HaberlerTrabzon HaberleriTrabzon İçmesuyu Projesi'nde çalışmalar hızla devam ediyor

Trabzon İçmesuyu Projesi'nde çalışmalar hızla devam ediyor - Trabzon Haberleri

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Trabzon'da tesis edilecek 'Trabzon İçmesuyu Projesi'nde çalışmalar devam ediyor.

Trabzon İçmesuyu Projesi'nde çalışmalar hızla devam ediyor

Trabzon'un içmesuyu ve arıtma sorununu çözüme kavuşturacak olan 'Trabzon İçmesuyu Projesi'nin temeli 11 Ekim 2016 tarihinde Akçaabat'ta düzenlenen merasimle Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından atılmıştı.
Trabzon İçmesuyu İsale Hattı kapsamında, içmesuyu projesinin su kaynağı olan Atasu Barajı'ndan alınacak yılda 73 milyon m3 suyun, arıtma tesisi ve içmesuyu depolarına ulaştırılması maksadıyla 91,5 km uzunluğunda isale hattı, 14 adet içme suyu deposu, 8 adet terfi merkezi ile sanat yapıları inşa edilecek.
Toplam maliyeti 147 milyon 732 bin TL olan proje ile Trabzon'da içme suyu sorununun tarihe karışacağını vurgulayan Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu 'Trabzon'da yılda 73 milyon m³ kapasiteli, son derece modern ve şehrimize yakışır modern bir arıtma tesisi inşa edeceğiz. Projenin tamamlanması ile birlikte Trabzon önemli bir yatırım daha kazanmış olacak. Ayrıca, şehrin önemli bir sorununu daha çözüme kavuşturmuş olacağız' dedi.
2003 yılından bugüne kadar bakanlığına bağlı DSİ Genel Müdürlüğü tarafından Trabzon'da 2 adet içme suyu tesisi inşa edildiğini kaydeden Prof. Dr. Veysel Eroğlu 'Hizmete aldığımız bu tesislerle 315 bin kişi için yılda 60,23 milyon m3 içme suyu temin ediyoruz. 2019 yılı sonuna kadar 2 adet içme suyu tesisi daha tamamlanacak olup, toplamda 580 bin kişi için yılda 16 milyon m3 içme suyu sağlanacak. Bundan sonra da Trabzon için su yatırımlarında cimri olmayacağız' değerlendirmesinde bulundu.

Trabzon İçmesuyu Projesi’nde çalışmalar hızla devam ediyor

SIRADAKİ HABER
}