Çorum haber: Çorum'da kuraklık var su problemi yok

Çorum haber: Çorum'da kış mevsiminin kurak geçmesine rağmen su probleminin yaşanmadığı bildirildi.

Çorum'da kuraklık var su problemi yok


Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir, kentin içme suyu ihtiyacının karşılandığı barajlarda 15 milyon 100 bin metreküp su rezervinin bulunduğunu açıkladı. Barajlardaki doluluk oranını 2015 yılının aynı ayıyla da bir kıyaslama yapan Başkan Yardımcısı Zahir, geçtiğimiz yıl Kasım ayında barajlardaki doluluk oranının 11 milyon 600 bin metreküp iken bu yıl bu oranın 3.5 milyon metreküp daha fazla içme suyunun bulunduğunu dile getirdi. Zahir, kış mevsiminin kurak geçmesine rağmen yeterli suyun bulunduğunun altını çizdi.
Koparan Deresi Derivasyon projesi hakkında da bilgi veren Zahir, Yenihayat Barajı civarında boşa akan dere sularının Ovacık, Ertuğrul, Gökdere isale hattının tamamlandığını burasının Koparan regülatörü ile Yenihayat'a bağlanacağını hatırattı. Bahar mevsimindeki yağışlarla birlikte bu derelerdeki sularla Yenihayat Barajı'nın besleneceğini anlatan Zahir, Koparan Deresi Derivasyon projesi ile birlikte Yenihayat Barajı'na yıllık 3.5 milyon metreküp su almayı hedeflediklerini kaydetti.
Koçhisar barajı isale hattının tamamlandığını ilgili bakanlıkta son düzenlemelerinin yapıldığını anlatan Zahir, 'Kalkınma Bakanlığı'ndan onay geldiğinde ihale süreci başlayacak. 50 kilometre isale hattı yapılacak. Çorum'a yıllık 12 milyon metreküp su gelecek. Buradan gelecek suyla şehrin bir yıllık su ihtiyacı karşılanacak' dedi.
'Kayıp kaçakla etkin mücadele'
Her alanda yaptığı çalışmalar ve hayata geçirilen projelerle büyük bir değişime imza atan Çorum Belediyesi, su kayıp ve kaçaklarının tespiti konusunda ciddi bir çalışma yürüyor. Kaçak ve su kayıplarının önüne geçmek için belediye araç parkuruna 400 bin TL'ye bir adet su kaçak tespit aracı alan belediye, su kayıp ve kaçaklarını artık bilgisayar ortamında tespitini sağlıyor. İçme suyu kaçaklarına karşı yürüttüğü çalışmayı yoğunlaştırarak devam ettiren Su işleri Müdürlüğü bünyesinde bir ekip, titizlikle yaptıkları çalışmalar sonucu tespit ettikleri kaçak ve kayıp sulara anında müdahale ediyor. Zaman içerisinde çeşitli etkenler sebebiyle içme su şebekesinde meydana gelen kayıp ve kaçakların, su şebekesinin geçtiği yerlerde kayıp kaçaklara bağlı yüzey bozukluklarının ve su israfının önüne geçmek, su şebekesinin daha sağlıklı işletilmesini sağlamak üzere Belediye tarafından satın alınan tam donanımlı su şebeke kayıp kaçak aracı, bugüne kadar yapılan çalışmalar sonucunda yaklaşık milyonlarca metreküp su tasarrufu sağlanırken, milyonlarca lira kaynağında israf edilmesinin önüne geçti.
'Suyu israf etmeyin çağrısı'
Su sorunu bulunmamasına rağmen suların israf edilmemesi için çağrıda bulunan yetkililer, 'Vatandaşlarımız sadece su değil, diğer kaynaklarımıza kaynakları mutlaka dengeli, kontrollü kullanmalı. Gelecek için herkes duyarlı olmalı. Özellikle barajlarımız ve kaynaklarımızı iyi kullanmak durumundayız. Vatandaşlarımız, sularını israf etmesinler. Suyu daha tasarruflu kullanabiliriz. Sürekli akan muslukları tamir ettirebiliriz. bulaşık yıkarken sürekli akan su yerine bir kabın içinde bulaşık yıkayabilir. Hiçbir kaynak sonsuz değildir. Her şeyin bir sonu vardır. Her musluktan akacak bir damla suyun bir baraja dönüşeceğini unutmayıp suları boşa akıtmamalı' ifade ettiler.

Çorum?da kuraklık var su problemi yokEN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'a destek çağrısı... Acar'a teşekkür

1 Samsunspor'a destek çağrısı... Acar'a teşekkür

Samsunspor'a üye kayıtları başladı

2 Samsunspor'a üye kayıtları başladı

Galip Öztürk'ten 3 puana prim

3 Galip Öztürk'ten 3 puana prim

Samsun-Ordu karayolunda feci kaza: 1 ölü

4 Samsun-Ordu karayolunda feci kaza: 1 ölü

Samsunspor için kurtuluş reçetesi

5 Samsunspor için kurtuluş reçetesi

Bütün biletleri aldılar

6 Bütün biletleri aldılar

Yazık bu devlete!..

7 Yazık bu devlete!..

Başkanlığa değil hizmete talibim

8 Başkanlığa değil hizmete talibim

Vatan Şaşmaz'ın eşi doğum yaptı! İşte bebeğin ismi

9 Vatan Şaşmaz'ın eşi doğum yaptı! İşte bebeğin ismi

İkisi de 11'de

10 İkisi de 11'de


SIRADAKİ HABER