ÖTV zammı Samsun'daki ikinci el pazarını nasıl etkiledi?

Samsun 2. El Otomobilciler Derneği Başkanı İbrahim Kınık, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarındaki değişikliğin ikinci el piyasasına bir etki yapmadığını belirtti.

ÖTV zammı Samsun'daki ikinci el pazarını nasıl etkiledi?

ÖTV oranlarındaki değişiklik Resmi Gazete'de yayınlayarak yürürlüğe girdi. ÖTV zammı ile araba fiyatları kademeli artış gösteriyor. Kanuna göre; motor silindir hacmi 1600 CC'yi geçmeyip, değeri 40 bin lirayı aşmayanlar için yüzde 45, 40 bin ve 70 bin lira arasındakilere ise yüzde 50 ÖTV uygulanacak. Motor silindir hacmi 1600- 2000 CC olan, değeri ise 100 bin lirayı aşmayan araçların ÖTV'si yüzde 100 olarak belirlendi. ÖTV değişikliği ile ilgili açıklama yapan Samsun 2. El Otomobilciler Derneği Başkanı İbrahim Kınık, değişikliğin ikinci el piyasasına etki yapmadığını söyledi.

Otomobil alacaklar dikkat! İşte yeni ÖTV oranları

Kınık: "Bize yaramadı"

ÖTV artışının ikinci el piyasasına etkisini değerlendiren Samsun 2. El Otomobilciler Derneği Başkanı İbrahim Kınık, "Doların yükselmesinin bize olumlu bir etkisi olmadı. Dolar yükselmeye devam ediyor. Bu sebeple insanların dolarlarını bozdurma gibi bir düşüncesi yok. Dolarda bir duraksama olursa bir hareketlilik olacağını düşünüyorum. Dolar alanlar para kazandı. Belki bu karı araç alarak değerlendirebilirler. İkinci el otomobil alım satımında ÖTV’nin pek bir etkisi olmadı. Sıfır araçlarda artış oldu. ÖTV artışı devlete yaradı. Bize yaramadı. İkinci el piyasasındaki arkadaşlara bunun yarayacağını zannetmiyorum. Sıfır araç satan bayilere yarayacağını düşünüyorum" dedi.

Otomobillere ne kadar zam gelecek? Yanıtı Bakan Ağbal verdi 

Gidelim: "Sıfır alamıyorum, gidip ikinci el alayım' diyen olmadı"

Sıfır araç satan bir firmada satış müdürü olarak görev yapan Handan Gidelim ise, "Otomotiv sektöründe şimdiye kadar ki ÖTV artışları aracın motor hacmine göreydi. Yani 1.6 motora kadar olan araçlarda ÖTV oranı yüzde 45'ti. 1.6'nın üzerindeki araçlarda yüzde 90 ve kademeli olarak devam ediyordu. Bundan sonra aracın fiyatına göre ÖTV belirlendi. Müşteriler bu artışı Ocak sonrasında olabileceğini düşünüyordu. Distribütörümüz sayesinde bizden araç alan ve kaporalı müşterilerimiz bu durumdan fazla etkilenmedi. Düzenlemenin yeni çıkmış olmasıyla birlikte ÖTV artışının ikinci el piyasasına olumlu ya da olumsuz bir etkisi olmadı. ÖTV artışından sonra bize gelip de 'sıfır alamıyorum, gidip ikinci el alayım' diyen olmadı" diye konuştu.

Bazı vatandaşlar ise ÖTV değişikliğinin lüks araçları etkilediğini, ticari ve düşük fiyatlı araçları etkilemediğini belirtti.EN ÇOK OKUNANLAR

CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Fındık fiyatı 15 TL olmalıydı'

1 CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Fındık fiyatı 15 TL olmalıydı'

Samsun'da kanlı gece!

2 Samsun'da kanlı gece!

Samsun'da okul müdürlerine eğitim

3 Samsun'da okul müdürlerine eğitim

Samsun yolunda can verdi!

4 Samsun yolunda can verdi!

Meteorolojiden Samsun için sel uyarısı

5 Meteorolojiden Samsun için sel uyarısı

Samsunsporlu Kevin Brands geri döndü

6 Samsunsporlu Kevin Brands geri döndü

Samsunspor Teknik Direktörü Özalan: 'Yolun başındayız'

7 Samsunspor Teknik Direktörü Özalan: 'Yolun başındayız'

Milliyetçilerde sular durulmuyor

8 Milliyetçilerde sular durulmuyor

Samsunspor'da kaleye geçemeyeceğini anlayınca, 2 Lig'e gitti

9 Samsunspor'da kaleye geçemeyeceğini anlayınca, 2. Lig'e gitti

Atakum'da kaza, 2 yaralı

10 Atakum'da kaza, 2 yaralı


SIRADAKİ HABER