Samsun Havaalanı'ndaki zararı kim karşılayacak?

CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin, Samsun Havaalanı'ndaki çökmenin 2012 yılındaki resmi raporlara yansıdığını, buna rağmen ikinci pist yapılmadığını belirterek Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan'ı suçladı. Tekin, 'Üç ayda Samsun'un göreceği zararın sorumlusu sizsiniz' dedi

Samsun Havaalanı'ndaki zararı kim karşılayacak?

CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin Plan Bütçe Komisyonunda Kalkınma Bakanlığı’nın Bütçesi görüşülürken Lütfi Elvan’a Samsun havaalanını sordu.

Tekin, şuanda Samsun’un en önemli sorununun 1 Mart itibariyle en az 3 ay süreyle kapanacak olan Samsun Havaalanı olduğunu belirterek, "Samsun havaalanı 1 Mart itibari ile en az 3 ay süreyle kapatılacak. Kapatılma nedeni neticede 19 cm yi bulan pistteki seyim şeklindeki çökme gösteriliyor, teknik olarak doğru olabilir, ancak esas sebep sizsiniz. Bu çökme çok eskiden biliniyordu. Buna rağmen ödenek aktarmadınız" diye konuştu.

2012 RAPORLARINA YANSIDI
Tekin, Bakan Elvan'a hitaben yaptığı konuşmada, "31 Aralık 2012 tarihinde resmi rapora yansıdığı halde, ikinci pist için herhangi bir çalışma yapılmamıştır. İkinci pist Samsun Uluslararası Havaalanı için zaten şarttır. Şimdi ilgisizlik nedeniyle 3 ay süreyle kapanacak olan Samsun Çarşamba Havaalanı Samsun’a ekonomik olarak vereceği zarar yeni bir piste eş değerdir. Bu günahta Devlet Planlama Teşkilatına, yeni adıyla Kalkınma Bakanlığına ait bir günahtır. Her halükarda ikinci pisti de Samsunlular olarak acil bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

İKİNCİ PİS SÖZÜ VERDİ
CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin, DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak'ı da makamında ziyaret etti. Tekin, ziyarette Funda Ocak'ın hava alanının kapatılmasına teknik olarak mecbur olduklarını, 19 cm derinliğinde pist boyunca bir seyim şeklinde çökme olduğunu ve yapım süresinin yaklaşık 11 ay olduğunu vurguladığını aktardı. Tekin, Ocak'ın 'kalkışta uçağın kuyruk kısmının yere değme ihtimali olduğunu ve çökme nedeniyle 22 cm’ye ulaşan bu riski de kimsenin alamayacağını, Temmuz ayındaki olimpiyatlara kadar pisti açacaklarını, diğer tamir tadilat ve bakımları bilahare devam edeceklerini, bu bakımların havaalanının açılmasına etki etmeyeceğini söylediğini ifade etti. Tekin, "Sayın Ocak yaptığımız görüşmede, ikinci pist yapılmasının gerekli olduğunu bu öneriye kendisinin de katıldığını, çalışmalara başladıklarını, bu 3 aylık kapanmanın da kendilerine ders olduğunu 2018 yılında yatırım programına ikinci pisti alacaklarına söz verdi. Dolayısıyla inşallah şerden hayır doğacak” dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'a kar geliyor! O güne dikkat...

1 Samsun'a kar geliyor! O güne dikkat...

Samsun'da arkadaş kavgası kanlı bitti

2 Samsun'da arkadaş kavgası kanlı bitti

Samsun'da OGM aracı devrildi: 1 memur yaralı

3 Samsun'da OGM aracı devrildi: 1 memur yaralı

Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Kaderimizi belirleyeceğiz'

4 Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Kaderimizi belirleyeceğiz'

12. Adam görevde

5 12. Adam görevde

Meteoroloji tarih verdi! Sağanak yağış geliyor

6 Meteoroloji tarih verdi! Sağanak yağış geliyor

Akın ailesinin acı günü

7 Akın ailesinin acı günü

Samsunspor Teknik Direktörü İpekoğlu: 'Kazanmak istiyoruz'

8 Samsunspor Teknik Direktörü İpekoğlu: 'Kazanmak istiyoruz'

Uyuşturucu satıcısı takip sonucu yakalandı

9 Uyuşturucu satıcısı takip sonucu yakalandı

Kerimcan Durmaz konseri karıştı

10 Kerimcan Durmaz konseri karıştı


SIRADAKİ HABER