HaberlerRize HaberleriRİKE personeline araçtan yaralı kurtarma eğitimi

RİKE personeline araçtan yaralı kurtarma eğitimi - Rize Haberleri

Rize Arama Kurtarma Ekibi'ne (RİKE) araçtan yaralı kurtarma eğitimi verildi.

RİKE personeline araçtan yaralı kurtarma eğitimi

Rize Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü'nde gerçekleştirilen eğitime, RİKE'de yer alan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Rize Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, off road, dağcılık ve dalgıçlık kulübü temsilcileri ile ilgili personeller katıldı.
Eğitimde arama kurtarma ekibine, araç içinden yaralı çıkartma, kesme ve ayırma cihazlarının kullanımı uygulamalı olarak anlatıldı.
Tepe,yaptığı açıklamada, Rize'nin afetler açısından oldukça sıkıntılı bir il olduğunu belirterek, 'Coğrafi konum itibariyle başta sel başta olmak üzere günlük hayatta irili ufaklı birçok acil ve afet durumuyla karşılaşmaktayız' dedi. Afet durumunda en önemli ögenin afet öncesi hazırlık olduğuna dikkati çeken Tepe, şunları söyledi:
'Bu kapsamda sivil-kamu ortaklığında, Valiliğimiz şemsiyesi altında Rize Arama Kurtarma Ekibi'ni kurduk. Ekibimizde bir afete, yangına müdahale edebilecek, kendi alanında uzman personelimiz, çok deneyimli dağcı, profesyonel dalgıç ve off road ile ilgilenen arkadaşlarımız var. Bunların ortak özellikleri tüm afet ve acil durumlarda gönülden yardım etmek istemeleri fakat gerek yetkileri gerekse yeterli donanım ve maddi güçleri olmaması nedeniyle hep ikinci planda kalıyorlardı. Bizim bu insan gücüne ciddi anlamda ihtiyacımız vardı. Hepsini Valiliğimiz çatısı altında birleştirerek RİKE kavramını ortaya çıkardık ve ortak bir arama kurtarma ekibi kurduk.'
Ekibimize bugün araç içinden yaralı çıkartma, kesme ve ayırma cihazlarının kullanımını anlattıklarını belirten Tepe, ' Araç içinden yaralı kurtarmak, kesme ayırma cihazı kullanımı asli olarak afet birimlerinin ve İtfaiye Müdürlüğümüzün alanına giriyor ancak bu eğitimler sayesinde diğer birimlerin, dağcı ve sağlıkçı arkadaşların da bu konuda bilgilenmelerini, tecrübe kazanmalarını sağlıyoruz. Eğitimlerimiz sayesinde çok güçlü bir ekip oluşturduğumuza inanıyoruz. Çünkü her alanda uzmanlaşmış ekiplerimiz var' diye konuştu.
Tepe, sadece Rize'de değil, ülke genelinde meydana gelebilecek her türlü acil durum ve afete deneyimli personelle hazırlıklı olacaklarını sözlerine ekledi.

RİKE personeline araçtan yaralı kurtarma eğitimi

SIRADAKİ HABER
}