HaberlerSamsun Canik'ten kuşlara merhamet yuvaları

Samsun Canik'ten kuşlara merhamet yuvaları

Canik Belediyesi Temizlik İşleri Birimi tarafından, kış mevsimi nedeniyle, doğal ortamlarında yaşayan kuşlar için doğaya özel tasarlanmış yuvalar yerleştirildi.

Samsun Canik'ten kuşlara merhamet yuvaları

Canik Belediyesi, kış mevsimi nedeniyle kar yağışı öncesi doğada yaşayan kuşlar için tıpkı Osmanlı’da olduğu gibi doğaya merhamet yuvaları yerleştirdi. Daha önce yaban hayvanları için doğaya yem bırakan ve sokak köpekleri için suluk yerleştiren Canik Belediyesi Temizlik İşleri Birimi, şimdi de Osmanlı döneminde özellikle serçe, kumru, güvercin gibi kuşların soğuk kış günlerinde barınması için cami, medrese ve türbelerin dış cephesine yapılan kuş evlerini ilçede bulunan ağaçlık alanlara monte ediyor.
İlkini geçtiğimiz yıl gerçekleştiren ve kentteki kuş türlerinin barınmasına olanak sağlayacak çalışmayla, kuşların büyüklüğüne göre park ve mesire alanlarında bu yıl da 50 adet kuş yuvası yerleştirildi. İnsan elinin ulaşamayacağı ve kuşların kendilerini güvende hissedebilecekleri uygun yerlere yapılmaya başlanan kuş evleri parklara ayrı bir güzellik katıyor.
Mütevazi ama insani bir çalışma yaptıklarına vurgu yapan Başkan Osman Genç, "Bizim medeniyetimiz ifade edildiği gibi çevreye, hayvana ve ekolojiye dost bir medeniyettir. Osmanlı'da kuşlar için vakıflar kurulmuş, özel müesseseler kurulmuştur. Biz de ağaçlık alanlarımızda merhamet yuvaları adı altında kuş yuvaları oluşturuyoruz. Böylece Canik Belediyesi olarak atalarımızın bu güzel geleneğini yaşatmış oluyoruz” dedi.
Canik Belediyesi Temizlik İşleri Birimi Müdürü Hakan Ortaç da, "Doğanın daha yaşanabilir olması için, yaşamın doğallığının korunması gerekiyor. Kuşlar için korunaklı yuvalar yaparak hem onlara daha iyi şartlarda bir yaşam sunuyoruz hem de vatandaşlarımızın ağaçlık alanlarda kuş sesleriyle buluştuğu, doğal bir ortamda dinlenebildikleri, keyifli bir ortam sağlamış oluyoruz" diye konuştu.SIRADAKİ HABER