HaberlerSamsun Kuyumcular Odası Başkanı Özman: Altının geleceği karanlık

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Özman: Altının geleceği karanlık

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, 'Altını parlak günler beklemiyor. Altın fiyatlarının düşmesi, yatırımcılar için karamsar bir tablo yaratıyor' dedi

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Özman: Altının geleceği karanlık

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, Haberaks TV ekranlarında yayınlanan Burcu Düzgün Çoban'ın sunduğu Haberin Sesi programına katılarak altın fiyatlarındaki düşüşü değerlendirdi.

KONJONKTÜREL DEĞİL
Dolar değerlenince altının yatırım aracı olarak ikinci plana itildiğini ifade eden Özman, "İnsanlar varlıklarını dolar ile değerlendirmek durumunda kaldı. Bunun karşılığında da 1200 doların altına çekilen ons fiyatı vardı. Bu gerileme konjonktürel olarak değil tamamen doların değer kazanmasıyla ilgili değer kaybıydı ve bu değer düşüşü devam etti. Altının onsu, dünya borsalarında yaklaşık bir yıldır görmediği rakam olan 1158 dolara kadar geriledi. Altını parlak günler beklemiyor. Petrol fiyatlarının yükselişine karşın altın fiyatının düşmesi, yatırımcılar için karamsar bir tablo yaratıyor" diye konuştu.

TÜRK LİRASI PAÇAVRAYA DÖNMESİN
Dolar bozdurma kampanyasına da değinen Özman, açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Kesinlikle insanların dolarını bozdurup altın alması gibi bir durum söz konusu değil. Altın talebinde böyle bir patlama yok, bırakın patlama olmasını işleri hareketlendirecek iş artışı da yok. Türkiye'de TL'nin değer kaybının engellenmesi döviz talebinin azalmasıyla ilgili bir şeydi. Merkez Bankası'nın döviz rezervi artacak, dövize olan talep düşecek, TL değer kazanacaktı, döviz bozdurma kampanyasının asıl amacı buydu. Bu çağrının yanlış olan tarafı 'dövizinizi bozdurun, altın alın' kısmıydı. Çünkü altın Türkiye'de üretilmiyor ya da üretilecek bir emta değil. Yurt dışında dünya borsalarından ithal edilen döviz verilerek satın alınan bir ürün. Altının çok tüketilmesi altın ithalatını,
ithalatçının da döviz talebini doğuruyor. Bir yandan vatandaş dövizini bozduracak, diğer yandan altın ithalatçısı yurt dışından altın alabilmek için döviz talep edecek. Bu hatalı bir kavramdı, yanlış bir çağrıydı. Vatandaşlarımız bu çağrıya iyi ki çok uymadı. Vatandaşlarımız dövizlerini bozdurup TL'de kalsınlar. Bizim milli paramız Türk Lirası'dır. Türk Lirası'nı ellerinde tutsunlar ki, yabancı paralar karşısında paçavraya dönmesin" dedi.

Pirsu DÜZGÜN

SIRADAKİ HABER
}