HaberlerAdana HaberleriAli Kuzu: 'Aladağ faciası kaza değil sorumluları belli cinayet'

Ali Kuzu: 'Aladağ faciası kaza değil sorumluları belli cinayet' - Adana Haberleri

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Ali Kuzu, Adana'nın Aladağ ilçesindeki kız öğrenci yurdunda çıkan yangınının kaza değil, sorumluları belli olan bir cinayet olduğunu söyledi.

Ali Kuzu: 'Aladağ faciası kaza değil sorumluları belli cinayet'

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şubesi'nde düzenlenen toplantıda konuşan Kuzu, 'Öncelikle çocuklarını kaybeden ailelere başsağlığı, yaralı çocuklarımıza da acil şifa diliyoruz. Bu facia bir kaza ya da kader değildir. Bu, denetimsizliğin yol açtığı, sorumlusu belli olan bir cinayettir' dedi.
Toplantıda yangının elektrik panosundan kaynaklandığını söyleyen Kuzu, 'Basına yansıyan bilirkişi ön inceleme raporuna göre; bina yapısı itibariyle yapı işleri yönetmeliklerine uygun yapılmamış ve binanın iç yapısı itibariyle yangının hızlı bir şekilde yayılmasına müsait olduğu anlaşılmıştır. Yurtta çıkan yangının elektrik panosundan kaynaklandığı anlaşılmıştır. Binanın elektrik sisteminde herhangi bir elektrik kaçağı olması durumunda binanın elektriğini kesecek 'kaçak akım röle'sinin olmadığı belirlenmiştir. Binanın birinci katındaki yangın merdiveni kapısının plastik yapıya sahip PVC şeklinde olduğu, bu yangın merdiveninin kapı kollarının bulunmadığı, yangın kapısının dışa doğru açılır şekilde yapıldığı ancak kapı kolları olmadığından ve açılamadığından buradan çıkıp kurtulan kimsenin olmadığı belirlenmiştir. Can kayıplarının da yangın merdivenleri önünde yaşandığı açıklanmıştır' diye konuştu.

'Elektrik kontağı önlenebilir felakettir'
Yangının elektrik sayacından çıktığı ya da elektrik kontağı olduğu yönünde açıklamalar yapıldığını ancak yangının nedeninden daha önce gerekli önlemlerin alınmamış olmasına bakmak gerektiğini ifade eden Kuzu, 'Elektrik kontağı önlenemez bir felaket kaynağı değildir. Elektronik algılama ve söndürme sistemleriyle önlenebilen bir felakettir. Çıkış sebebi ne olursa olsun, günümüz teknolojisi yangın felaketlerinin önlenmesine ve büyümesine engel olacak olanaklara sahiptir ancak ülkedeki uygulamalar, denetim eksikliği ve yetersiz mevzuat düzenlemeleri yangınların katliamlara dönüşmesine yol açmaktadır' dedi.

'Kaçış yolu yok'
Yangın çıktığında binadan hızla uzaklaşmayı sağlayacak kaçış yollarının ve sistemlerin açık, kullanılabilir durumda olmasının önemine işaret eden Kuzu, şunları söyledi:
'Yangın felaketlerinde sıklıkla yaşanan yangın merdiveninin kapalı tutulması, yangın tüplerinin boş olması veya yangın dolaplarının kilitli tutulması gibi ihmalkarlıklar can kayıplarının artmasına neden olmaktadır. Çocuklarımızın, gençlerimizin kaldıkları yurtların büyük bir kısmı, Aladağ örneğinde olduğu gibi projelendirme ve imalat sırasında yurt olarak tasarlanmamış ve kullanım izni alırken de uygunluk kriterleri aranmamıştır. Öğrencilerin eğitimi ve barınmaları için yapılması gerekeni yapmayan, sorumluluğunu yerine getirmeyen devlet, küçücük çocukları barınma yeri bulamadıkları için dini vakıf ve cemaatlerin inisiyatifine bırakmıştır. Eğitimde bu denli zafiyet taşıyan uygulamasıyla bu yaşanan olayın temel sorumlusu bu durumu oluşturanlardır. Bu ülkenin çocuklarını dini vakıf ve cemaat yurtlarına, cemaat evlerine mahkum edenler sadece bu yangının değil çocukların yaşadığı tüm sorunların, tüm kayıpların, tüm acıların suçlusudur.'

'Yangın güvenliği zafiyeti giderilmeli'
Bu olayın Aladağ'da bir ilk olmadığını ve bu zihniyetle devam edilirse son da olmayacağını ifade eden Kuzu, 'Adana'da yaşanan felaket denetimsizliğin, vurdumduymazlığın bir sonucudur. Özel ve kamuya ait tüm yurtlar acilen uygunluk kriterleri açısından denetlenmeli, amaca uygun olmayanlar işletme dışı bırakılmalı, eksiklikleri tespit edilen yurtların iyileştirme çalışmaları planlı bir şekilde ve süratle yerine getirilmelidir. Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğin kapsamının genişletilmesi ve periyodik kontrollerin yapılabilmesi, kontrolleri için gerekli mevzuat değişikliklerinin acilen yapılması gerekmektedir. Büyükşehir yasasının uygulamaya başlanmasından sonra itfaiye kullanımı ile ilgili taşralarda, köylerde ilçelerde meydana gelen yangın güvenliği zafiyeti giderilmelidir. TMMOB'ye bağlı odaların Adana bileşenleri de inceleme yapmak üzere olay yerine gitmiş ve TMMOB heyetinin teknik incelemeleri devam etmektedir' şeklinde konuştu.

SIRADAKİ HABER
}