HaberlerAnkara haberEmine Erdoğan, Uluslararası Gebelik, Doğum ve Lohusalık Kongresi'ne Katıldı

Emine Erdoğan, Uluslararası Gebelik, Doğum ve Lohusalık Kongresi'ne Katıldı - Ankara haber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Uluslararası Gebelik, Doğum ve Lohusalık Kongresi'ne Katıldı.

Emine Erdoğan, Uluslararası Gebelik, Doğum ve Lohusalık Kongresi'ne Katıldı

Koru Hastaneleri ve Yüksek İhtisas Üniversitesi iş birliğiyle Ankara The Green Park Otel'de düzenlenen Uluslararası Gebelik, Doğum ve Lohusalık Kongresi, alanında uzman hekimleri bir araya getirdi. Kongrenin açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, normal doğumun yaygınlaştırılması yönünde yaptığı çalışmalarla dünyaca bilinen Dr. Michel Odent, doğum uzmanları ve davetliler katıldı.
Emine Erdoğan, yaptığı konuşmada doğum sürecinin çok özel bir süreç olduğunu, sezaryen ile doğumun tüm dünyada alarm verici boyutlara ulaştığını vurgulayarak, 'Sezaryen, gerçek sebeplerle ve doğru zamanda yapıldığında elbette hayat kurtarıcı bir fonksiyon üstlenebilir. Fakat ne yazık ki artık bir kurtarma ameliyatı olmaktan çıkıp, tercih edilebilir bir doğum şekli hâlini almıştır. Yapılan tüm bilimsel çalışmalar, normal doğumun daha sağlıklı olduğunu gösteriyor' dedi.
Doğal doğum konusunda anne adaylarının zihnindeki korkuların giderilmesi gerektiğine işaret eden Erdoğan, 'Zorunlu bir tıbbi gerekçe olmadığı sürece normal doğumun teşviki konusunda kamu, üniversite ve özel sağlık kuruluşlarının iş birliği son derece önemlidir' dedi.
Doğuma hazırlık ve doğum sürecinde kadınların en büyük ihtiyacının sevgi ile güven olduğunun altını çizen Emine Erdoğan, bu süreçte kazanılan güven duygusunun bebeğin kişilik gelişimi, hayat boyu insanlarla olan ilişki ve uyumunda çok etkili olduğunu söyledi.

'Doğum anı kadınlara gerçek bir bilgelik sunar'
Anne sütünün bağışıklık sistemi güçlü, sağlıklı nesiller yetiştirilmesi konusundaki önemine dikkat çeken Emine Erdoğan, bu konuda uzmanlara kulak verilmesi gerektiğini söyledi. Toplantının özel davetlilerinden olan dünyaca ünlü doğum uzmanı Dr. Michel Odent'e teşekkürlerini ileten Erdoğan, 'Doğal doğum konusundaki değerli fikirlerini tüm dünyaya yayan çabaları nedeniyle kendisine şükran borcumuz var. Doğum ortamının, medeniyeti şekillendirmesi fikri üzerinde çokça düşünmeliyiz. Doğum anı, kadınlara gerçek bir bilgelik sunar. Kadınlar bu sürece tüm boyutlarıyla şahit olarak, yaratılıştaki mucizeyi de yakından tecrübe eder' değerlendirmelerinde bulundu.
Emine Erdoğan, 'Dünyanın çok zor zamanlardan geçtiği böylesi özel bir dönemde Allah bizlere hayırlı nesiller nasip eylesin. Türk halk ozanı Neşet Ertaş'ın dediği gibi 'insan doğanın yine insan olarak öldüğü' bir dünya bahşetsin' diyerek konuşmasını tamamladı.

Emine Erdoğan, Uluslararası Gebelik, Doğum ve Lohusalık Kongresi’ne KatıldıSIRADAKİ HABER
}