Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Aydın haber: Aydın'da AK Parti'li kadınlardan 'Kadına Şiddeti Kınıyoruz' konferansı

Aydın haber: AK Parti Aydın İl Kadın Kolları Başkanlığı, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle 'Kadına Şiddeti Kınıyoruz' adlı konferansta bir araya geldi.

Aydın'da AK Parti'li kadınlardan 'Kadına Şiddeti Kınıyoruz' konferansı
Aydın haber:
Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Seda Sarıbaş başkanlığında bir araya gelen 17 ilçe kadın kolları başkanlarının düzenlemiş oldukları konferansa, Adnan Menderes üniversitesi Rektörü Cavit Bircan, AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, İl Kadın Kolları Başkanı Seda Sarıbaş, AYMELEK Derneği Başkanı Yurdagül Altınbaş, Aydın Sosyal Güvenlik İl Müdür Vekili Zeynep Yılmaz, Prof Dr. Selim Özkul ve AK Parti İl Teşkilatı üyeleri katıldı.
Program açılışında konuşan AK Parti Kadın Kolları Başkanı Seda Sarıbaş,'İnsanlığın büyük bir kesiminin çok yönlü şiddete maruz kaldığı bir çağın kadınlarıyız. Yaşamımızın her alanı hak ve adalet mücadelesi ile geçmektedir. İçinde bulunduğumuz çağın olumsuz özelliklerine inat kadınlar olarak dünyayı güzelleştirmeye yönelik çabaların kaynağı da yine biz olacağız. Hayallerimizle yapabildiklerimiz arasında derin uçurumlar olmasına rağmen bizler yılgınlık nedir bilmiyoruz. Çünkü kadını Allah'ın emaneti olarak gören bir dinin mensuplarıyız. Bizi biz yapan değerlerin korunması ve güvence altına alınması ile insan hakları konusunda bir şeyler yapmış oluruz. Doğuştan farklı özelliklerle dünyaya gelmiş olmamıza rağmen eşit olduğumuz tek konunun insan haklarımız olduğunun farkına vardığımızda; başta şiddet olmak üzere pek çok problemimizi çözebiliriz. Hak ve adalet gibi özümüzde bulunan değerler toplum tarafından güvence altına alındığında bizler şiddete karşı amacımıza ulaşmış olacağız. Toplumun geleceğini oluşturan kadınlar ne yazıktır ki, türlü olumsuzluklarla karşı karşıya gelmektedir. Şiddet toplumun her kesiminde farklı durumlarda meydana gelebilmektedir. Kadına yönelik şiddet, cinsiyete dayanan, kadını inciten, ona zarar veren, fiziksel, cinsel, ruhsal hasarla sonuçlanma olasılığı bulunan, toplum içerisinde ya da özel yaşamında ona baskı uygulanması ve özgürlüklerinin keyfi olarak kısıtlanmasına neden olan her türlü davranıştır.Şiddet bağlamında Kadına yönelik şiddetin önlenebilmesi için toplumun her kesimine çeşitli sorumluluklar düşmektedir. Başta Aile olmak üzere; devlet kademeleri ve medyanın önemli görevleri bulunmaktadır. Bize düşen görev; pek tabidir ki bu mağduriyetleri ortadan kaldırmak olmalıdır. Ancak bununla beraber iyi örnekleri toplumda yaygınlaştırarak; kadının varlığına yaraşır temsil imkânını gözler önüne sermek asıl amacımız olmalıdır. İyi örneklerin toplumda yaygınlaşmasıyla beraber kötünün kendine yer bulamayacağı bir dünya düşüncesiyle yolumuza devam etmeliyiz' dedi.
Konuşmacı olarak katılan Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Özkul ise, 'Kadına şiddet tüm dünyada önemli bir problemdir. 2012 yılında yapılan bir çalışmada her 3 kadının birinin şiddet maruz kaldığını gösteriyor. Türkiye'de kadına şiddete yönelik bir takım çalışmalar yeni başlıyor. Yapılan çalışmalardan gördüğümüz kadarıyla kadınların yarıdan fazlasıfiziksel veya duysusal şiddete maruz kalıyor. Ülkemizde eğitim yükseldikçe kadına şiddet azalıyor gibi görünüyor ama değil. Bütün kadınlar şiddete maruz kalıyor. Kadınlarımızın yarısı cinsel, fiziksel veya duygusal şiddete maruz kalıyor. Kadına şiddet sadece fiziksel değildir biz şuan ona odaklanmış durumdayız ama kadını aşağılayan her şey şiddettir. Türkiye'de özellikle son 10 yılda çok önemli gelişmeler sağlandı. Bu gelişmeler yeterli değil daha yapılması gereken çok şey var. Şiddetin önlenmesinde iki aşa vardır. Bunlardan bir tanesi koruyucu tedbirler ikinci ise şiddete uğrayan kadının bakımıdır. Bu noktada eğitim çok önemlidir. Biz hala kadınları toplumsal öteleyici bakışla bakıyoruz. Onlar bizlerin anneleri, eşleridir. Kadınlarımızı güçlendirmedikten ve şiddeti önlemedikçe ne yaparsak yapalım bir tarafımız eksik kalıyor' diye konuştu.

Aydın’da AK Parti’li kadınlardan ’Kadına Şiddeti Kınıyoruz’ konferansıEN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Kulübe gelen teklif yok

1 Samsunspor: Kulübe gelen teklif yok

Samsunspor Samsunsporda borca fren

2 Samsunspor: Samsunspor'da borca fren

Samsunspor Samsunspor Sportif Direktörü Zeren Devamı haftaya

3 Samsunspor: Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Devamı haftaya'

Samsun Haber Samsunda 3 yaşındaki çocuğun ayağı bilekten kesildi

4 Samsun Haber: Samsun'da 3 yaşındaki çocuğun ayağı bilekten kesildi

Amasya Haber Amasyada baba ile çocuklarına ateş açıldı 18 yaşındaki kız öldü

5 Amasya Haber: Amasya'da baba ile çocuklarına ateş açıldı: 18 yaşındaki kız öldü

Samsun Haber Samsun-Sivas demiryolunun yüzde 30u tamam

6 Samsun Haber: Samsun-Sivas demiryolunun yüzde 30'u tamam

Samsun Haber Başbakan Yardımcısı Canikli, bayram namazını Samsunda kıldı

7 Samsun Haber: Başbakan Yardımcısı Canikli, bayram namazını Samsun'da kıldı

Samsun Haber Samsun Tekkeköyde neler oluyor

8 Samsun Haber: Samsun Tekkeköy'de neler oluyor?

Samsun Haber Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç Samsun büyük noktalara ilerliyor

9 Samsun Haber: Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç: 'Samsun büyük noktalara ilerliyor'

2 bin 500 metrede düğün fotoğrafı çektirdiler

10 2 bin 500 metrede düğün fotoğrafı çektirdiler


SIRADAKİ HABER