HaberlerNurittin Karan: '150 bin ton fındık nereden geldi? '

Nurittin Karan: '150 bin ton fındık nereden geldi? '

Bakanlar Kurulu Kararıyla sınır kapılarından fındık ithalatının yasaklanması Ziraat Odaları'nın kafasını karıştırdı.

Nurittin Karan: '150 bin ton fındık nereden geldi? '

Sınır Ticaretinin Düzenlenmesi İlişkin Bakanlar Kurulu Kararıyla sınır kapılarında ithalatı serbest bırakan fındık yeniden yasaklandı. İthalatı 11 ay önce sınır kapılarından serbest bırakılan fındığın yeniden yasaklanması kafaları karıştırdı. Konuya ilişkin bir açıklama yapan Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, 25 Ocak 2016 tarihinde sınır kapılarından ithalatı serbest bırakılan fındığın yeniden yasaklanmasını olumlu karşılarken, 11 ay boyunca bu konudan kimsenin haberdar olmamasına bir anlam veremediklerini söyledi.
11 ay boyunca sınır kapılarından yurda fındık sokulup sokulmadığının araştırılmasını isteyen Karan, “Ortalama 650 bin ton olan rekolte nasıl oluyor da 800 bin tona çıkıyor. 150 bin ton fındık nereden geldi? Sınır kapılarından fındık ihracatının yeniden yasaklanmasının ardından 150 bin ton fındık bavullarla, Gürcistan ve İran sınırından mı yurda sokuldu sorusunu akla getiriyor. Bir iddiaya göre ise bazı fabrikalarının yabancı plakalı TIR’larla fındık boşalttığı belirtiliyor. Bavullarla yurda sokulan fındıklar TIR’lara yüklenerek fabrikalara mı taşınıyordu” dedi.
Ferrero Fındık Şirketi Genel Müdürü ve Oltan Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Oltan’ın “Fiyatı bırakın, kaliteye bakın” açıklamasını da değinen Karan, “Biz Giresun Ziraat Odası olarak üreticinin lehine olacak he konuda düşmanımız dahi olsa, silahlarımızı toprağa gömmeye hazırız. Eğer sizinde cesaretiniz varsa buyurun ziraat odası olarak her türlü desteğe açık bekliyoruz. 'Fiyatla ilişkimiz yok' diyorsunuz, peki satın alma müdürünüzün geçen hafta piyasada araştırması yaparak, manavlara, 'Nisan ayına kadar alım yapmayın' yönünde baskı yapıp yapmadığı doğru mu yalan mı ? çıkın açıklayın” ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER
}