HaberlerCHP Samsun İl Başkanı Av. Akcagöz: O koltukları terk etmeliler

CHP Samsun İl Başkanı Av. Akcagöz: O koltukları terk etmeliler

CHP Samsun İl Başkanı Av. Tufan Akcagöz, AKP'nin MHP'ye sunduğu Anayasa paketinde, Cumhurbaşkanı'nın yemin metninin değiştirildiğinin ortaya çıktığını belirterek, 'Ülkeyi Taliban Cumhuriyeti'ne çevirmek isteyenler, o koltuklarda bir gün bile oturmamalı' dedi

CHP Samsun İl Başkanı Av. Akcagöz: O koltukları terk etmeliler

CHP Samsun İl Başkanı Av. Tufan Akcagöz, Yeni Şafak’ın haberine göre, Cumhurbaşkanı yeminini içeren 103’üncü maddede yer alan metnin kısaltılıp, “İnsan haklarına, hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye bağlı kalacağıma; Devletin bağımsızlığını, ülkenin bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma and içerim” şeklinde değiştirildiğini öğrendiklerini belirterek, "Bu fikrin, Parlamentonun işleyişini idare eden Başbakan ve AKP Milletvekillerinin değil de Tayyip Erdoğan'ın bizzat kendi fikri olduğu açıktır. Yemin bahsi, Anayasa'nın o makama ait olmazsa olmazları arasındadır. Şekil şartı değil, esasa ilişkin bir düzenlemedir. Yemin etmeden, Anayasa tarafından işaret edilen o görevleri ifa etmek de mümkün değildir. Yemin metninde Atatürk ilke, devrimleri ve lâik Cumhuriyet ibaresini ısrarla değiştirmek isteyenlerin, bundan önceki yeminlerine sadık kalmadıklarını bildiğimiz için, bunda ciddi bir rahatsızlık görmüyoruz. Ancak, Cumhuriyet'le ve Atatürk'le kavgası olanların ülkeyi getirdikleri bu çizginin onlara da uzun vadede bir yarar sağlamayacağını görüyoruz" dedi.

ÖZGÜRLÜKLER KISITLANACAK
Başkan Akcagöz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Bu zamana kadar almış oldukları görevleri nedeniyle hukukun üstünlüğüne dair yemin edenlerin hukuku nasıl hiçe saydıklarını, Atatürk ilke ve devrimleri adına yemin edenlerin, nasıl Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığı yaptıklarını biliyoruz ve yemin metinleri ile bu şekilde oynayanların art niyetlerini de görüyoruz. Bu nedenle, Atatürk ve Laik Cumhuriyet'i ortak payda olarak görmeyenlerin, laiklik üzerine yemin etmeyenlerin ve ülkeyi Taleban Cumhuriyeti’ne çevirmek isteyenlerin, o koltuklarda bir gün bile oturmamaları gerektiğini ifade ediyoruz. Bu durumu, 19 Mayıs kenti Samsun kamuoyunun bilgisine sunuyor, ülke bu şekilde karanlığa sürüklendiğinde bu topraklarda yaşayan herkesin özgürlüklerinin kısıtlanacağını hatırlatmak istiyoruz."

SIRADAKİ HABER
}