Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Sinop haber: Kilolarından ameliyatla kurtulacak

Sinop haber: İzmir'den Sinop'a gelen obezite hastası bir kadın, Atatürk Devlet Hastanesi'nde olduğu ameliyatla kilolarından kurtulacak.

Kilolarından ameliyatla kurtulacak
Sinop haber:
Vücut kitle indeksi (BMI) 43,2 ve 116 kg olan 36 yaşındaki hastanın obezite ameliyatını Genel Cerrahi Uzmanı Uz. Dr. Mustafa Erdem tarafından yapıldı. Mustafa Erdem Ameliyat hakkında bilgiler verirken 'obezite' ile ilgili bilgiler vererek toplumun dikkat etmesi gereken en büyük tehditlerden biri olduğunu da vurguladı. Erdem, 'Hastamızın boyu 164 cm, 116 kg, vücut kitle indeksi 43.2. Ameliyatımız başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Yaklaşık 8 ay veya 1 yıl sonra 60 kg fazlası olan hastamızın 30 kg vermiş olması gerekiyor. Yani 6 aydan başlayarak belirgin bir şekilde ortaya çıkacak, zaten beslenmesine de dikkat ederse bir yılın sonunda hemen hemen ideal kilosuna yaklaşmış olacak. Biraz da obezite konusuna değinmek istiyorum. Dünyada o kadar çok obez var ki ve biz bu obezlerin sadece yüzde 1'ini ameliyat edebiliyoruz. Bunun sebebi ise yetersiz donanım, yetersiz cerrah ve yetersiz alt yapıdır. Bu işi yapacak son sayıda cerraha ihtiyaç olduğunu ve aynı zamanda eksikliklerin giderilmesi gerektiğini düşünüyorum. Obezite dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de yaklaşık bir numaralı sağlık sorunu olmaya devam edecek. Bunların sebepleri en başta gelen genetik faktörlerdir. Eğer genetik bir yatkınlığınız varsa mesela anneniz, teyzeleriniz veya babanız obez ise siz de obez olabiliyorsunuz, sonra da çevresel faktörler var. Kişinin kendisine ait faktörler var. Bunlar doyma hissine rağmen yeme ihtiyacı duyma, stres, üzüntü, bir takım olaylar inşalara çok fazla yeme güdüsü aşılıyor ve ihtiyaçtan fazla yemeye başlıyor insanlar. Bu da zamanla vücutta yağ olarak depolanıyor ve karşımıza obezite olarak çıkıyor' dedi.
Seher Kesici İzmir'den geldi
Aslen Sinoplu olan Seher Kesici, İzmir'den gelerek Sinop'ta ameliyat oldu. 36 yaşındaki Seher Kesici ameliyat sonrası şunları söyledi: 'Evlendikten sonra 110-120 kilolara ulaştığım oldu, daha önce de 70 kilo civarında verdiğim olmuştu. Şimdi de doktorların 'yine verirsin' demesinden korktum ve ameliyat olmaya karar verdim. Eşim İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çalışıyor. Buraya gelmeden önce 2 hastane, 4 doktor değiştirdim fakat sıra gelmedi. Burada ameliyat olmaya ilk karar verdiğim zamanlar 'korkmuyor musun, doktor beyin ilk yapacağı ameliyatı sen olacaksın, bu ne cesaret' falan dediler. Ben de 'Mustafa Hocamıza çok güveniyorum dedim.' Hala da güveniyorum. Allah razı olsun ondan. Üç ay sonra kontrolüm var. Mustafa Hocam her ay gel dese yine gelirim. Yeter ki kilolarımdan kurtulayım. Her şey değişecek. Kilolarından rahatsız olan herkesin tedavi görmesini tavsiye ederim.'

Kilolarından ameliyatla kurtulacakEN ÇOK OKUNANLAR

Türk PDR-Derden yönetmelik tepkisi Eğitim sistemi zarar görecek

1 Türk PDR-Der'den yönetmelik tepkisi: 'Eğitim sistemi zarar görecek'

Samsun Emniyet Müdürlüğüne FETÖ operasyonu

2 Samsun Emniyet Müdürlüğüne FETÖ operasyonu!

Samsun Haber Samsun Atakumda silahlı kavga 1 ölü, 1 ağır yaralı

3 Samsun Haber: Samsun Atakum'da silahlı kavga 1 ölü, 1 ağır yaralı

Samsun Haber Bafra Emniyet Müdürü görevden uzaklaştırıldı

4 Samsun Haber: Bafra Emniyet Müdürü görevden uzaklaştırıldı

SamsunsporTutu, Özköylü zirvesi

5 Samsunspor:Tutu, Özköylü zirvesi

Samsunspor Samsunsporun düzenlediği çekilişte otomobilleri alan olmadı

6 Samsunspor: Samsunspor'un düzenlediği çekilişte otomobilleri alan olmadı

Samsunspor Orta sahada büyük yarış

7 Samsunspor: Orta sahada büyük yarış

Samsunspor Sportif Direktörü Coşkun Zeren Telafisi yok

8 Samsunspor: Sportif Direktörü Coşkun Zeren: 'Telafisi yok'

TFF 1 Ligde 30 haftanın hakemleri belli oldu

9 TFF 1. Lig'de 30. haftanın hakemleri belli oldu

Samsundaki kazada ölen genç arkadaşları tarafından anıldı

10 Samsun'daki kazada ölen genç arkadaşları tarafından anıldı


SIRADAKİ HABER