yazmalarının istendiğini kaydeden Esgin, 'Bu şekilde okuldaki öğrencilerimiz şehitlere karşı duygu ve düşüncelerini ifade eden mektuplar yazdılar. Biz de öğrencilerin yazdıkları mektupları inceledik ve bunların 42'sini derleyerek kitaplaştırdık. Mektuplardan öğrencilerin duygu yoğunluğu çok fazlaydı. Bazıları 15 Temmuz direnişini, Çanakkale Savaşı'na bazıları Malazgirt Savaşı'na bazıları da Bedir Savaşı'na benzetti. Öğrencilerin, atalarının yaptıklarını, 15 Temmuz'da gösterilen direnişe benzetti. Öğrenciler milli bir bilinç içerisinde duygularını ortaya koydular' şeklinde konuştu
Okul Müdürü Lokman Kaplan da öğrencilerin hazırladıkları mektupları kitaplaştırdıklarını ve Isparta'daki tüm okullara gönderdiklerini söyledi. Çok olumlu tepkiler aldıklarını belirten Kaplan, diğer okullarda da buna benzer proje yapma fikrinin oluştuğuna ancak kitap haline getirilmediğine dikkat çekti.
Mektup yazan öğrencilerden Betül Duru, o geceyi kendisinin de yaşadığını ve mektup yazarken yaşadıklarını tekrar hatırladığını belirterek ortaya çok güzel mektupların çıktığını anlattı. Öğrencilerden Fatma Sehir de 15 Temmuz'un Türkiye için bir dönüm noktası olduğunu ifade ederek '15 Temmuz'da Türkiye'yi gruplara ayırmak isteyenlere birlik ve beraberlik içinde olduğumuzu gösterdik. 15 Temmuz'da şehit olanlara teşekkür etmek için böyle bir proje oluştu' diye konuştu

15 Temmuz şehitleri ve gazileri için yazdığı mektuplar, kitapçık haline getirild

SIRADAKİ HABER
}