Bilgisayarlar zombi olarak kullanıldı!

Türkiye'nin maruz kaldığı siber saldırıların Noel tatilinde yoğunlaştığını ifade eden bilişim uzmanları, Noel tatiline çıkan kişilerin bilgisayarlarının saldırılarda zombi olarak kullanıldığını söyledi.

Bilgisayarlar zombi olarak kullanıldı!

Aralık ayından beri Türkiye’nin yaşadığı siber saldırıları değerlendiren bir bilişim uzmanı, “Siber savaş, bir devletin başka bir devletin bilgisayar sistemlerine veya ağlarına hasar vermek ya da kesinti oluşturmak üzere gerçekleştirilen sızma faaliyetleridir. Bu kimi zaman ülkelerin gizli servisleri tarafından organize edilebilir ve karşı saldırı tekniği olarak kullanılabilmektedir” dedi.

Siber saldırının sonuçlarının yapılan saldırının çeşidine göre değişebildiğini ifade eden bilişim uzmanı, “Hava kontrol sisteminin kaybedilmesi sonucu uçaklar havada çarpışabilir. Uydu sistemlerinin ele geçirilmesi uyduların düşmesine ya da yörüngeden çıkmasına sebep olur. Nükleer tesislerde, petrol ve doğalgaz hatlarında sorun çıkabilir. Elektronik bankacılık durursa bankalardan ve ATM'lerden para çekilemez. Elektrik dağıtım şebekesine yapılan olası bir saldırı durumunda elektrikle çalışan hiçbir alet kullanılamaz. Metro, tren hatları ve trafik ışıklarının arızalanması büyük kazalara yol açabilir” diye konuştu.

 

NOEL TATİLİNDE YOĞUNLAŞTI

Türkiye’nin 14 Aralık’tan bu yana mücadele ettiği siber saldırıların Noel tatilinde yoğunlaştığına dikkat çeken bilişim uzmanı, “Noel tatiline çıkanların bilgisayarları zombi olarak kullanıldı. Hangi ülkenin olduğunu söylemek çok güç. Birden fazla ülke bu aktivistlerle anlaşma yapabilir, destekleyebilir. Neden-sonuç ilişkisine bağlamak gerekirse saldırıların ülkeleri ekonomik, idari ve itibarına yönelik zarara uğratmak amacıyla yapıldığını söyleyebiliriz. Kimi zamansa siyasal sebepler bunun arkasında yer alabilir” dedi.

 

“SIK SIK BİR SIZMA TESTİ YAPTIRILMALI”

Türkiye’ye yönelik yapılan bu saldırılarda ilk hedefin ‘TR’ alan adı yöneticisi ODTÜ tarafından işletilen NIC.TR üzerine olduğunu anlatan bilişim uzmanı, “Buraya yapılacak bir saldırı ile tüm internetin trafiğini yavaşlatmak istediler. Ülkemizde bununla ilgili çeşitli önlemler alınıyor, alınmaya devam ediliyor. Bir sistemde defansif yani savunma anlamında yer almak saldırmaktan daha güçtür. Karşınızda bir tabur askerden daha fazlası bulunuyor. Dolayısıyla dağınık şekilde yapılan bu saldırıları engellemek çok güç. Ancak saldırı tekniklerini bilmeden savunma anlamında fiziksel cihazlara güvenmekte yanlış bir yoldur. Bunların yanı sıra ilgili kuruluşların sık sık bir sızma testi yaptırmaları, var olan zaafiyetlerin zamanında tespitini sağlayıp zaafiyeti gidermeleri gerekmektedir” şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Fındıkta kavga büyüyor! Fındık fiyatları ne kadar Güncel fındık fiyatları

1 Fındıkta kavga büyüyor! Fındık fiyatları ne kadar? Güncel fındık fiyatları

Bu kanser türüne dünyada ikinci kez Samsun'da rastlandı

2 Bu kanser türüne dünyada ikinci kez Samsun'da rastlandı

Samsun'da evde fuhuş iddiasına gözaltı

3 Samsun'da evde fuhuş iddiasına gözaltı

İlkadım Belediyesi düğmeye bastı! Melanet Apartmanı'na önlem

4 İlkadım Belediyesi düğmeye bastı! Melanet Apartmanı'na önlem

Samsunspor Başkanı Tutu: 'Eşim bile istifamı istedi'

5 Samsunspor Başkanı Tutu: 'Eşim bile istifamı istedi'

Samsun'da kanlı kavga: 3 yaralı, 5 gözaltı

6 Samsun'da kanlı kavga: 3 yaralı, 5 gözaltı

Fındık fiyatlarından hırsızlar bile memnun değil

7 Fındık fiyatlarından hırsızlar bile memnun değil

Samsunspor-Ankara Demirspor maçı bilet fiyatları belli oldu

8 Samsunspor-Ankara Demirspor maçı bilet fiyatları belli oldu

Hepsi bir senaryonun gereği

9 Hepsi bir senaryonun gereği...

Samsun'da otobüste elle taciz iddiasına gözaltı

10 Samsun'da otobüste elle taciz iddiasına gözaltı


SIRADAKİ HABER