Haberler Samsun'da uluslararası 'Hour of Code' etkinliği

Samsun'da uluslararası 'Hour of Code' etkinliği

Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) öğrencileri; ortaokul öğrencilerine, Bilgisayar Bilimleri Eğitimi Haftası'nda 'Hour of Code' etkinliği yaparak kod okuryazarlığı hakkında eğitim verdiler.

 Samsun'da uluslararası 'Hour of Code' etkinliği

OMÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı'na bağlı Elektrik-Elektronik Mühendisleri Enstitüsü(IEEE) Sosyal Sorumluluk Projeleri Komitesi ve Habitat Derneği'nden talep edilen eğitmen ile Hour of Code etkinliğini Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Mimar Sinan Ortaokulunda basit düzeyde algoritma eğitimi verdiler. Günümüzde kod okuryazarlığı önemli bir kavram olarak öne çıkıyor. Kod yazmanın inovatif düşünmeyi ve girişimciliği teşvik ettiğine inanan global code.org girişimi ile çocukları kod yazarak ve cesaretlendirerek bilgisayar teknolojilerinde farkındalık sağlanması için sosyal sorumluluk projesi oyunlar eşliğinde çocuklara anlatıldı.
Etkinlikle ilgili IEEE'nin yaptığı ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Hour of Code 180’den fazla ülkede gerçekleşen milyonlarca öğrenciye ulaşmış çocukların bilimsel ve algoritmik düşünme becerilerini geliştirmelerini, bilişimsel araçların (örneğin yazılım) yazarı olmalarını, fikir üretebilen ve fikirlerini teknoloji kullanarak hayata geçirebilen, bireyler olarak yetişmelerini amaçlayan küresel bir harekettir. Bir saatlik dersler olarak uygulanan program 30’dan fazla dile çevrilmiştir. IEEE Türkiye Sosyal Sorumluluk Projesi Grubu ortaokulda eğitim gören çocuklarla Hour of Code etkinliğini üretken nesillerin yetişmesine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştiriyor. Hour of Code uygulamasıyla çocuklar kodlama ve algoritma yazabilmek için sorunlara farklı yönlerden bakabilme ve en kısa sürede sorunu çözüm bulabilme yeteneği kazanıyor. En büyük avantajlarından biri ise programın çocukların ilgisini çekecek oyunlar ve karakterle uygulanmasıdır. Etkinlik süresi 1 saat sürmektedir. Etkinliğe 15’i aşkın IEEE OMÜ gönüllüsünün katılımıyla 70’i aşkın öğrenciye Atakum ilçesinde bulunan Mimar Sinan Ortaokulu’nda yazlım devlerinin desteklediği 'code.org' internet sitesi kullanılarak algoritma mantığı ile problem çözme becerileri, yorumlama yetenekleri geliştirildi" açıklamasında bulunuldu.
IEEE OMÜ gönüllüleri etkinlik sırasında yoğun ilgisinden ve katkılarından dolayı bilgisayar öğretmeni Bahadır Avcı’ya teşekkürlerini ilettiler.

SIRADAKİ HABER
}