HaberlerUşak HaberleriUşak Üniversitesi Spor Salonuna Şehit Ömer Halisdemir ismi verildi

Uşak Üniversitesi Spor Salonuna Şehit Ömer Halisdemir ismi verildi - Uşak Haberleri

Muratbey Uşak'ında maçlarını oynadığı Uşak Üniversitesi Spor Salonuna, Özel Kuvvetler Komutanlığında darbeci generali vurduktan sonra şehit edilen Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in adı verildi.

Uşak Üniversitesi Spor Salonuna Şehit Ömer Halisdemir ismi verildi

Konuyla ilgili açıklama yapan Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik 15 Temmuz'da gerçekleşen darbe kalkışmasına ilk kurşunu sıkarak canı pahasına kahramanca bir duruş sergileyen ve çok kritik bir noktada çok kritik bir müdahaleye imza atan Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in adının Uşak Üniversitesi Spor Salonuna verildiğini söyledi.
Tarihimizde milat sayılabilecek 15 Temmuzdaki hain kalkışmayı önlemek için canını çekinmeden feda eden Şehit Ömer Halisdemir'in kahramanlığının gelecek nesillere taşınmasının önemine dikkat çeken Rektör Çelik; '15 Temmuz şehitlerinin isimlerinin ve anılarının yaşatılması çok önemlidir. Çünkü 15 Temmuzdaki hain kalkışma millet iradesine karşı yapılan alçakça bir kalkışmaydı. Tarihimize ve medeniyetimize karşı yapılan bu hain saldırı Şehit Ömer Halisdemir gibi kahramanların sayesinde, milletimizin dirayetli duruşu sayesinde bertaraf edilmiştir. Biz Uşak üniversitesi olarak Milletimiz, gazilerimiz ve 241 şehidimizin göstermiş olduğu cesareti, fedakârlığı ve kahramanlığı her fırsatta anlatmaya ve onların anılarını yaşatmaya devam edeceğiz. Onların hatırası üniversitemizin her köşesinde yaşatılacaktır. Uşak Üniversitesi olarak İstiklal ve İstikbal mücadelesi ve anısına sahip çıkmaya devam edeceğiz' dedi.

Ömer Halisdemir Kimdir?
1974 yılında Niğde'nin Bor ilçesine bağlı Çukurkuyu beldesinde yedi çocuklu bir aileden gelen Ömer Halisdemir, çocukluğunu Niğde'nin Çukurkuyu beldesinde geçirmiştir. Okul sonralarında Çukurkuyu'da çobanlık yapan Kahraman Şehit Ömer Halisdemir'in Hatice Halisdemir ile olan evliliğinden Elifnur ve Doğan Ertuğrul adlarında iki çocuğu vardır.
15 Temmuz darbe kalkışmasının önlenmesindeki önemli isimlerden biri olan Kahraman Şehit Ömer Halisdemir, 1999 yılında piyade astsubay olarak Türk Silahı Kuvvetlerine katılmış ve Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yurt içinde ve yurt dışında görev yapmıştır.
15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ve Türk Milletinin bekasına yönelik yapılan hain kalkışmayı önlemek için canını çekinmeden feda eden Şehit Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir, Özel Kuvvetler Komutanlığı'na girmeye çalışan darbeci general Semih Terzi'yi, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı'dan aldığı 'Vur' emri üzerine alnından vurarak öldürmüştür.
Tuğgeneral Semih Terzi'nin yanında bulunan cuntacı askerler tarafından şehit edilen Ömer Halisdemir, büyük bir kahramanlık örneği göstererek 15 Temmuz darbe kalkışmasının seyrini değiştirmiş ve demokrasinin temsili haline gelmiştir.

SIRADAKİ HABER
}