HaberlerBafra'da Dünya Engelliler Günü etkinliği

Bafra'da Dünya Engelliler Günü etkinliği

Samsun'un Bafra ilçesinde '3 Aralık Dünya Engelliler Günü' dolayısıyla bir etkinlik düzenlendi.

Bafra'da Dünya Engelliler Günü etkinliği


Bafra Sakatlar Derneği tarafından Adnan Menderes Parkı’nda düzenlenen etkinliğe AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, Kaymakam Vekili Hacı İbrahim Türkoğlu, Bafra 75. Yıl Huzurevi Müdürü Nusrat Yılmaz, dernek üyeleri ve yakınları katıldı.

“En büyük sorunumuz engelli aylıklarının kesilmesi”
Bafra Sakatlar Derneği Başkanı Recep Köksal, "Esasında bugün bir farkındalık oluşturma günü, toplumsal bilinci oluşturma günü. Biz de dernek olarak bu güne katkı sağlamak istedik. Aslında sorunlarımız anlatılamayacak kadar çok. En büyük sorunumuz ise bugün Türkiye'de engelli federasyonlarının gündeme getirdikleri engelli aylıklarının kesilmesi. Bundan dolayı birçok arkadaşımız mağdur durumunda. Bu konunun en yakın zamanda düzelmesi ve engellilerin önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz" dedi.

“Maaş problemi en kısa süre içerisinde çözülecek”
Milletvekili Orhan Kırcalı, "Geçen 14 yıl içerisinde engellilerle ilgili bütün problemler teker teker masaya yatırılmış ve bu problemler de aşağı yukarı tamamlanmış ve çözümlenmiştir. Maaşların kesilmesiyle ilgili sıkıntı olduğu bize de geliyor. Başbakanımızın 'Mevzuatı bırakın, bürokrasiyi bırakın bununla ilgili ne gerekiyorsa, ne yapılması gerekiyorsa yapılsın' diye bir talimatı var. O problem de en kısa süre içerisinde çözülecektir. Asıl olan bir kimsenin bedensel olarak engelliliğinden daha ziyade zihinde engel olması. Normal bildiğimiz zihinsel engelli değil. Düşüncede pasif olması, önemli olan o. Diğer problemler teker teker çözülür. Son 14 yıl içerisinde engelli kardeşlerimiz AK Parti hükümetleriyle birlikte evlerinden çıkartılmış ve topluma kazandırılmıştır” diye konuştu.
Konuşmaların ardından engelliler, yerel sanatçı Yalçın Danışmaz eşliğinde eğlenerek 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutladılar.SIRADAKİ HABER