Tokat haber: Süreyyabey Barajı Zile'de tarımı geliştirecek

Tokat haber: AK Parti Tokat Milletvekili Prof. Dr. Celil Göçer, Süreyyabey Barajı 1. kısım inşaat ihalesinin, Zile ve çevresinin sulanmasında, tarımın gelişmesinde büyük rol oynayacağını söyledi.

Süreyyabey Barajı Zile'de tarımı geliştirecek

Tokat'ın Zile ilçesi ve çevresinde sulamada yeni bir döneme giriliyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Tokat Milletvekili Prof. Dr. Celil Göçer, 'AK Parti hükümeti Orman ve Su İşleri Bakanlığımız bununla ilgili adımları hızla atıyor. Artık eski usullerle sulama kalkıyor, modern bir sulamanın alt yapısını hızla kuruyoruz. Süreyyabey Barajı'nda Aşağı Çekerek 1.merhale projesinin, 1. kısım inşaat ihalesi 24 Kasım 2016 tarihinde yapıldı. İhaleye on bir firma katıldı. Komisyon kararından sonra 2-3 ay içinde ihale sonuçları açıklanacak' dedi.
Göçer, su ile buluşacak olan Zile ovalarında verimin artacağını ifade ederek, '16 km boru hattına sahip, 5554,80 ha sulama alanlı, 150 milyon TL inşaat bedelli, Zile, Maşat, Reşadiye, Çekerek ve Memure ovalarını içine alan Süreyyabey Barajı 1.kısım inşaat ihalesi, Zile ve çevresinin sulanmasında, tarımın gelişmesinde büyük rol oynayacaktır. Türkiye'nin 9.büyük barajı olan Süreyyabey Barajı, proje çalışmalarının tamamlanmasıyla 17.116,10 ha alanı sulayacak. Su toprakla buluştuğunda Zile ovalarından daha çok verim elde edilecektir. Üretimin armasıyla birlikte Tokat ekonomisi canlanacak ve gelir seviyesi yükselecektir. Bulunduğumuz coğrafya içinde en verimli topraklara sahip bölgemizde insanımızın yüzü gülecektir. Tokat'ın kalkınması birinci önceliğimiz. Bunun için devletimizin her türlü imkanını seferber ediyoruz. Tokat ekonomisini canlandırmak için projelerimizi bir bir hayata geçiriyoruz' diye konuştu.
Prof. Dr. Göçer, '2017 yılında da Süreyyabey Barajı'nın 2. kısım inşaat ihalesi ve malzeme alımı yatırım programına, uygulama planına dahil edilecektir. Bu kapsamda ihale çalışmaları hızlandırılacak' şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da uluslararası yıkım

1 Samsun'da uluslararası yıkım

Samsunspor Başkanı Tutu: 'An meselesi'

2 Samsunspor Başkanı Tutu: 'An meselesi'

Samsun AVM'de intihar krizi

3 Samsun AVM'de intihar krizi

Samsun'da hareketli gece!

4 Samsun'da hareketli gece!

Samsunspor'da tesadüfün böylesi!

5 Samsunspor'da tesadüfün böylesi!

Samsun Valisi Kaymak: 'Terbiye için 'hafif okşayın'

6 Samsun Valisi Kaymak: 'Terbiye için 'hafif okşayın'

Samsun Otogarı'na yeni müdür

7 Samsun Otogarı'na yeni müdür

Samsunspor Teknik Direktörü Özalan: 'Önemli olan lafta kalmaması'

8 Samsunspor Teknik Direktörü Özalan: 'Önemli olan lafta kalmaması'

Ölçüyü bilmek gerek

9 Ölçüyü bilmek gerek...

Murat Başoğlu'nun öpüştüğü kadın öz yeğeni Burcu Başoğlu çıkmıştı!

10 Murat Başoğlu'nun öpüştüğü kadın öz yeğeni Burcu Başoğlu çıkmıştı!


SIRADAKİ HABER