Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Ankara haber: Gedikli, 'Türk tipi başkanlık' sistemini anlattı

Ankara haber: Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli, başkanlık sisteminin Türk tipi olmasına değinerek, 'Başkanlık sistemi tartışmaları ilk başladığı günden bu yana gözümüze ciddi manada çarpan bir gerçek var, o da Türk tipi olgusundan rahatsız olan bir ana muhalefet ve küresel yapının taşeronları' dedi.

Gedikli, 'Türk tipi başkanlık' sistemini anlattı
Ankara haber:
Kahramankazan'da başkanlık sistemine ilişkin konferansta konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli, başkanlık sistemi ile halkın muktedir olacağını söyledi. Anayasanın değiştirilmesi ve başkanlık sistemini içeren bir anayasa yapılmasının Türkiye'nin önceliği olduğunu kaydeden Gedikli, 'Türk tipi başkanlık' sözünün birilerini rahatsız ettiğini ifade etti. 'Türk tipi başkanlık' sözünün ne anlama geldiğini açıklayan Gedikli, bu ifadeden ana muhalefet partisinin de rahatsız olduğunu belirterek, 'Başkanlık sistemi tartışmaları ilk başladığı günden bu yana gözümüze ciddi manada çarpan bir gerçek var, o da Türk tipi olgusundan rahatsız olan bir ana muhalefet ve küresel yapının taşeronları. Ne demek 'Türk tipi?' Bizimki Türkiye uygulaması olacak, yani Türk tipi. Mevzu bu. Bunu alıp nerelere vardıklarını görüyorsunuz' dedi.
Başkanlık sisteminin temel özelliklerini 'Yasama ve yürütme organları kesin olarak birbirinden ayrılmıştır. Başkan, doğrudan ya da dolaylı olarak halk tarafından seçilir. Yasama ve yürütme organları birbirinin varlığına son veremezler. Hükümeti kurmak ve idare etmek yetkisi başkana aittir. Başkan anayasal yetkilere ve sorumluluğa sahiptir' ifadeleri ile anlatan Gedikli, AK Parti'nin başkanlık teklifinin muhalefet yalanları ile şehir efsanesine dönüştüğünü söyledi. PKK ve uzantısı parti, FETÖ ve onu maşa olarak kullanan küresel odaklar ile CHP'nin bu sisteme karşı çıktıklarını kaydeden Gedikli, 'Bu karşı çıkan gruplara bile bakınca bu sistemin Türkiye için hayırlı bir iş olduğunu görebilirsiniz. Cumhurbaşkanını geçmişte Meclis seçemedi. Bugün iki başlı bir sistem var; halkın seçtiği cumhurbaşkanı ve halkın seçtiği hükümet. Bunun tek elden gitmesi lazım. Tek başlı derken yürütme tek başına olması anlamında. Yargı ve yasama ayrı olacak. 'Başkanlık sistemi anahtar deliğimizden bile geçemez' diyen CHP kendi geçmişini inkar etmiştir. Çünkü Atatürk-İnönü dönemi fiili başkanlık dönemidir. Daha bunların kendi geçmişlerinden haberleri yok' diye konuştu.
'Başkanlık sistemi adaletli kalkınmayı getirirken, bütün vesayet yapılarını bitirir' diyen Gedikli, vesayet yapılarının Türkiye'de her dönemde mevcut olduğunun altını çizdi. Gedikli, 'Vesayet yapıları her gelen iktidarı yönlendirmeye ve bildiğini okumaya çalışan, bürokrasi ya da dış yapıların etkisiyle siyasi iktidarın aldığı kararları sahaya yansıtmayan yapılardır. Bunlar Türkiye'de her dönem mevcuttur. Hele geçmişte 6 aylık, 1 yıllık koalisyon dönemlerinde bunlar hiç takmazlardı hükümetleri' şeklinde konuştu.

Gedikli, “Türk tipi başkanlık” sistemini anlattıEN ÇOK OKUNANLAR

Yılmaz, niye öfkelendi

1 Yılmaz, niye öfkelendi?..

Samsunspor Samsunspor Başkanvekili Araboğlu  Tek derdimiz Samsunspor

2 Samsunspor: Samsunspor Başkanvekili Araboğlu 'Tek derdimiz Samsunspor'

Otomobilin kadına çarpma anı kameralara böyle yansıdı

3 Otomobilin kadına çarpma anı kameralara böyle yansıdı

Acıpayam ilçe milli eğitim müdürü FETÖden gözaltına alındı

4 Acıpayam ilçe milli eğitim müdürü FETÖ'den gözaltına alındı

FETÖ soruşturması okulun adını değiştirtti

5 FETÖ soruşturması okulun adını değiştirtti

Kaza yapan tırda sıkışan sürücü ağır yaralandı

6 Kaza yapan tırda sıkışan sürücü ağır yaralandı

Safranboluda 50 metre ara ile iki ev yandı

7 Safranbolu'da 50 metre ara ile iki ev yandı

Mahkeme,  Sabıkan var dedi, evi yanan vatandaşa kamu davası açtı

8 Mahkeme, ' Sabıkan var' dedi, evi yanan vatandaşa kamu davası açtı

İzmirliler 57nci Alay şehitlerini unutmadı

9 İzmirliler 57'nci Alay şehitlerini unutmadı

Samsunspor Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü Bir anda ağzımdan çıktı

10 Samsunspor: Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü: 'Bir anda ağzımdan çıktı'


SIRADAKİ HABER