Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Adıyaman haber: AK Partide 'İslam Dininde Kadın' konferansı

Adıyaman haber: AK Parti Adıyaman İl Başkanlığına bağlı Sosyal İşler Başkanlığı tarafından 25 Kasım 'Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü' kapsamında etkinlik düzenlendi.

AK Partide 'İslam Dininde Kadın' konferansı
Adıyaman haber:
Sosyal İşler Başkanı Yasemin Pamukçu tarafından partililere yönelik gerçekleştirilen etkinlikte Adıyaman Müftülüğü Vaizesi Zeliha Kınık tarafından 'İslam Dininde Kadın' konulu konferans verdi.
Partinin toplantı salonunda gerçekleştirilen konferansın açılışında konuşan Sosyal İşler Başkanı Yasemin Pamukçu, 'Şiddetin en yaygın biçimlerinden biri olan kadına yönelik şiddet, kadınların haklarının ve temel özgürlüklerinin ihlalidir. Kadına yönelik şiddet ulusal ve uluslar arası tüm gelişmelere rağmen coğrafi sınır, ekonomik gelişmişlik ve öğretim düzeyine bakılmaksızın tüm dünyada ve kültürlerde yaygın olarak görülen evrensel bir sorundur.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının il müdürlüklerine bağlı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri bulunmaktadır. Burada psiko-sosyal destek, müdahale ve yönlendirme, ekonomik destek, kurumlar arası koordinasyon, hukuki destek, önleyici hizmet, eğitim ve mesleki destek verilmektedir' dedi.
Vaize Zeliha Kınık ise, İslam dininde kadının yerinin çok değerli olduğunu, batılılaşma ile kadının haklarının elinden alınmaya başlandığı ve şiddet gördüğünü ifade etti.
Zeliha Kınık konuşmasında, 'Kadına şiddet bizim kültürümüzde ve dinimizde yoktur.Dünya üzerinde en çok kadınlar acı çekiyor. Savaşın büyük coğrafyalara yayıldığı şu günlerde kadınlarla birlikte çocuklarda acı çekiyor. Bu nedenden dolayı insan insana değer vermenin günüdür. Kadına şiddeti din içerisinde algılamak istemiyorum. Kadın haklarını da İslam içerisinde ayrıca bakmak istemiyorum. Çünkü, İslam dini kadına en büyük değeri vermiştir.
Efendimizden bu yana İslam dininin yaşandığı topraklarda kadın en değerli halini yaşıyor. Ama ne zaman bu coğrafyada batılılaşmaya meyledilince yaşadığımız topraklarda İslam medeniyeti yerine batı medeniyeti getirilmeye çalışınca kadınların hakları elinden alınmaya başlanıyor. Daha sonra kadınlara şiddete dönüştürülerek, şiddet arttırılıyor. Kadınların yaşam haklarına tecavüz edilir bir hale geliyor. İslam dininde kadın ile erkek bir birlerine tamamlar. Bir birinin dengesidir' dedi.

AK Partide “İslam Dininde Kadın” konferansıEN ÇOK OKUNANLAR

Uyuşturucu madde kullandığı iddia edilen bir kişi hayatını kaybetti

1 Uyuşturucu madde kullandığı iddia edilen bir kişi hayatını kaybetti

Dünyanın en büyük emekçileri

2 Dünyanın en büyük emekçileri...

Asfalt plentinde üretim sezonu başladı

3 Asfalt plentinde üretim sezonu başladı

Foçayı bisikletle turladılar

4 Foça'yı bisikletle turladılar

Avcı ve atıcılar Foçada yarıştı

5 Avcı ve atıcılar Foça'da yarıştı


SIRADAKİ HABER