HaberlerCHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: Bu ayıp ortadan kaldırılmalı

CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: Bu ayıp ortadan kaldırılmalı

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, KHK ile Atakum Belediyesi'nde çalışan Şenol Katkat ve Bayram Çelik'in ihraç edilmesini sert sözlerle eleştirerek, 'Bu hukuk dışı ayıp ortadan kaldırılmalıdır' dedi

CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: Bu ayıp ortadan kaldırılmalı

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, son yayımlanan KHK ile Atakum Belediyesi'nden demokrat kimlikleriyle tanınan Şenol Katkat ve Bayram Çelik'in memuriyetten çıkarılmasının trajıkomik bir hukuk dışı uygulama olduğunu söyledi.

Akcagöz, "Resmi Gazete'de yayımlanan 677 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'ye (KHK) göre, Samsun’da bir çok kurumun yanı sıra Atakum Belediyesi'nde de ihraçlar olmuştur. Bu ihraçlardan ikisi, demokrat kimlikleri ile tanınan ve bilinen Şenol Katkat ve Bayram Çelik'tir. Şenol Katkat, Havza Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanlığı yapmış, Samsun ve Türkiye tarihi için önemli bir eser olan "İlk kıvılcım" adlı kitabın yazarıdır. Bayram Çelik ise, önceki dönem belediye başkanı Metin Burma'nın özel kalem müdürüdür" diye konuştu.

HESABINI VERECEKLER
Akcagöz açıklamasını şöyle sürdürdü: "Atakum, göreve geldiğinden bu yana, kendisi gibi düşünmeyen memurlarına sürgünü reva gören, onlara soruşturma açmayı alışkanlık haline getiren bir belediye başkanı tarafından yönetilmektedir. Bu zamana kadar solcu oldukları için baskılara maruz kalan insanların, bu defa Fetöcü diye ihraç edilmeleri, trajikomik olduğu kadar, uygulamanın hukuk dışı olduğunu da gözler önüne sermektedir. Bu iki kamu görevlisinin isimleri, 677 sayılı Kararname'ye nasıl ve hangi gerekçeyle girdi ve Bakanlar Kurulu'nu bu yanlış uygulamanın içine kim itmiştir? Yarın bu hukuk dışı uygulamaya sebebiyet verenler ve Fetö ile yakından uzaktan alakası olmayan kişileri bu şekilde toplum nezdinde rencide edenler, bunun hesabını yargı önünde mutlaka vereceklerdir."

İKİSİNE DE KEFİLİZ
CHP İl Başkanı Akcagöz, yapılan uygulamaların hukuk dışı olduğunu belirterek, "Atakum Belediyesi'nden ihraç edilen bu iki arkadaşın, iddia edildiği gibi, Fetö'ye aidiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı nedir, şayet biliyorsa bunu Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Samsun kamuoyuna açıklamalıdır. Kimliğine, kişiliğine ve demokrat duruşlarına kefil olduğumuz bu iki memur, daha önceki kararnameler ile geri dönenler gibi, yeni bir KHK ile işlerine iade edilmeli, bu hukuk dışı ayıp ortadan kaldırılmalıdır. CHP Samsun İl Örgütü olarak, bu son gelişmeyi, hukuk dışı uygulamaların tavan yapması olarak görüyor; temel hukuk yollarının kapalı olduğu bu karanlık dönemden derhal kurtulamamız gerektiğine bir defa daha bu vesileyle dikkat çekmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER
}