Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Ordu haber: Altınordu Belediyesi'nde 'diyabet' eğitimi

Ordu haber: 14 Kasım Dünya Diyabet Haftası olması nedeniyle Altınordu Belediyesi'nde özel bir hastane tarafından 'diyabet' konulu eğitim semineri düzenlendi.

Altınordu Belediyesi'nde 'diyabet' eğitimi
Ordu haber:
Altınordu Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen seminere Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, başkan yardımcıları, birim müdürleri ve personeller katıldı. Aile hekimi Dr. Aygen Laçin'in konuşmacı olarak katıldığı seminerde diyabetin tanımı, çeşitleri, tanı ve tedavi yöntemleri anlatılırken, diyabetin dünya ve ülkemizdeki görülme sıklığı ile diyet ve egzersizin önemi üzerinde duruldu.
Dr. Laçin, diyabet hastalığının belirtilerinden bahsederken, 'Bir kişi çok çabuk acıkıyor, aşırı su içiyor ve çok sık idrara çıkıyorsa ve bu üç bulgudan en az iki tanesi bir kişide bulunuyorsa diyabet hastası olabilir. Diyabet tanısı konulmayan hasta sayısı ise ülkemizde yüzde 50'dir' dedi.
Belediye Başkanı Engin Tekintaş ise yaptığı konuşmada, 'Altınordu Belediyesi olarak özel hastanelerle sürdürdüğümüz iş birlik çerçevesinde Dr. Aygen Laçin Bey'in sunumunu birlikte dinledik. İnsan hayatı sağlıklı olduğu sürece yaptığı veya yapmaya çalıştığı işlerin kalitesi de artıyor. Bunun temel esasları da sağlık kuruluşlarında konunun uzmanı olan kişilerden dinlememiz gerekiyor. Bizde belediyemiz olarak zaman zaman bu tip etkinlikleri sürdürmeye devam edeceğiz' diye konuştu.
Spor ve beslenmenin sağlık açısından önemli olduğuna değinen Başkan Tekintaş, 'Bizler inşallah bundan sonra hayatımızın bu gerçeğiyle buluşmamak içinde spor beslenme dinlenme ve standart bir hayat ölçeği içersin de yolumuza devam etmeye gayret edeceğiz. Tabi hepimizin temel sorunlardan biriside bu yemeğe başladığımız zaman bitirmeden kalkmıyoruz. Yemeği biz bitiriyoruz ama o da bizi bitiriyor. Sofra çok dolu olmazsa aç kalacağımızı hissediyoruz, sofrayı çok doldurursak yarım bırakıp kalkıyoruz. Aslında yeteri kadar yemek, yeteri kadar istirahat yeteri kadar çalışma, yeteri kadar hareket ve dolayısıyla uyku yani bunu sağlarsak problem kalmayacaktır' şeklinde konuştu.
Seminerin ardından kurumdaki personellere kan şeker ölçümü yapıldı.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunun yükünü Gazi çekiyor

1 Samsun'un yükünü Gazi çekiyor

Samsunspor Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü Farklı nedenler var

2 Samsunspor :Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü: 'Farklı nedenler var'

Samsunda intihar girişimi

3 Samsun'da intihar girişimi

Samsun Haber Samsunda kamyon devrildi 1 yaralı

4 Samsun Haber: Samsun'da kamyon devrildi: 1 yaralı

Samsun Haber Samsunda 11 kattan düşen liseli hayatını kaybetti

5 Samsun Haber: Samsun'da 11. kattan düşen liseli hayatını kaybetti

Samsun Haber İşçilere hazin tören

6 Samsun Haber: İşçilere hazin tören

Karadenizde hortum çatıları uçurdu

7 Karadeniz'de hortum çatıları uçurdu

Samsun Haber Cami göçüğünde hem eşini hem babasını kaybetti

8 Samsun Haber: Cami göçüğünde hem eşini hem babasını kaybetti

Emeklinin intibak umudu

9 Emekli'nin 'intibak' umudu

Samsunspor İki eksik daha

10 Samsunspor: İki eksik daha


SIRADAKİ HABER