Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Tokat haber: Tokat'ta 800 dekarlık modern bağ tesisi kuruldu

Tokat haber: Tokat'ın Turhal ilçesinde bağlı Necip köyünde, 300 üreticiye bin 800 dekarlık modern yüksek sistemli bağ tesisi kuruldu.

Tokat'ta 800 dekarlık modern bağ tesisi kuruldu
Tokat haber:
Turhal Kaymakamlığı ile İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 6 milyon 620 bin TL'lik 'Turhal ilçesi bağcılığı geliştirme' projesi hazırlandı. Dünyaya pazarlanan meşhur Tokat salamura bağ yaprağının üretim miktarının artırılması hedeflenen projenin, bütçe ve sürdürülebilirlik bakımından Türkiye'nin en büyük projesi olduğu kaydedildi. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Şahin, kurulan tesiste üçüncü yıldan itibaren her yıl 792 ton üzüm ve 396 ton salamuralık yaprak elde edileceğini söyledi.
Necip köyünde düzenlen törene Tokat Valisi Cevdet Can, AK Parti Tokat Milletvekili Celil Göçer, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, AK Parti İl Başkanı Metin Polat, İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer, protokol üyeleri ile vatandaşlar katıldı. Törene konuşan Vali Can, projede 400 bin adet devek dağıtıldığını, üzümün anavatanına geri döndüğünü söyledi. Çiftçilere topraklarına sahip çıkma çağrısında bulunan Vali Can, 'Bağlar oluşturuluyor, yaklaşık 2 bin 300 dönümlük alanda üzüm tarımı yapılacak. Bu topraklar önümüzdeki 8-10 yıl içerisinde aranan topraklar olacak. Çok güzel topraklar, çok güzel ürünler olacak burada' dedi.
AK Parti Tokat Milletvekili Celil Göçer ise bu ve buna benzer projelerle göçün tersine döneceğini söyledi. Tokat yaprağının reklama, pazarlamaya ihtiyacı olmadığını ifade eden Göçer, 'Kurulan yeni bağ tesisleri ile ilçemizden dünya pazarına meşhur Tokat salamura bağ yaprağı üretim miktarını artırarak çiftçilerimizin gelir düzeyini yükseltmek ana hedefimiz' diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından törenle çiftçilere bağ devekleri dağıtılarak, örnek olarak hazırlanan alanda devek dikimi yapıldı.

Tokat’ta 800 dekarlık modern bağ tesisi kurulduEN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Başkanı Tutu istifalarını istedi

1 Samsunspor Başkanı Tutu istifalarını istedi

Karadeniz için yoğun kar uyarısı

2 Karadeniz için yoğun kar uyarısı!

Samsunda yaşanan iğrenç olayda yeni gelişme

3 Samsun'da yaşanan iğrenç olayda yeni gelişme

Samsunda FETÖden gözaltına alınan 4 öğretmen hakkında flaş gelişme

4 Samsun'da FETÖ'den gözaltına alınan 4 öğretmen hakkında flaş gelişme

Samsunda kanlı kavga

5 Samsun'da kanlı kavga!

Samsun Emniyetinden kritik uyarı

6 Samsun Emniyeti'nden kritik uyarı!

Samsunsporun bitmeyen kabusu

7 Samsunspor'un bitmeyen kabusu!

Samsunda düğünü kana bulayan zanlıya hapis

8 Samsun'da düğünü kana bulayan zanlıya hapis!

Zavallı emekli

9 Zavallı emekli...

Samsunspor 288 gündür kazanamıyor

10 Samsunspor 288 gündür kazanamıyor


SIRADAKİ HABER