HaberlerSamsun Valisi Şahin: 'Umut Evleri' onlar için umut olacak

Samsun Valisi Şahin: 'Umut Evleri' onlar için umut olacak

Samsun'un Havza ilçesinde bakıma muhtaç engelli ve yaşlı vatandaşların ev ortamında bakılması için hayata geçirilen 'Umut Evi'nin açılışı yapıldı.

Samsun Valisi Şahin: 'Umut Evleri' onlar için umut olacak

Samsun’un Havza ilçesinde engelli ve yaşlı bireylerin bağımsız ortamda yaşamlarını sürdürebilmesi amacıyla hazırlanan Havza Umut Evi, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Havza Kaymakamı Alper Tanrısever, Meclis Başkanvekili Turan Çakır, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz ve Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk’un katılımıyla açıldı.

"Umut evleri onlar için umut olacak"

Açılış programından sonra evde kalan yaşlı ve engelli vatandaşlarla uzun süre sohbet eden Samsun Valisi İbrahim Şahin, “Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin. Bakıma muhtaç olmak gerçekten çok zor. Psikolojik olarak büyük çöküntü içinde olan bu bireylerimiz ev ortamında, aile bağları tekrar oluşturarak bu zorlukları aşacaktır. Allah nasip ederse ilimizde bu tür evlerin çoğaltılmasını planlıyoruz” dedi.

“Yaşlılara ve engellilere hizmet ibadettir”

Yaşlılara ve engellilere hizmetin ibadet sayılabileceğini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda çok hassasız. Huzurevlerimizde yaşlı vatandaşlarımızın moralini yüksek tutmak, onlara yalnızlık hissettirmemek için birçok çalışma yapıyoruz. Fırsat buldukça ziyaret ediyoruz. Yaşlılar herkesten çok ilgi bekliyor. O yüzden ilgimizi üstlerinden hiç çekmemeliyiz. Ben bu uygulamanın vücut bulmasında ön ayak olan devletimize ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce hayata geçirilen ve Samsun İl Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan Havza Umut Evi’nde konaklayan yaşlı ve engelli bireylerin bakımını Havza Huzurevi ve Rehabilitasyon Merkezi personeli üstleniyor.

SIRADAKİ HABER
}