HaberlerAnkara haberTBMM'de Klasik Türk Sanatları Sergisi açıldı

TBMM'de Klasik Türk Sanatları Sergisi açıldı - Ankara haber

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, 'Klasik sanatları yaşatmamız lazım. Bu kendi öz değerlerimizi saygıdır, millet olmanın gereğidir' dedi.

TBMM'de Klasik Türk Sanatları Sergisi açıldı

TBMM Başkanı Kahraman, TBMM Şeref Holü'nde açılan Klasik Türk Sanatları Sergisi açılışına katıldı. Kahraman, sergide 160 kursiyerin eseri olduğunu söyleyerek kursiyerleri, mesai arkadaşlarını, hocaları tebrik etti. Kahraman, 'Klasik sanatları yaşatmamız lazım. Bu kendi öz değerlerimizi saygıdır, millet olmanın gereğidir. Kültür Bakanlığım sırasında buna büyük önem verdim, değer verdim. Kendi kökümüzü, sanatımızı inkar etmeyeceğiz. Hat, tezhip, ebru, minyatür bu dört sahada çalışmalar yapıldı. Davet etmeli ve her kurum böyle çalışmalar yapmalı. Ne kadar teşvik eder, geliştirirsek, o kadar mazimize sahip oluruz. Biz kültür coğrafyasına sahibiz. Dışarıda da kursla açmalıyız. Benzeri çalışmaların devamını diliyorum, nice ustalarımızın yetişmesini diliyorum. Şu güzelim sanatlarımız varken, nedir o makina, motor çizimleri' ifadesini kullandı.
TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Yasin Yıldız, Klasik Türk Sanatları Merkezi'nin 2004 yılından beri faaliyet gösterdiğini belirterek, hat, tezhip, ebru ve minyatür alanlarında katkı verdiğini ifade etti. Yıldız, her sanat eserinden 15 eserin sergilendiğini sözlerine ekledi.
Daha sonra TBMM Başkanı Kahraman milletvekilleri ile birlikte açılışını yaptığı sergiyi gezdi.

TBMM’de Klasik Türk Sanatları Sergisi açıldıSIRADAKİ HABER
}