Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Ankara haber: YTB Başkanı Bülbül'den Çin'e FETÖ uyarısı

Ankara haber: Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları (YTB) Genel Başkanı Kudret Bülbül, 'Uyarılarımız dikkate alınmazsa çok geç olabilir. Aksi takdirde FETÖ'nün okullarının bulunduğu, faaliyet gösterdiği ülkeler çok daha kötü tablolarla karşı karşıya kalabilirler' dedi.

YTB Başkanı Bülbül'den Çin'e FETÖ uyarısı
Ankara haber:
Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından Tarihe ve Milli Birliğe Tanıklık programı kapsamında Türkiye'ye getirilen Çin Halk Cumhuriyeti gazeteci heyeti, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığını (YTB) ziyaret ederek, YTB Genel Başkanı Kudret Bülbül ile bir araya geldi. Bülbül görüşmede, Çin ile olan tarihsel ilişkilere vurgu yaparak, YTB'nin faaliyetlerini anlattı ve FETÖ hakkında uyarılarda bulundu.
Türkiye ve Çin arasındaki kültürel ve tarihsel ilişkilere değinen Bülbül, ilişkiler çerçevesindeki işbirliği imkanlarından bahsetti.
Bülbül, insanlığın büyük bir yürüyüş, hareketlilik içerisinde olduğunu belirterek, 'Baktığımız zaman, Çin'den başlayarak buraya doğru gelen ve Avrupa'ya doğru ilerleyen bir göç içerisindeyiz. Bizlere düşen bu tarihsel ilişkiler çerçevesinde bugün ne yapabileceğimize dair iş birliğini fırsata dönüştürmek' diye konuştu.
Çin Halk Cumhuriyeti gazeteciler heyetine YTB'nin çalışmalarını anlatan Bülbül, YTB'nin üç temel görevi olduğunu söyleyerek, 'Birinci çalışma alanımız diaspora. Yurtdışında yaşayan 8-10 milyon vatandaşımızın bulundukları ülkelerde aktif biriyleler olabilmeleri, kendi kültür ve geleneklerini unutmamaları, akabinde ise Türkiye ile ilişkilerini daha da güçlendirmek için çalışmalar yapıyoruz. İkinci görev alanımız ise, soydaş ve akraba topluluklara yönelik. Balkanlar, Kafkaslar, Ortadoğu ve Afrika coğrafyalarıyla çok yönlü tarihsel ilişkilerimiz mevcut. Bu coğrafyalara yönelik birçok çalışmaya imza atıyoruz. Üçüncü çalışma alanımız ise, uluslararası öğrencilere yönelik. Her yıl dünyanın hemen hemen bütün ülkelerinden başvurular alıyoruz. Bu yıl yaklaşık 180 ülkeden 120 bin başvuru aldık. Toplamda ise 5 bin burs verdik. Türkiye'de 500 kadar Çinli öğrenci bulunmakta. Bunların 100 tanesi de bizim burslumuz olarak öğrenim görmekte' ifadelerini kullandı.
'Çin ile iki önemli çalışmaya imza attık'
Yakın dönemde Çin ile iki önemli çalışmaya imza attıklarını kaydeden Bülbül, 'Çin'in de içinde olduğu yakın dönemde iki çalışmaya imza attık. Bir tanesi, Kutadgu Bilig Çalışmaları Araştırması. Kutadgu Bilig, Çin'den, Türkiye'ye kadar büyük bir coğrafyanın sahiplendiği bir isim. İkincisi, devam etmekte olan Avrasya Düşünce Kuruluşları Buluşması. Türkiye'deki düşünce kuruluşlarıyla, Avrasya'daki düşünce kuruluşlarını bir araya getirdik. 13 ülkeden 45 katılımcı vardı. Çin'den, Rusya'dan, Türk Cumhuriyetleri'nden katılımcılar bölgenin geleceğini, Şangay Beşlisini ve ekonomik işbirliği imkanlarını tartıştılar' şeklinde konuştu.
Heyete FETÖ hakkında da uyarılarda bulunan Bülbül, terör örgütünün ülkelerin stratejik yerlerine nasıl yerleştiği ile ilgili bilgi aktardı. Türkiye'nin 15 Temmuz'da büyük bedeller ödediğini, bu konuda da Türkiye'de büyük farkındalık oluştuğunu bildiren Bülbül sözlerini şöyle sürdürdü:
'FETÖ'nün darbe girişimi kahraman milletimiz sayesinde önlendi. Milletimizde büyük farkındalık oluştu. Biz ağır bedeller ödedik. Başka ülkeler bunları yaşamasın diye uyarılarda bulunuyoruz. Uyarılarımız dikkate alınmazsa çok geç olabilir. Aksi takdirde FETÖ'nün okullarının bulunduğu, faaliyet gösterdiği ülkeler çok daha kötü tablolarla karşı karşıya kalabilirler.'

YTB Başkanı Bülbül’den Çin’e FETÖ uyarısıEN ÇOK OKUNANLAR

Türk PDR-Derden yönetmelik tepkisi Eğitim sistemi zarar görecek

1 Türk PDR-Der'den yönetmelik tepkisi: 'Eğitim sistemi zarar görecek'

Samsun Emniyet Müdürlüğüne FETÖ operasyonu

2 Samsun Emniyet Müdürlüğüne FETÖ operasyonu!

Samsun Haber Samsun Atakumda silahlı kavga 1 ölü, 1 ağır yaralı

3 Samsun Haber: Samsun Atakum'da silahlı kavga 1 ölü, 1 ağır yaralı

Samsun Haber Bafra Emniyet Müdürü görevden uzaklaştırıldı

4 Samsun Haber: Bafra Emniyet Müdürü görevden uzaklaştırıldı

SamsunsporTutu, Özköylü zirvesi

5 Samsunspor:Tutu, Özköylü zirvesi

Samsunspor Samsunsporun düzenlediği çekilişte otomobilleri alan olmadı

6 Samsunspor: Samsunspor'un düzenlediği çekilişte otomobilleri alan olmadı

Samsunspor Orta sahada büyük yarış

7 Samsunspor: Orta sahada büyük yarış

Samsunspor Sportif Direktörü Coşkun Zeren Telafisi yok

8 Samsunspor: Sportif Direktörü Coşkun Zeren: 'Telafisi yok'

TFF 1 Ligde 30 haftanın hakemleri belli oldu

9 TFF 1. Lig'de 30. haftanın hakemleri belli oldu

Samsundaki kazada ölen genç arkadaşları tarafından anıldı

10 Samsun'daki kazada ölen genç arkadaşları tarafından anıldı


SIRADAKİ HABER